E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański


   Białka Tatrzańska (gm. Bukowina Tatrz.)
Informacje ogólne

Miejscowość znana z: dobre tereny narciarskie - kilkanaście wyciągów, latem znany ośrodek letniskowy i kolonijny, dobra baza wypadowa w Tatry i na Podhale, unikalny folklor góralski

  O miejscowości  
  Dojazd / okolica  
  Galeria  
  Lato  
  Zima  
  Turystyka  

Orientacyjne położenie Białki Tatrzańskiej (mapka udostępniona przez Studio Acord)
Białka Tatrzańska to jedna z najbardziej znanych wsi podhalańskich, posiadająca niezwykle atrakcyjne środowisko geograficzne, szczególnie dla uprawiania sportów zimowych. Wioska położona jest blisko Tatr Polskich i Słowackich, 15 km od Nowego Targu i 20 km od Zakopanego.

Wieś o zabudowie ulicowej ciągnie się na długości 8 km wzdłuż rzeki Białki (rzeki granicznej pomiędzy Podhalem i Spiszem, która poniżej wsi tworzy piękny przełom) i otoczona jest okolicznymi wzgórzami: od pd-zach. Wierchami bukowińskimi, od zachodu Kaniówką (725 m) i Kotelnicą (917 m), a od wschodu masywem Czarnej Góry (902 m). Z południowej strony wsi otwiera się w stronę Jurgowa szeroka dolina ku Tatrom Bielskim, która sprawia że w Białce Tatrzańskiej wstępuje wysokie nasłonecznienie łagodzące ostry górski klimat.

Białka Tatrzańska pierwotnie jako Nowa Białka, powstała w XVII w. za panowania Władysława IV Wazy, i przez długie czasy była zarządzana przez rodzinę sołtysów tzw. Nowobielskich. W skład wsi wchodziły dobra leśne w Tatrach (m.in. w okolicy Morskiego Oka i Wołoszyna) toteż poza gospodarką rolną mieszkańcy Białki zajmowali się również pasterstwem, a w XVIII-XIX w. zasłynęli jako wytrawni kuśnierze, którzy produkowali dla potrzeb Podhalan i mieszkańców sąsiedniego Spisza słynne kredowane, białczańskie kożuchy. Obecnie Białka Tatrzańska to słynna miejscowość narciarska, konkurująca z pobliskim Zakopanem, a także doskonała wieś letniskowa.

Prawie każdy kompleks narciarski dysponuje bazą gastronomiczną, lokali nie brak również w centrum wsi a do tego gospodynie poszczególnych pensjonatów oferują smaczne posiłki oparte na kuchni polskiej i specjałach góralskich (istnieje możliwość całodziennego wyżywienia).

Zabytki

Drewniany kościół w Białce Tatrzańskiej wybudowany został około roku 1700 przez Jędrzeja Topora i Jana Chlipalskiego. Kościółek, podobnie jak okoliczne świątynie drewniane pokryty jest gontem, składa się z prezbiterium, nawy oraz wieży z nadwieszaną izbicą i hełmem. Wyposażenie jest barokowe i barokowo-klasycystyczne. Kościół okolony jest murowanym ogrodzeniem, w który zachowały się bramy z XVIII i XIX wieku. Całość ocieniają lipy - zabytki przyrody. W latach 20-tych XX wieku, wykonano w prace renowacyjne i konserwatorskie. Dziś we wnętrzu zgromadzony jest niewielki zbiór narzędzi rolniczych i dawnych przedmiotów gospodarczych.

Naprzeciwko starego kościółka funkcjonuje murowany kościół parafialny im. św. Szymona i Judy Tadeusza, w którym odprawiane są niedzielne nabożeństwa.

Imprezy kulturalne / sportowe

W sierpniu w Białce Tatrzańskiej w ramach tzw. Tatrzańskich Wici, czyli cyklu imprez folklorystycznych odbywających się w miejscowościach Powiatu Tatrzańskiego, odbywają się od kilku lat słynne imprezy folklorystyczne: "Wybór harnasia roku...", czyli wybór młodego sprawnego górala oraz "Wybór cepra i ceperki roku...", czyli rzecz jasna wybór osoby zamieszkałej co najmniej 99 km od Zakopanego (tak mówi regulamin imprezy!), który odbywa się w drodze konkursu. W ramach tej imprezy organizowane są również koncerty i występy zespołów regionalnych, degustacja kuchni góralskiej oraz rafting na rzece Białce.

Zimą w Białce Tatrzańskiej każdego roku przygotowuje się kilkanaście imprez zimowych, m.in.: zjazd na plastikowych workach wypełnionych sianem czy słynna biała noc sylwestrowa na nartach, a w karczmach można słuchać muzyki góralskiej.

Warto odwiedzić

Zachwycającym zakątkiem, którego nie można pominąć podczas pobytu w Białce Tatrzańskiej jest Przełom Białki - ścisły rezerwat przyrody. Przełom rzeki znajduje się na północ od wsi. Po prawej stronie drogi spotkamy dwie skały Kramnicę i Obłazową, które tworzą bramę dla przepływającej rzeki. W masywie Obłazowej znajduje się gratka dla pasjonatów - archeologów: jaskinia w której przed 30 tys. lat obozował człowiek pierwotny, który pozostawił w niej narzędzia łowieckie m.in. najstarszy na świecie bumerang.

W oddali na północ od wsi Białki (przy drodze do Nowego Targu) widoczna jest Cisowa Skałka, która może być również celem letnich wędrówek. Z wierzchołka skałki rozciągają się wspaniałe widoki na wszystkie strony świata, tj. na okoliczne pasma górskie: Tatry, Pieniny, Gorce i Babią Górę.

Po wschodniej stronie wsi góruje nad Białką osypujące się urwisko Litwinowej Grapy (Litwinki) - zbudowane z piaskowców i łupków fliszowych, zwanej również Czarną Górą (903 m n.p.m.). Ze szczytu rozciąga się panoramiczny widok: na południu widnokrąg zakreślają Tatry od Bielskich aż po Zachodnie, na północy Gorce, na północnym zachodzie przy dobrej widoczności dostrzec można Pieniny, a na północnym wschodzie Beskidy z Babią Górą. Obraz widokowy dopełnia panorama pobliskich miejscowości przecięta wstęgą wijącej się rzeki Białki.

żródło:
Alina Pilch "Białka latem i zimą"
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    37402





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024