E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański» Aktywny wypoczynek» Sporty wodne

Sporty wodne

 
Rafting (fot. archiwum RETENDO)

Zakopane i okolice to nie tylko góry i narty, aktywnie wypoczywać można również nad wodą. Mnogość bystrych strumieni i rzek górskich, źródła termalne, w najbliższej okolicy Zalew Czorsztyński i Jezioro Orawskie, a w końcu zwykłe baseny hotelowe sprawią, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

EXTREMALNIE

Spływy kajakowe - po rzekach górskich. Kajakarstwo górskie można uprawiać na sztucznych torach wodnych (np. obok Szczawnicy) lub na naturalnych rzekach górskich. Doskonałe warunki można znaleźć nad Przełomem Dunajca i nad rzeka Białką.

Hydrospeed - to pływanie po rzekach górskich przy pomocy polietylenowej deski z uchwytami na ręce. Osoba płynąca znajduje się cały czas w wodzie i jest chroniona przed niską temperaturą górskiej wody, a także uderzeniami o skały, grubą pianką nurkową. Dopełnienie stroju stanowią płetwy pozwalające sterować deską. Dunajec to jedna z niewielu rzek w Polsce gdzie można spróbować swych sił pływając na hydrospeedzie.

Rafting - to pływanie po rzekach górskich w pneumatycznym pontonie poruszanym siłą ludzkich mięśni. To wspaniała rozrywka dla ludzi, którzy dopiero chcą spróbować swoich sił na rzece górskiej lub możliwość aktywnego wypoczynku z zastrzykiem adrenaliny. Dla firm, rafting to wymarzona możliwość sprawdzenia swoich pracowników w niecodziennych sytuacjach, jak też koordynacji poczynań i współdziałania członków całej załogi. Rafting jest zaliczany do sportów ekstremalnych, ale może się odbywać na rzekach o różnym stopniu trudności, dlatego każdy bez względu na wiek, czy warunki fizyczne, może znaleźć ofertę dla siebie. Przepiękne tereny do uprawiania tego sportu są na Spiszu, nad Przełomem Dunajca, gdzie można wypożyczyć pontony, wodoodporne i polecane worki transportowe oraz skorzystać z pomocy instruktorów.

Dla chcących spróbować powyższych atrakcji szeroką ofertę przedstawią miejscowe biura podróży oferujące szeroką gamę wyjazdów jednodniowych, kursów, a także imprez integracyjnych. Pamiętać trzeba, że dla osób nie mających odpowiednich kursów i uprawnień konieczna jest opieka instruktorów.

(fot. archiwum RETENDO)
     
(fot. archiwum RETENDO)

SPOKOJNIE

Żeglarstwo, windsurfing, łódki - idealne warunki do uprawiania tego sportu można znaleźć nad Zalewem Czorsztyńskim (ok. 30 km na północny-wschód) oraz nad Jeziorem Orawskim (Słowacja - ok. 35 km na północny-zachód) od Zakopanego. W obu tych miejscach miłośnicy sportów wodnych mają m.in. możliwość korzystania z windsurfingu, żaglówek, rowerów wodnych, znajduje się tu kilka przystani żeglarskich, wypożyczalni sprzętu wodnego, akcesoriów rowerowych oraz szkoła żeglarska.

Nad jeziorem Czorsztyńskim odwiedzić można zamek w Niedzicy oraz ruiny zamku w Czorsztynie. Na jeziorze Orawskim znajduje się wyspa Slanicky ostrov ze skansenem powstałym z budowli przeniesionych z zalanych wiosek (m.in. zabytkowy kościół Podwyższenia Krzyża. św.). Na wyspę odbywają się rejsy statkami wycieczkowymi.

Pływanie - osoby chcące popływać powinny uważać na niską temperaturę tutejszych rzek, co może doprowadzić do szoku termicznego i wypadku. W większości rzeki są zbyt rwące i zbyt płytkie, żeby w nich pływać. Oczywiście nie ma możliwości pływania w jeziorach i stawach tatrzańskich - osoby chcące popływać powinny odwiedzić Zalew Czorsztyński lub Zalew Orawski. Wiele hoteli i pensjonatów oferuje możliwość skorzystania z basenu dla swoich klientów, a także dla osób z zewnątrz. Osoby chcące odpocząć w wodzie - powinny odwiedzić jeden z licznych ośrodków termalnych usytuowanych w Zakopanem, Szaflarach, Bukowinie Tatrzańskiej oraz Białce Tatrzańskiej. Zapewniają wiele atrakcji i stanowią dla dzieci wielką frajdę. Na Słowacji duży Aquapark znajduje się w okolicach Popradu oraz kompleks basenów na otwartym powietrzu we Vrbowie. Najbliżej Zakopanego usytuowane kąpieliska znajdują się w Orawicach (niedaleko za granicą w Chochołowie). Wody termalne mają lecznicze właściwości - jednak, ze względu na wysoką temperaturę i dużą zawartość minerałów nie każdy może z nich korzystać.

Dyscypliny wodne w profesjonalnym wydaniu wymagają również profesjonalnego wyposażenia. Dotyczy to także zabezpieczenia sprzętu przed zamoczeniem. Warto zauważyć, że jedną z najlepszych firm na świecie, wyspecjalizowanych w produkcji wodoodpornych worków wyprawowych, jest niemiecki potentat Ortlieb. Ich produkty są bardzo wysokiej jakości i zabezpieczają przed wodą w stu procentach. Dobrze zrolowany worek jest szczelny nawet podczas zanurzenia w wodzie do głębokości 1 metra. Ortlieb jest również pierwszym producentem na świecie, który opatentował własne plecaki w takiej technologii. Ich topowe wyroby to przede wszystkim wodoodporny plecak Mountain X, oraz dedykowany do najbardziej extremalnych warunków, alpinistyczny plecak Elevation. Ciekawostką jest fakt, że firma rozpoczęła swoją globalną ekspansję od produkcji sakw rowerowych przednich i mocowanych na tylnym bagażniku oraz torebek do montażu zarówno na kierownicy roweru, jak i pod siodełkiem.

Worek transportowy dla profesjonalistów

 

Wodniakom podróżującym na rowerze polecamy bezpieczne i modne kaski rowerowe oraz najnowszą kolekcję bagażników na rower firmy Topeak i Tubus.

 

 

 


źródło:
Materiały ze strony "Szkoły Kajakarstwa Górskiego i Raftingu RETENDO" (www.retendo.com.pl)Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024