Podhale jest jednym z niewielu regionów Polski, gdzie najlepiej zachowała się sztuka ludowa. Wydaje się, że znamy wszystkie charakterystyczne cechy kultury góralskiej.
Kaletnictwo
Kaletnictwo, czyli wyroby ze skóry to jedna z lepiej zachowanych dziedzin sztuki. Największe zakłady tego rękodzieła można znaleźć w Zakopanem, Krościenku oraz Nowym Targu.
Wyroby z tego materiału są zdobione kolorowym metalem tj. klamrami i ozdobnymi gwoździami. Na wyrobach tych wytłacza się różne wzory oraz zdobi się je, plecionkami ze skóry. Najcenniejszymi wyrobami kaletniczymi są pasy bacowskie o szerokości 30 cm z czterema mosiężnymi klamrami, a także pasy juhaskie, z wbijanymi mosiężnymi gwoździami oraz torby bacowskie i kierpce, również bogato zdobione.
Odlewnictwo
Obok wyrobów ze skóry, na Podhalu rozwinęło się odlewnictwo z metali kolorowych. Górale wykonują odlewy - ciupagi, dzwonki oraz elementy uprzęży końskiej. Rozwinęła się również produkcja biżuterii: tradycyjnych spinek na wzór noszonych przez górali przy koszulach, z charakterystycznymi wisiorkami - "brambolcami".
Hafty
Do równie pięknego regionalnego rzemieślnictwa należą hafty. Dziś powróciła moda na wyszywanie gorsetów kolorowymi nićmi. Końce jednokolorowych spódnic są ozdabiane kwiecistymi wzorami, lecz można jeszcze kupić gorsety wyszywane koralikami. Na spodniach góralskich wyszywane są tzw. "parzenice". Natomiast haft dziurkowy wykorzystuje się do ozdabiania pościeli i damskich koszul góralskich, w męskich koszulach (na kołnierzach i rękawach) stosuje się haft biały.
Galanteria
Jednym z rzemiosł, z których słynie Podhale, są wyroby z drewna. Powszechnie stosuje się tu snycerstwo, tokarstwo, intersję, inkrustację, a także rzeźbę. Ta ostatnia, jest jednym z najpopularniejszych dziedzin sztuki ludowej występującej na Podhalu. W niektórych rodzinach rękodzieło to przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Często trudno jest rozróżnić rzeźbę jednego brata od drugiego.
Popularnymi wyrabianymi przedmiotami są również półki, łyżniki, czerpaki, łyżki bacowskie, listwy z "gaździkami", solniczki, formy na masło i sery, laski, zabawki, miniatury kołowrotków, łyżki, konwie, przęślice...
Malarstwo na szkle
Malarstwo na szkle jest tym rodzajem sztuki, które najbardziej kojarzy się ze sztuką ludową. Głównym tematem były elementy sakralne. Pod koniec XIX wieku twórczość malarstwa na szkle uległa znacznemu zanikowi. Ponowne zainteresowanie tą sztuką nastąpiło po II wojnie światowej. Organizowano nauki malowania na szkle młodzieży z profesjonalnymi malarzami, pozostawiając jednak swobodę w rozwijaniu wyobraźni, fantazji i inwencji. Obecnie na Podhalu wciąż jest wielu artystów, którzy chętnie rozwijają tę starą, ale piękną sztukę.