E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Makuszyński Kornel

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Makuszyński Kornel (8 I 1884 Stryj - 31 VII 1953 Zakopane, poch. na starym cment.). Powieściopisarz, felietonista, krytyk teatr., poeta, autor licznych książek dla dzieci i młodzieży. Studia na Uniw. Lwow. 1903-08 (polonistyka i romanistyka) i w Paryżu. Czł. PAL (1937).

Przed I wojną świat. mieszkał we Lwowie; już od 1906 bywał w Zakopanem, a w 1911 był członkiem komitetu Wystawy Podh. we Lwowie. W latach międzywoj. (mieszkając w Warszawie) dużo czasu spędzał w Zakopanem, stał się tam jedną z najpopularniejszych postaci, a swoimi felietonami przyczynił się wybitnie do propagandy tej miejscowości. Po Powstaniu Warsz. osiadł w 1944 w Zakopanem na stałe i brał czynny udział w życiu kult. tego miasta aż do samej śmierci.We wczesnej twórczości M. powstał nastrojowy wiersz Na szczycie samotnym ("Nasz Kraj" 1906, t. 2, nr 6), ale nie wiadomo, czy ów symboliczny szczyt jest powiązany z Tatrami. W latach międzywoj. i później M. publikował liczne felietony i opowiadania o charakterze przeważnie humor. i satyr. o różnych sprawach Zakopanego i Tatr oraz o ludziach związanych z tym regionem. Ukazywały się one w czasopismach (również zakop.), m.in. cykl Listy z Zakopanego (od 1921) czy Moje listy.

Część tych felietonów i opowiadań wydano też w książkach, np. Straszliwe przygody (Wa.1922), Moje listy (Wa.1923), Orlice (Wa.1925), Listy zebrane (Wa.1929), Kartki z kalendarza (Wa.1939, Kr.1956 i 1985), Dziewięć kochanek kawalera Dorna i inne opowiadania (Kr.1983).Tematyka zakop. i tatrz. pojawia się też w niektórych utworach M. dla dzieci i młodzieży, np. wiersz Przyjaciele ("Orlątka" 1927, nr 3), Druga księga przygód Koziołka Matołka (Wa.1933 i wydania nast., z rysunkami Mariana Walentynowicza), powieść Panna z mokrą głową (Wa.1933 i wydania nast.).Z mniej znanych utworów M. warto przypomnieć: Chłopaki moje ukochane ("Zakopane" 1929, nr 25 i odb. jako druk ulotny, do uczniów zakop., m.in. o Mieczysławie Świerzu), Bo poszedł w tę grozę gór na poszukiwanie piękna ("Kur. Lit.-Nauk." 1929, nr 44, przedruk fragmentu o M. Świerzu z poprzedniej pozycji), Tatry w pełnej chwale ("ABC" 1932, nr 288, dod. propagujący film Biały ślad Adama Krzeptowskiego i zarazem Zakopane i Tatry).

Cała jednak zakop.-tatrz. twórczość M. jest głównie zakopiańska, a Tatry stanowią jedynie tło, choć autor wyjątkowo poruszał problematykę górską, np. opisując swą chyba jedyną wycieczkę na tatrz. szczyt (na Granaty), propagując kolejkę na Kasprowy Wierch, lub pisząc o ideologii tatern. Mieczysława Świerza.

M. został mianowany obywatelem hon. Zakopanego 6 III 1931, a w kilka miesięcy później także Związku Górali. Został również hon. członkiem (1930) i hon. prezesem (1933) Tow. Sport. "Wisła" w Zakopanem. W latach międzywoj. zainicjował rozdawanie nart dla zakop. dzieci i urządzanie dla nich zawodów narc., które są nadal organizowane jako Zawody Narciarskie Dzieci o Memoriał Kornela Makuszyńskiego.

W Zakopanem i w Warszawie są ulice Kornela Makuszyńskiego. Są też w Polsce szkoły im. Kornela Makuszyńskiego. W 1966 otwarto w Zakopanem Muzeum Kornela Makuszyńskiego (oddział Muzeum Tatrzańskiego); ma ono charakter biogr.-literacki.

Lit. - Włodzimierz Wnuk: Ku Tatrom. Wa.1970 (rozdz. Pan Kornel i Zakopane). - "PSB" 19, 1974 (Artur Hutnikiewicz). - Roman Brandstaetter: Dzieje jednego jesiennego dnia. "Tyg. Powsz." 1983, nr 36. - 100-lecie urodzin Kornela Makuszyńskiego. Materiały z sesji naukowej... Za. 1984 (m.in. Jacek Kolbuszewski: Tatry i Zakopane w twórczości Kornela Makuszyńskiego). - "SCZ" 1986.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024