E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański


   Rzepiska (gm. Bukowina Tatrz.)
Informacje ogólne

  O miejscowości  
  Dojazd / okolica  
  Lato  
  Zima  
  Turystyka  

Orientacyjne położenie Rzepisk (mapka udostępniona przez Studio Acord)
Rzepiska to tatrzańska wieś pasterska na polskim Spiszu, której mieszkańcy do dziś kultywują bogate zwyczaje pasterskie. Z Rzepisk można podziwiać panoramy tatrzańskie, spojrzeć z góry na położenie wsi Jurgów, Brzegi, Białka i Czarna Góra. Wieś ma przyjazny klimat i jest atrakcyjna dla amatorów spokoju, nieskażonej i dzikiej przyrody, wędrówek pieszych i rowerów górskich. Zimą wieś oczekuje na narciarzy.

Nazwa wsi Rzepiska wzięła się od sadzonej tu rzepy, którą sadzono tu jeszcze zanim sprowadzono ziemniaki. Wieś powstała w I połowie XVII w. jako jedna z późniejszych osad pasterskich, a jej osadźcami były polskie rodziny z obu Łapsz, Kacwina i Niedzicy. W późniejszych czasach przybyło tu coraz więcej rodzin z sąsiedniego Podhala. Od początku prowadzenia metryk kościelnych w Łapszach Wyżnych tj. od 1655 roku występuje w nich rodzina sołtysa, a w dokumentach wspominane jest Sołtystwo, ta część wsi która była najwcześniej zasiedlona. Od 1660 wzmiankowane jest osiedle Pawliki. Obecnie we wsi są dwa kościoły, dwie szkoły i dwie organizacje strażackie. W Rzepiskach mieszka 680 osób. Wieś składa się z czterech części: Bryjów Potok, położony w dolinie wraz z wysuniętymi na zboczu Sołtystwem i osiedlem Szyszków. - Pawliki, położone za kulminacją Pawlikowskiego Wierchu (1016 m n.p.m.) - Wojtyczków i Grocholów Potok, ulokowane na innym wierchu z wysuniętymi w stronę Łapszanki osiedlami Stasiów i Madejów.

Będąc w Rzepiskach można bez końca słuchać opowiadań o przygodach przemytników przekraczających nielegalnie granicę. Wieś ma przyjazny klimat i jest atrakcyjna dla amatorów: spokoju, nieskażonej i dzikiej przyrody, wędrówek pieszych i rowerów górskich. Zimą wieś oczekuje na narciarzy. Niemniej daleko tu jeszcze do gwaru Białki Tatrzańskiej, chociaż Rzepiska położone są tuż za korytem Białki.

Usługi gastronomiczne oferują miejscowe gospodynie wynajmujące turystom kwatery prywatne. W letnie i zimowe wieczory miejscowi górale chętnie spotykają się z turystami przy "watrze", a specyficzną atmosferę potęgują spiskie melodie i przyśpiewki. Mieszkańcy Rzepisk są bardzo otwarci wobec przyjezdnych, dlatego starają się sprostać potrzebom turystów. Można się o tym w każdej chwili przekonać.

Zabytki

W XVII w. wieś należała do parafii Łapsze Wyżne (obecnie jest to parafia Jurgów), toteż przy jednej z polnych dróg prowadzących przez Pawliki do Łapsz tzw. "drodze umarłych" grzebano niegdyś zmarłych mieszkańców Rzepisk. Na trasie tejże drogi są dwie stare kapliczki murowane, pokryte gontem. Z początkiem wieku na miejscowym cmentarzu (Bryjów Potok) wybudowana została - zabytkowa już - kaplica cmentarna. W latach 60-tych Księża Marianie z pomocą mieszkańców zbudowali na Grocholowym Potoku drewniany kościół pod w. MB Nieustającej Pomocy (znajduje się tu również dom rekolekcyjny). Kościółek został wybudowany według wytycznych budownictwa regionalnego toteż zarówno wnętrze jak i konstrukcja nawiązuje do starych kościółków podhalańskich. W Dolinie Bryjowego Potoku w 1997 r. powstał murowany kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego.

Warto odwiedzić

Rzepiska należą do wsi bogatych w lasy. Znajduje się w nich bogactwo podtatrzańskiej flory i fauny. W Rzepiskach warto wybrać się na szczyty okolicznych wierchów: Wierchu Pawlikowego (1016 m n.p.m.), Wierchowiny (963 m n.p.m.) czy nieco mniejszej Sarmowskiej Grapy (935 m n.p.m.) by podziwiać stamtąd wspaniałe górskie panoramy i wijącą się w dolinie rzekę Białkę.

żródło:
Opracowanie własne www.z-ne.pl
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    29926





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024