E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański» Regiony Podhala» gm. Bukowina Tatrz.

gm. Bukowina Tatrz.
Gmina Bukowina Tatrzańska - to gmina trzech kultur, zamieszkała przez kultywujących swe tradycje, muzykę i strój: górali podhalańskich i spiskich oraz karpackich Romów. Położona na Bukowińskich Wierchach, przepasanych wartkim strumieniem Białki, ukazuje przybyłym "oko w oko" skalne turnie Tatr. To także Mekka polskiego narciarstwa i brama do Morskiego Oka, gmina w której można zasłuchać się najprawdziwszymi Sabałowymi Bajaniami...  

Bukowina Tatrzańska

Pięknie usytuowana wieś letniskowa i narciarska, jedna z najwyżej w Polsce położonych miejscowości - rozciąga się powyżej 1000 m npm. Z Bukowiny Tatrzańskiej widać cały łańcuch Tatr, który biegnie ze wschodu na zachód.   
Białka Tatrzańska

Białka Tatrzańska to jedna z najbardziej znanych wsi podhalańskich, posiadająca niezwykle atrakcyjne środowisko geograficzne, szczególnie dla uprawiania sportów zimowych. Wioska położona jest blisko Tatr Polskich i Słowackich, 15 km od Nowego Targu i 20 km od Zakopanego.
Brzegi

Brzegi leżą w otulinie Tatrzańskiego Parku Narodowego; usytuowane są wzdłuż Potoku Brzegowego, który wypływa spod Głodówki i wpada do rzeki Białki. Najwyżej położona (ponad 1000 m n.p.m.) jest część górna wsi, w skład której wchodzi słynna z widoków na Tatry - Głodówka oraz przysiółek Kucówka.
Czarna Góra

Czarna Góra jest jedną z czternastu wsi Polskiego Spisza. Nazwa wsi pochodzi od wyglądu góry, porośniętej kiedyś gęstym lasem świerkowym, która oddziela wioskę od koryta rzeki Białki.
Jurgów

Jurgów jest najbardziej wysuniętą na południowy zachód wsią polskiego Spisza. W gęstej zabudowie wsi znaleźć można nieliczne drewniane zabytki budownictwa spiskiego (m.in. wybudowana w 1861 r. "Zagroda Sołtysów" z muzealną ekspozycją etnograficzną) oraz murowane domy z charakterystycznymi dla tego regionu ozdobnymi fasadami. Na uwagę zasługują również jurgowskie krajobrazy - wspaniałe panoramy Tatrzańskie i bardzo ładna okolica górskiej rzeki Białki.
Leśnica-Groń

Na południowym skraju Kotliny Nowotarskiej, nad potokiem Leśnica uchodzącym do Dunajca poniżej wsi Ostrowsko i na stokach Pogórza Gliczarowskiego leżą dwie siostrzane wioski Leśnica i Groń. Graniczą one od wschodu z Białką Tatrzańską a do południa z Bukowiną Tatrzańską (wchodzą w skład tejże gminy), z zachodu oddzielone są Pogórzem Gliczarowskim od Gliczarowa, Białego Dunajca i Szaflar, zaś od północy graniczą bezpośrednio z Gronkowem.
Rzepiska

Rzepiska to tatrzańska wieś pasterska na polskim Spiszu, której mieszkańcy do dziś kultywują bogate zwyczaje pasterskie. Z Rzepisk można podziwiać panoramy tatrzańskie, spojrzeć z góry na położenie wsi Jurgów, Brzegi, Białka i Czarna Góra. Wieś ma przyjazny klimat i jest atrakcyjna dla amatorów spokoju, nieskażonej i dzikiej przyrody, wędrówek pieszych i rowerów górskich. Zimą wieś oczekuje na narciarzy.
(1-7)


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024