E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Tatry» Kultura i sztuka» Rzeźba

Rzeźba


Patronem Państwowego Liceum Technik Plastycznych jest Antoni Kenar, w którym był dyrektorem. Praca w szkole stała się jego pasją. Swoją twórczość kształtował poprzez wpływ inspiracji sztuki ludowej, którą łączył ze współczesną rzeźbą. W rzeźbach zachowanych sprzed II wojny światowej, widoczny jest kubistyczny kształt, czyli rzeźba ma bardzo widoczne formy geometryczne, zbliżone do kostki. Wybitnym dziełem z tego okresu jest krzyż na grobie Karola Stryjeńskiego (artysty, którego Kenar czuł się duchowym spadkobiercą) na Starym Cmentarzu w Zakopanem. Do najbardziej znanych dzieł Kenara zalicza się Narciarka (nazywana także Christinią), Świniarka oraz Frasobliwy. Ważną dziedziną twórczości Kenara była sztuka użytkowa i wystrój rzeźbiarski wnętrz.

Jednym z uczniów szkoły Liceum Technik Plastycznych był Antoni Rząsa. Prezentował swoje prace na różnych wystawach krajowych i zagranicą. Rząsa w latach 60-tych XX w. stał się jednym z najbardziej znanych polskich rzeźbiarzy. Główną tematyką jego rzeźb było męczeństwo Chrystusa i człowieka. Rzeźbił także sprzęty użytkowe. Przy ulicy Bogdańskiego została otwarta galeria (obecnie prowadzoną przez jego syna, Marcina).

Kolejnym wielkim rzeźbiarzem i uczniem był Władysław Hasior. Pierwszy jego pomnik "Ratownikom Górskim" znajduje się koło Domu Turysty w Zakopanem, a w Kuźnicach znajduje się pomnik "Prometeusz Rozstrzelany". Wraz z uczniami realizował też kilka pomników nagrobnych na Starym Cmentarzu. Muzeum Tatrzańskie uruchomiło jako swój oddział Galerię Hasiora, ulokowaną w budynku dawnej leżakowni Sanatorium "Warszawianka". Eksponowanych w niej jest przeszło 100 prac artysty.

Henryk Burzec jest autorem licznych rzeźb plenerowych, usytuowanych m.in. w Mielcu, Ochotnicy, Łodzi i Zakopanem. Rzeźbił także w drewnie (interesujący cykl rzeźb portretowych), wykonywał również elementy wystroju wnętrz budynków użyteczności publicznej. Jego prace gromadzą muzea w Warszawie, Lublinie, Krakowie i Zakopanem. W Zakopanem znajdują się m.in. jego rzeźby plenerowe "Baca" (przed Hotelem "Gazda") i "Orbity" (przed Urzędem Miejskim). W 1987 r. w jego domu (dawna pracownia Teodora Axentowicza) otwarto galerię twórczości Burzca.













Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024