E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Fedorowicz Józef

 
  Kategoria: 
Ludzie 

  opis  
  forum (0)  

Fedorowicz Józef , powszechnie znany jako Pimek lub Halny Wiatr (27 XI 1893 Lipowo k. Mińska - 17 XI 1963 Zakopane, poch. na starym cment.). Zakop. meteorolog i artysta.

Studia meteor. odbył w Ufie, gdzie też w 1914 rozpoczął pracę w biurze meteorologicznym. W 1921 przyjechał z ZSRR do Polski, a w kwietniu 1922 został kier. stacji meteor. w Zakopanem i pracował na tym stanowisku ponad 40 lat, aż do śmierci.

Zakopiańską stację meteor. III rzędu rozwinął w stację I rzędu, rozszerzając znacznie zakres prowadzonych tam obserwacji, m.in. zapoczątkował pierwsze na Podhalu i w Tatrach stałe pomiary promieniowania słonecznego (w 1924 i 1934-38) i in. Był współorganizatorem sieci stacji meteor. na Podhalu i w Tatrach Pol ., m.in. przy schroniskach tatrz., i kierował ich działalnością. W Zakopanem w specjalnych gablotach ogłaszał codzienne biuletyny pogodowe i prognozy. W 1924 współpracował przy organizowaniu i wydawaniu komunikatów śniegowych dla narciarzy. Udzielał informacji i zestawów danych meteor. licznym naukowcom, zajmującym się zagadnieniami klimatu tatrz .

W okresie międzywoj. pisał często w czasopismach o zakop. i tatrz. klimacie, np. Badania klimatu tatrzańskiego ("Gaz. Zakop." 1923, nr 48), Optyczne zjawiska atmosfery ("Głos Zakop." 1923, nr 4). Ogłaszał też omówienia tygodniowego lub miesięcznego przebiegu pogody, a ponadto omówienia całoroczne, które ukazywały się również w postaci odbitek: Wyniki spostrzeżeń meteorologicznych stacji zakopiańskiej w roku 1923 (Kr. 1924) i dalsze. Pisał też o historii i stanie badań swojej placówki, np. 50-lecie Stacji Meteorologicznej w Zakopanem ("Wierchy " 1926, "Wiad. Meteor." 1926) oraz wsp. ze Zdzisławem Skibińskim O promieniowaniu pozafiołkowym w Zakopanem ("Pol. Gaz. Lek." 1938).

W okresie okupacji F. kontynuował obserwacje, wprawdzie w ograniczonym zakresie, ale bez przerwy, a przy końcu tego okresu uratował większość przyrządów meteor. od grabieży przez okupanta, zapewniając dzięki temu ciągłość obserwacji meteor. w Zakopanem.Po wojnie znowu stał się współorganizatorem sieci stacji meteor. w Tatrach Pol. i na Podhalu, m.in. w 1948 wsp. z Władysławem Milatą - stacji na Gąsienicowej Hali , teraz na wyższym poziomie nauk. niż dawniej. Na dalej prowadzonej przez siebie i rozwijanej stacji zakop. F. przeszkolił w meteorologii licznych studentów i obserwatorów. Ogłosił w tym okresie kilka artykułów, m.in. najcenniejszy dla dziejów swej placówki: Kilka słów o Stacji Meteorologicznej w Zakopanem ("Gaz. Obserw. PIHM" 1958, nr 3). Przygotowywał monografię Klimat Zakopanego, ale nie zdążył już tego zrealizować.

F. brał także żywy udział w artyst. życiu Zakopanego, m.in. w 1925-27 jako aktor w miejscowym Teatrze Formistycznym, stworzonym przez Stanisława Ignacego Witkiewicza i in. Również malował (pejzaże tatrz.) i rzeźbił. Przyjaźnił się m.in. z S.I. Witkiewiczem (który namalował kilkanaście portretów F.), Rafałem Malczewskim , Karolem Szymanowskim , Kornelem Makuszyńskim , Juliuszem Zborowskim , Akeksandrem Schiele (z którym chodził na wycieczki w Tatry), ze skrzypaczką Ireną Dubiską i z wieloma in., ale był przyjaźnie nastawiony właściwie do wszystkich napotykanych ludzi. Był też ogólnie lubiany i szanowany, i przez wiele lat stanowił jedną z najbardziej charakterystycznych postaci Zakopanego.



Literatura:
Maria Kłapowa: Najmilszy człowiek świata. "Podtatrze" nr 15 , lato 1979. - "SCZ" 1986.



KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024