E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański» Aktywny wypoczynek» Ski-alpinizm

Ski-alpinizm

 
Fot. archiwum www.alpio.pl

Skialpinizm (lub inaczej turystyka narciarska albo skitury) uprawiany jest zazwyczaj na trasach letnich ścieżek turystycznych Czerwonych Wierchów i szczytów otaczających Polanę Chochołowską. Wygodna nartostrada prowadzi ze szczytu Grzesia do schroniska, przy sprzyjających warunkach jeździ się też z Wołowca na Wyżnią Chochołowską. Amatorzy ryzyka podejmują próby jeżdżenia na nartach i w innych okolicach.

Specjalnym uznaniem narciarzy, zwłaszcza na wiosnę, cieszą się stoki w Dolinie Pięciu Stawów Polskich i w okolicach Morskiego Oka. Uprawianie narciarstwa alpejskiego wymaga jednak doskonałej umiejętności jazdy na nartach, dobrego sprzętu i znajomości terenu. Dlatego też należałoby polecić amatorom przygód narciarskich w terenie tatrzańskim wybieranie się na jazdę w towarzystwie zawodowych przewodników - narciarzy alpejskich.

Skialpinizm to sposób na uprawianie narciarstwa z dala od wyciągów, zatłoczonych tras, i udeptanych stoków. To powrót do korzeni narciarstwa, możliwość przebywania w cudownej górskiej scenerii, szansa na niezapomniane zjazdy w dziewiczym śniegu i najlepszy sposób poruszania się po górach zimą.

Potrzebny zestaw sprzętu to:

  1. Narty z wiązaniami skiturowymi (to specjalne wiązania, które mają ruchomą piętę i umożliwiają podchodzenie, a do zjazdu dają się zablokować i wtedy działają jak zwykłe wiązania zjazdowe).
  2. Buty skiturowe (zwykle maja podeszwę typu vibram i po tym najłatwiej je poznać, ale ich najważniejszą cechą jest przełącznik pozwalający na to, aby cholewka była ruchoma, do zjazdu, podobnie jak wiązania, można je zablokować i wtedy przypominają typowe buty narciarskie). Można spróbować podchodzenia w zwykłych butach narciarskich pod warunkiem, że są naprawdę bardzo wygodne i niezbyt sztywne. Trzeba pamiętać, że szansa na otarcie stóp jest wtedy większa, a komfort podejścia mniejszy.
  3. Foki (pasy materiału, które podkleja się pod narty, aby uniemożliwić ślizganie się nart do tyłu podczas podchodzenia. Foki mają włosie ułożone w jednym kierunku, stąd przy suwaniu narty do przodu, "z włosiem", nie przeszkadzają, natomiast uniemożliwiają cofnięcie się narty, nawet na stromym stoku, ponieważ wtedy pracują "pod włos". Dawno temu robiono je ze skór foczych- stąd nazwa).
  4. Kije - wystarczą zwykłe kije narciarskie.
  5. Plecak - niewielki, o pojemności 15 - 25 l, aby zmieścił w sobie kilka rzeczy typu gogle, rękawice, foki, sondę i łopatkę lawinową, coś do picia i przekąszenia.
  6. Ubranie - takie jak na narty, kilka lżejszych warstw typu polar, kamizelka, lekka kurtka itd, jest lepszym rozwiązaniem niż jedna ciepła kurtka lub kombinezon. Ściągając lub zakładając poszczególne warstwy można regulować ciepło, aby nie było zbyt gorąco podczas podchodzenia i niezbyt zimno w czasie zjazdu. Na stoku zwykle nie ma takiej potrzeby.
  7. Gogle lub okulary przeciwsłoneczne - zależnie od pogody, zwykle warto zabrać na wycieczkę jedno i drugie.
  8. Detektor lawinowy, sonda i łopatka - abc turysty zimowego, podstawowy sprzęt dający szansę przeżycia w przypadku przysypania przez lawinę. Można go porównać do pasów bezpieczeństwa w samochodzie - jednego i drugiego używamy zawsze (w czasie jazdy lub wycieczki górskiej).

Nie musisz od razu kupować całego sprzętu, żeby spróbować skiturów. Narty z wiązaniami, buty, foki oraz zestaw lawinowy można wypożyczyć. W alpejskich ośrodkach narciarskich a w Polsce w Zakopanem są wypożyczalnie sprzętu skiturowego i turystycznego.


źródło:
Andrzej Lejczak - www.alpio.plJeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024