E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański


   Brzegi (gm. Bukowina Tatrz.)
Informacje ogólne

Miejscowość znana z: widok na Tatry, dobra baza wypadowa w Tatry i na Podhale, wyciągi narciarskie

  O miejscowości  
  Dojazd / okolica  
  Lato  
  Zima  
  Turystyka  

Orientacyjne położenie Brzegów (mapka udostępniona przez Studio Acord)
Brzegi leżą w otulinie Tatrzańskiego Parku Narodowego; usytuowane są wzdłuż Potoku Brzegowego, który wypływa spod Głodówki i wpada do rzeki Białki. Najwyżej położona (ponad 1000 m n.p.m.) jest część górna wsi, w skład której wchodzi słynna z widoków na Tatry - Głodówka oraz przysiółek Kucówka.

Brzegi to niewielka wioska podhalańska położona w paśmie Pogórza Bukowińskiego a ściślej mówiąc w dolinie potoku Brzegowego (lewego dopływu Białki). Takie położenie wsi wzdłuż potoku tworzącego oś do otaczających go stromych brzegów i dodatkowa różnica wzniesień górnej i dolnej części wsi (850-1000 m n.p.m.) sprawiły, że Brzegi były porównywane przez wielu poetów ludowych do otwartej księgi (na wschód). Górna część wsi, w skład której wchodzi słynna z widoków na Tatry - Głodówka oraz przysiółek Kucówka, ograniczona jest szosą z Bukowiny Tatrzańskiej do Morskiego Oka, natomiast dolna część wioski osiąga poziom Białki. W skład wsi Brzegi wchodzi osiedle Rynias, do którego prowadzi polna droga, przebiegająca przeważnie lasem nad urwistym brzegiem Białki, a także część pasma Tatr od Rysów nad Morskim Okiem do Zawratu oraz Dolina Pięciu Stawów Polskich. Od płn-wsch. Brzegi sąsiadują ze spiskim Jurgowem, od płn-zach. z Bukowiną Tatrzańską a od płd-zach. z Małym Cichym.

Brzegi powstały najprawdopodobniej w 1625 r. na prawie wołoskim, chociaż wzmiankowane są już pod koniec XVI w., lecz osada założona w trudnym górskim terenie rozwijała się bardzo wolno. Pola uprawne zdobywano przez wyręby lasów, a głównym zajęciem mieszkańców było pasterstwo, prymitywne rolnictwo i praca w lesie. Obecnie wieś liczy około 650 mieszkańców i z roku na rok staje się atrakcyjniejszą pod względem zagospodarowania turystycznego. Brzegi warte są odkrycia, bowiem pomimo XXI w. wciąż zachwycają wolniejszym rytmem życia, którego brak w znanych już od lat turystycznych miejscowościach podhalańskich, a widoki na Tatry... cóż dodać, gdy uznane są z najpiękniejsze na całym Podhalu.

Z usług gastronomicznych można skorzystać przede wszystkim w pensjonatach i kwaterach oferujących noclegi. Natomiast typowe lokale gastronomiczne można spotkać np. na polanie Głodówce. Tutaj znajduje się m.in. kawiarnia w bazie ZHP, karczma Szymkówka oraz legendarna Bigosówka - prowadzona przez znaną z telewizji i wyrazistych poglądów, góralkę Zofię Bigosową. Lokale te poza smaczną kuchnią oferują swym klientom coś jeszcze, czego nie znajdzie się na Krupówkach - niezapomniane widoki na Tatry.

Zabytki

We wsi można spotkać jeszcze stylowe drewniane chałupy góralskie i przydrożne kapliczki zaś najciekawszym "zabytkiem" jest wybudowany w latach powojennych drewniany kościółek p.w. św. Antoniego z Padwy. Kościółek ten może zaskoczyć niejednego turystę, bowiem choć został wybudowany dopiero w 1950 r. to na pierwszy rzut oka przypomina drewniane świątynie dolnego Podhala, które powstały w czasach średniowiecza. Podobnie jak tamte wiekowe budowle, posiada niewielkie prezbiterium, nawę z sygnaturką i wieżę z izbicą (czyli pomieszczeniem które w czasach przeszłych spełniało funkcję strażnicy, a w przypadku kościoła w Brzegach tworzy li tylko spójną konstrukcję nawiązującą do tzw. gotyku podhalańskiego). Kościółek ten powstał bez żadnego projektu, budowali go miejscowi górale w czynie społecznym według własnego oglądu. Co ciekawe wierność góralskiemu rzemiosłu zyskała uznanie etnografów i historyków sztuki.

Warto odwiedzić

Wypoczywając w Brzegach nie można pominąć kilku urokliwych miejsc z nieziemskimi widokami na Tatry.

Takim miejscem jest położona na południe od wsi polana Głodówka, która jest znanym w całej Polsce punktem widokowym na tatrzańskie szczyty (przy ładnej pogodzie można zobaczyć tu bez mała cały łańcuch tatrzański). Polana ta, choć znana jest wszystkim turystom zmierzających szosą do Morskiego Oka lub do przejścia granicznego na Łysej Polanie, rzadko bywa kojarzona z Brzegami, a za to najczęściej mylnie z Bukowiną Tatrzańską.

Gdy chcemy pooglądać inną panoramę warto wybrać się na Koziniec (przy czym nie należy mylić tej nazwy z Kozińcem - dzielnicą Zakopanego). Koziniec w Brzegach to bardzo wysoka i stroma grapa, położona w północnej części wioski, z której roztaczają się niezapomniane widoki na dolinę Białki, na pobliski Spisz i Tatry.

Dla spragnionych ciszy idealnym miejscem wypoczynku będzie Rynias - niewielki przysiółek Brzegów położony w otoczeniu lasu na płd-wsch. od wsi, przy granicy państwowej.

Imprezy kulturalne / sportowe

Latem w Brzegach ma miejsce gminny festyn "U zbiegu trzech kultur - Lindada". Brzegi należą do gminy Bukowina Tatrzańska, zaś festyn ten ma na celu przybliżenie tradycji i folkloru miejscowości spiskich, podhalańskich i romskich wchodzących w skład gminy, przy czym impreza ma charakter przechodni nie zawsze odbywa się w Brzegach, lecz mogą to być sąsiednie miejscowości.

żródło:
Opracowanie własne www.z-ne.pl
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    28036





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024