E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański» Kultura i sztuka

Kultura i sztuka

 
Portret Marusi Kasprowiczowej (Witkacy)

Zakopiańscy artyści

W Zakopanem działa przeszło stu artystów plastyków profesjonalnych, uprawiających rzeźbę, malarstwo, rysunek i tkaninę artystyczną. Wystawy zbiorowe organizowane są w galerii Miejskiej Galerii Sztuki przy ul. Krupówki 41. Wielu mistrzów ma swoje własne galerie, których zwiedzanie może odbywać się codziennie (malarz Arkadiusz Waloch, rzeźbiarz Jerzy Popielak czy nieżyjący już Antoni Rząsa, Henryk Burzec i Władysław Hasior), inni udostępniają swoje pracownie po uprzednim umówieniu się. Ciekawym zjawiskiem jest galeria uliczna na Krupówkach, czynna właściwie przez cały rok, latem oczywiście w największym zakresie.

Interesującą propozycją jest Galeria Ogrodowa Marii i Jerzego Gruszczyńskich (ul. Skibówki 26), czynna w każdy pogodny dzień. Latem na Krupówkach do dyspozycji gości jest wielu malarzy-portrecistów i karykaturzystów - tak samo jak w Krakowie, Rzymie czy Paryżu. Warto zapoznać się z działalnością Młodzieżowego Centrum Kultury "Jutrzenka" (w parku miejskim, ul. Grunwaldzka 3), gdzie wśród innych form działalności najpełniej prezentowana jest twórczość artystyczna dzieci i młodzieży.

Gdzie słuchać, gdzie oglądać?

Muzyka poważna prezentowana jest przede wszystkim w małej salce Muzeum Karola Szymanowskiego "Atma" (ul. Kasprusie 19), w Miejskiej Galerii Sztuki i Galerii Sztuki Muzeum Tatrzańskiego na Kozińcu, niekiedy także w Teatrze Witkacego, auli Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych oraz w kościołach Św. Krzyża przy ul. Zamoyskiego, Najświętszej Rodziny przy ul Krupówki i na Olczy. W Zakopanem działa ogólnopolskie Towarzystwo Muzyczne im. K. Szymanowskiego, które ma siedzibę w "Atmie" i jest głównym animatorem życia muzycznego pod Tatrami. Występy estradowe mają miejsce w sali Tatrzańskiego Ośrodka Swojszczyzny, w Teatrze Witkacego i sali kina "Sokół". W Klubie Międzynarodowej Książki i Prasy odbywają się prelekcje i wystawy sztuki nieprofesjonalnej, można także przeczytać zagraniczną prasę.

Nauka sztuki

W Zakopanem działa kilka szkół artystycznych - mające przeszło 120-letnią tradycję Liceum Plastyczne, noszące imię wybitnego rzeźbiarza i pedagoga Antoniego Kenara i Technikum Tkactwa Artystycznego, założone w 1883 r. przez wielką aktorkę Helenę Modrzejewską i noszące jej imię, a także młodsza Szkoła Muzyczna imienia Mieczysława Karłowicza - jednego z największych polskich kompozytorów, narciarza i taternika, który tragicznie zginął w lawinie śnieżnej w Tatrach. Szkoła ta wchodzi w skład Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych. Oprócz Szkoły Muzycznej w zespole działa istniejąca od 1992 roku pierwsza w Polsce Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Artystyczna (w latach 1992-1998 - Państwowa Podstawowa Szkoła Artystyczna), w której dzieci uczą się przedmiotów ogólnokształcących w zakresie szkoły podstawowej i gimnazjum oraz muzyki, tańca, plastyki, teatru, literatury, a także obsługi komputerów, języków obcych i... pracy w mass-mediach. Wszystkie te szkoły organizują ciekawe wystawy i koncerty.

Ogólnopolską renomę zdobył sobie awangardowy Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), założony w 1985 r. przez grupę młodych aktorów z Krakowa. Zaprezentował dotąd kilkanaście premier rozmaitego rodzaju, a specyficzna atmosfera "teatru-schroniska" przyciąga specjalnie młodych ludzi. Teatr działa w zabytkowym domu - dawnym sanatorium (ul. Chramcówki 15), otoczonym dużym parkiem. Prowadzi dwie sceny, organizuje także koncerty i wystawy.

W Zakopanem funkcjonują dwa kina - szerokoekranowe "Sokół ", prowadzone przez stowarzyszenie o tej samej nazwie i kino "Giewont ", w sali Tatrzańskiego Ośrodka Swojszczyzny Związku Podhalan.


SCENARIUSZE LEKCJI - Anna Martynowicz
 
  • Tatry w literaturze i sztuce (*.pdf - 410 kB)  • Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

    ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024