E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański» ABC turysty» Ekwipunek

Ekwipunek
Bezpieczeństwo w górach zależy również od ekwipunku.

 

Podstawą bezpieczeństwa jest znajomość terenu i warunków, w jakich przychodzi wędrować oraz przestrzeganie zasad turystyki górskiej. Przed wyruszeniem na jakąkolwiek, nawet względnie łatwą wycieczkę, należy zapoznać się z opisem trasy w przewodniku, dobrze jest także zaopatrzyć się w mapę terenu. Wychodząc w drogę, należy pozostawić w domu, pensjonacie czy schronisku wiadomość o planowanej trasie i czasie powrotu. Nie wędrować samemu! Optymalna liczba turystów, podejmujących trudniejsze zwłaszcza wyprawy, to trzy osoby. Grupy większe niż 10 osób muszą być po terenie Tatr prowadzone przez wykwalifikowanego przewodnika tatrzańskiego, posiadającego aktualną licencję TPN.

Zimą należy odpowiednio
wyposażyć się
do marszu po śniegu...
(fot. arch. MT)
  

Ubiór turystyczny powinien być lekki, ale ciepły, dający możliwość dostosowywania się do zmiennych warunków pogodowych. Coraz częściej tatrzańscy turyści używają lekkich, ale mocnych butów trekingowych, wykonanych z nieprzemakalnej tkaniny (kordura) i skóry. Zimą nawet na niewielkie wycieczki w często oblodzonym terenie przydają się małe raki typu ekspres, dające się łatwo i szybko przymocowywać do podeszwy.

Na ciało ubieramy podkoszulek bawełniany albo lepiej z jakiegoś materiału przeciwpotnego (np. rovyl-up na lato i rovyl-on na zimę), koszula najlepiej flanelowa, na to lekki sweter lub ostatnio częściej kurtka z "oddychającego" polaru. Na wycieczkę nie zabieramy żadnych toreb czy "reklamówek", zajmujących ręce - nawet na krótkie trasy konieczny jest lekki plecak (najlepiej "anatomiczny", dopasowany do kształtu ciała, z odciążającym pasem biodrowym). W plecaku będziemy nieść cieplejszy sweter, czapkę i dopasowane rękawiczki - przydają się nawet latem: ich dotkliwego braku doświadczył już niejeden raz turysta, którego śnieg albo nagłe ochłodzenie zaskoczyło przy łańcuchach na Świnicy, Zawracie czy Orlej Perci... Zapakujemy też na wycieczkę mapę i przewodnik, aparat fotograficzny, latarkę (gdy w planie jest późniejszy powrót lub zwiedzanie jaskiń) i strój od deszczu - najlepiej z lekkiego, nie przemakającego, ale "oddychającego" goretexu. Słabo sprawdzają się w górach, zwłaszcza w partiach graniowych i skalnych, parasole i igielitowe płaszcze - dość szybko i skutecznie upora się z nimi wiatr i ostre krawędzie skał... Gdy w planie wycieczki przewidziany jest nocleg w schronisku - dobrze jest mieć z sobą "materacyk" z karimatu. Jeśli zaskoczy nas biwak pod gołym niebem (pamiętajmy, że zgodnie z przepisami TPN dzikie biwakowanie w Tatrach jest zabronione, chyba że w grę wchodzą względy ratowania życia) - lekka, ale akumulująca ciepło płachta NCR pomoże nam przetrwać. Dla osób wybierających się do jaskiń, z uwagi na panującą tam wilgoć polecamy wodoszczelne worki transportowe. W miarę możliwości powinny posiadać szelki do noszenia lub uprząż, jak w zwykłym plecaku turystycznym.

  
W przypadku zabłądzenia
należy starać się odszukać
znakowany szlak...
(fot. Andrzej Samardak)

W razie zabłądzenia na trasie, należy starać się powrócić do miejsca, gdzie ostatnio widziało się znakowany szlak, nigdy zaś nie szukać drogi na własną rękę. W przypadku "zapchania się" w miejsce, skąd nie da się zejść bezpiecznie - nigdy nie ryzykować zeskoków czy wspinaczki bez ubezpieczenia, lecz wołać o pomoc: 6 okrzyków lub po zmierzchu 6 sygnałów świetlnych na minutę. Coraz częściej turyści dla wzywania pomocy używają telefonów komórkowych: sieć działa dobrze w partiach graniowych, kiepsko funkcjonuje w niższych partiach i dolinach. W razie wypadku należy rannego zabezpieczyć przed spadnięciem w przepaść, ciepło okryć i wezwać pomoc. Jeśli tylko jest to możliwe, nie zostawiać samego!

Dyżurki Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (po słowackiej stronie - Horskéj Služby) znajdują się we wszystkich schroniskach wysokogórskich. Centrala TOPR w Zakopanem - Piłsudskiego 63 a. Telefon alarmowy 018-20-634-44 lub 112 (ten numer jest bezpłatny, działa nawet bez karty SIMM i łączy z policją).

Pamiętajmy:

  • Razem wychodzimy - razem wracamy.
  • Tempo marszu dostosowujemy do najsłabszego uczestnika wycieczki.
  • Gdy drastycznie zmieniają się warunki atmosferyczne lub trudności terenowe przekraczają nasze umiejętności turystyczne - mówimy sobie STOP i wracamy.
  • Nigdy nie lekceważymy gór i górskiej przyrody.

Informacja Turystyczna TPN
ul. Chałubińskiego 42
(fot. Andrzej Samardak)
 
     
Tatrzańskie Ochotnicze
Pogotowie Ratunkowe
ul. Piłsudskiego 63 a
(fot. Andrzej Samardak)

Warto przed podjęciem wycieczki upewnić się o przewidywanych na trasie warunkach w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym (Piłsudskiego 63 a, tel. 018-20-63-444), punkcie informacyjnym TPN przy Rondzie (Chałubińskiego 42, tel. 018-20-63-799) lub w Kole Przewodników Tatrzańskich (Krupówki 12, tel. 018-20-158-48).

Stacje meteo w Zakopanem: 018-20-630-19 (Równia Krupowa) oraz 018-20-19-111 (Kasprowy Wierch).

Internetowe prognozy i informacje pogodowe: informacja TOPR, informacja TPN.


źródło:
Archiwum Muzeum Tatrzańskiego











Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024