E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Schiele Aleksander

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Schiele Aleksander (27 IX 1890 Warszawa - 6 IV 1976 Konstancin, poch. w Warszawie na cment. ewang.-augsb.). Taternik, alpinista, narciarz (turysta i zawodnik), zasłużony działacz tur. i narc., inż. architekt (politechn. w Wiedniu 1917).

Taternictwo uprawiał od 1905 do 1965, początkowo najczęściej ze swym bratem Kazimierzem (bliźniakiem) i w towarzystwie przewodników (Klimek Bachleda, Wojciech Tylka-Suleja, Jędrzej Marusarz-Jarząbek). Potem towarzyszami jego wycieczek tatrz. byli też m.in.: Aleksander Znamięcki, Roman Kordys, Wanda Jerominówna, Mieczysław Świerz, Henryk Bednarski, Rafał Malczewski, Bronisław Czech i alpinista austr. Robert Jäger.

Razem z bratem zaliczał się do najbardziej czynnych taterników pol. i razem przeszli szereg nowych dróg. Jeszcze w latach międzywoj. dokonał m.in. I wejścia pn.-zach. ścianą Niżniego Żabiego Szczytu (w 1926 z Henrykiem Mückenbrunnem).

Od 1908 był członkiem Sekcji Tur. TT, potem Klubu Wysokogórskiego. Był członkiem TOPR i od 1912 brał udział w wyprawach ratunkowych. Przed I wojną świat. dokonał też wielu trudnych przejść w Alpach w lecie i zimie.

Narciarstwo uprawiał od 1910, najpierw w Alpach, a od 1912 także w Tatrach i w ogóle w Karpatach. W Alpach uczestniczył w wielu wejściach narc. na wysokie szczyty, np. w 1913 na Hoher Sonnblick 3106 m, w 1914 na Grossvenediger 3673 m, w 1939 na Marmolada 3344 m.

W Tatrach aż do II wojny świat. był jednym z najaktywniejszych narciarzy wysokogórskich, także w Beskidach i Karpatach Wsch. Jako zawodnik narc. startował w biegach od 1912 (bieg zjazdowy z Kasprowego Wierchu) przez blisko 20 lat, zdobywając wiele pierwszych, drugich i trzecich nagród, także za granicą (w Austrii już w 1913).W 1919-20 służył w Kompanii Wysokogórskiej w Zakopanem, potem był instruktorem narc. w Szkole Wysokogórskiej przy Brygadzie Górskiej. W 1920 zaprojektował i zbudował pierwszą w Polsce większą skocznię narc., w Dolinie Jaworzynce, następnie kierował budową murowanego schroniska PTT (Murowańca) na Gąsienicowej Hali. Później pracował w Warszawie, ale często bywał w Zakopanem.

Był wieloletnim działaczem narc. w Sekcji Narc. PTT i również w PZN jako członek jego zarządu, sędzia narc., przodownik i instruktor narc., kapitan sport. i członek komisji egzam. (dla kandydatów na instruktorów i sędziów narc.).Od 1910 ogłosił liczne artykuły na tematy tatern., alpin. i narc., np. Ze wspomnień o Robercie Jägerze ("Tat." 9, 1922, nr 1-2), Wanda Jerominówna (tamże 29, 1947, nr 2-3), Pochwała taternictwa ("Problemy" 6, 1950, nr 1), Na memoriał Bronisława Czecha ("Turysta" 2, 1953, nr 4), Wspomnienia o Henryku Bednarskim (tamże 6, 1957, nr 3), Polacy w Alpach Austriackich przed pół wiekiem ("Tat." 38, 1962, nr 1), Bronisław Czech 1908-1944 (tamże 54, 1978, nr 4).

Jest on też autorem popularnego poradnika narc. Zima w górach (Wa. 1950).W latach międzywoj. pracował w Warszawie w browarach firmy Haberbusch i Schiele (był wnukiem założyciela firmy) i był dyrektorem Zjednoczonych Browarów Warszawskich.

W czasie II wojny świat. był żołnierzem AK, w 1943 więziony przez gestapo na Pawiaku.Po wojnie pracował przy odbudowie zabytków Warszawy, potem w dziale inwestycji ZG PTTK do końca 1965. W tymże roku był w Tatrach na swej ostatniej wspinaczce (pn. filar Świnicy), 60 lat po pierwszej.Był członkiem hon. Klubu Wysokogórskiego i Pol. Związku Alpinizmu. Za działalność w dziedzinie narciarstwa był mianowany członkiem hon. SNPTT (1960) i hon. instruktorem PZN. Zob. też Schiele Kazimierz.

Lit. - "Tat." 52, 1976, nr 2. - Józef Kapeniak: Tatrzańskie diabły. Wa. 1971.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024