E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Podhale

Wycieczki po Podhalu
Objazd Podtatrza


strona: 1/4
1 2 3 4 
Przebywając na wypoczynku w Zakopanem, warto nie tylko korzystać z uroków Tatr, ale także poświęcić choćby jeden dzień na zapoznanie się z najwyżej w Polsce położonymi miejscowościami u podnóża tatrzańskich szczytów.

Dysponując samochodem, można zorganizować sobie wspaniałą wycieczkę, dającą możność zapoznania się z dwiema górskimi krainami o ciekawej historii, zabytkach i folklorze. Nie od rzeczy będzie dodać, że proponowana poniżej trasa objazdu (a także liczne możliwe jej warianty) dają turyście możliwość oglądania najpiękniejszych krajobrazów górskich w Polsce.

Trasa wiedzie przez Skalne Podhale, Niżnie Podhale i Polski Spisz. Na kilku odcinkach możliwość podziwiania wspaniałej panoramy Tatr - w tym na słynnej z pięknych widoków Głodówce. Przejazd m.in. przez Chochołów, Ludźmierz, Nowy Targ, Dębno, Frydman, Niedzicę, Białkę, Bukowinę. Wycieczka całodniowa, długość trasy ok. 130 km.

Wyruszamy z Zakopanego w kierunku zachodnim. Ulicą Kościeliską, koło zabytkowego cmentarza i drewnianego kościółka przejeżdżamy przez obszar zakopiańskiej starówki. Mijamy po prawej stronie ogrodową galerię Marii i Jerzego Gruszczyńskich i dojeżdżamy do przysiółka Krzeptówki. Po prawej nowy kościół Pallotynów. Wyjeżdżamy z granic administracyjnych Zakopanego i jesteśmy już na terenie dużej wsi Kościelisko.

3 km - Kościelisko. Wieś składa się z 21 przysiółków, malowniczo usytuowanych na południowych stokach Pogórza Gubałowskiego. W XVIII w. wielu mieszkańców było związanych z działalnością górniczą w Dolinie Kościeliskiej. Centrum wsi stanowi osiedle Szeligówka, położone w wyższej części miejscowości, ze stylowym kościołem św. Kazimierza.

Jedziemy dalej na zachód, mijając przysiółek Gronik (w lewo droga do Doliny Małej Łąki), w którym znajduje się ośrodek szkoleniowo-kondycyjny dla lotników. Cały czas równolegle do regli tatrzańskich (wspaniały widok na Giewont), przez Nędzówkę dojeżdżamy do Kir. Wylot Doliny Kościeliskiej - uwaga na tłumy pieszych i zatłoczone parkingi po obu stronach szosy.

Wyjeżdżamy na skraj Polany Biały Potok, przez którą można dojść do wylotu mało zwiedzanej Doliny Lejowej. Na polanie liczne zabudowania pasterskie, wiosną piękne krokusy, z końcem lata - zimowity. Szosa skręca na północny-zachód.

8 km - Witów. Wieś założona w XVII wieku przez nowotarskiego starostę Stanisława Witowskiego. Piękne widoki na Tatry - gniazdo Czerwonych Wierchów i masyw Kominiarskiego Wierchu. W lewo odchodzi szosa w głąb Doliny Chochołowskiej. Nasza droga prowadzi przez Polanę pod Jaworkami do centrum Witowa. Jadąc u podnóży granicznej Magury Witowskiej zaczynamy oddalać się od Tatr. Mijamy po lewej stronie zabytkowy drewniany budynek, będący siedzibą zarządu Spółki Leśnej Wspólnoty Ośmiu Wsi Uprawnionych - od połowy XIX w. zarządzającej częścią lasów w Tatrach i pod nimi. W środku wsi, nieco w lewo od szosy - pochodzący z lat 1910-12 drewniany kościółek pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej. Zabudowa rzednie i zbliżamy się do granicy Witowa. W prawo odchodzi droga do Dzianisza.

17 km - Chochołów. Mimo licznych zmian, jakie zaszły w ostatnich latach - jest to w dalszym ciągu najbardziej stylowo zabudowana wieś Podhala. Zachowało się wspaniałe drewniane budownictwo góralskie, pochodzące przeważnie z XIX w. Wieś założona została w połowie XVI wieku. W 1846 r. mieszkańcy wsi pod przewodem miejscowego organisty i księdza podjęli działania zbrojne przeciwko okupantom austriackim. Powstanie Chochołowskie zostało po dwóch dniach stłumione (m.in. rękami górali z sąsiedniego Czarnego Dunajca), ale do dziś wieś ta stanowi na Podhalu symbol tradycji patriotycznej.

Kilkaset metrów od granicy wsi w lewo odchodzi droga do przejścia granicznego w Suchej Górze (paszportowe, całodobowe).

W centrum Chochołowa stoi murowany kościół p.w. Św. Jacka, pochodzący z lat 70 ub.w., a wybudowany w miejscu XVII-wiecznego kościoła drewnianego. Fundatorem nowej świątyni był znany na Podhalu kaznodzieja, pochodzący z Chochołowa ks. Wojciech Blaszyński, który zresztą zginął wskutek wypadku na placu budowy. Naprzeciw kościoła w zabytkowym góralskim domu jest Muzeum Powstania Chochołowskiego, przedstawiające nie tylko dzieje zrywu powstańczego, ale prezentujące interesujące zabytkowe okazy kultury materialnej Podhala. Opodal ciekawa "Chałupa z jednej jedli" - dom jednej z mieszkanek, który wybudowano przed przeszło 100 laty, zużywając na jego ścianę frontową drewno z jednego pnia drzewa, ściętego na pobliskim wzgórzu Ostrysz.

Mijamy ładną drewnianą studnię (po prawej stronie), przy której turyści chętnie się fotografują. W prawo odchodzi droga do Cichego, Ratułowa i Zębu.

Dojeżdżamy do granicy Chochołowa. Po prawej stronie drogi stoi figura św. Jana Nepomucena, odwrócona tylną stroną do Czarnego Dunajca, podobno w ramach retorsji za uczestniczenie przez mieszkańców tej wsi w tłumieniu Powstania Chochołowskiego.


strona: 1/4
1 2 3 4 




«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    13232





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024