W Białce Tatrzańskiej w wakacje odbywa się od kilku już lat bardzo humorystyczny festyn gminny, podczas którego wybierani są Harnaś oraz Ceper i Ceperka roku. Białczański festyn trwa zazwyczaj dwa dni, podczas których rozgrywane są różnorakie konkurencje w ramach, których mają być wyłonieni pretendenci do powyższych tytułów. Lecz na konkurencjach zabawa się nie kończy, bowiem w Białce również istnieją zespoły góralskie, które prezentują wówczas swoje umiejętności wokalno-taneczne, nie brak również koncertów grup gościnnych, loterii fantowej i pysznych dań góralskiej kuchni, a impreza kończy się zazwyczaj szaloną zabawą i pokazem sztucznych ogni.
Pierwszego dnia zwykle wybierani są Ceper i Ceperka roku, czyli osoby-turyści, którzy nie wywodzą się z Podhala i jako tako nie mają nic wspólnego z górami i góralską kulturą poza tym, że przyjeżdżają tu na wypoczynek. Wg białczańskiego regulaminu konkursu:kandydat na Cepra winien mieć skończone 18 lat, a ceperstwo rozpoczyna się w odległości min. 99 km od Tatr (żeby się Kraków załapał), toteż decyduje miejsce zamieszkania. Zawodnicy zgłoszeni do tego konkursu musza się wykazać nie lada sprytem, muszą, np. spakować plecak na czas i pomieścić w nim wszystkie przygotowane rekwizyty: konserwy, karimatę, przewodniki, butelkę wody mineralnej, parasol i ciupagę dla Panów, dla Pań parasol i duży wałek do ciasta, z tak wypchanym plecakiem pokonać tor przeszkód tak, aby nie upuścić parasolki, ciupagi lub wałka. Kolejna konkurencja to slalom z otwartym parasolem, po dużych kamieniach - otoczakach, nad którymi w formie dodatkowej przeszkody wiszą zbyrcoki. Z ostatniego kamienia wykonywany jest skok do koła o średnicy 50 cm, tak, aby wylądować w nim obunóż i ustać. Kolejno kandydaci na cepra i ceterkę musza wypić "z gwinta" zapakowaną do plecaka wodę mineralną, a po jej wypiciu rozpakować ekwipunek. Jeżeli któryś z elementów nie został wykonany poprawnie zawodnicy wracają na miejsce startu. Poza tym potencjalny Ceper i Ceperka roku muszą wykazać się umiejętnościami manualnymi, intelektualnymi i rzecz jasna odrobiną góralszczyzny, toteż oceniani są w konkurencjach śpiewu i tańca góralskiego oraz tłumaczenia gwary góralskiej na język literacki.
W drugim dniu białczańskiego festynu egzaminowani są młodzi górale, którzy pretendują do tytułu Harnasia. Wybór Harnasia w Białce Tatrzańskiej jest o tyle nieprzypadkowy, bowiem właśnie, z Białki Tatrzańskiej wywodzili się znani zbójnicy z rodu Nowobilskich, zaś celem tej imprezy jest promocja tańca zbójnickiego, sprawności, charakteru i mądrości, które musi posiadać przywódca "Braci Zbójeckiej". Ponadto wybrany w Białce Tatrzańskiej "Harnaś" oraz wybrana w Białym Dunajcu, "Nojśwarniyso Górolecka" stanowią przez kolejny rok parę promującą Powiat Tatrzański podczas wszelkich imprez. Konkurs na Harnasia podobnie jak konkurs na Cepra i Ceterkę roku wymaga od zawodników nie lada umiejętności, zarówno intelektualnych jak i sprawnościowych. Adepci na zbójników muszą wykazać się wiedzą o zbójnictwie, o Podhalu i całej góralskiej kulturze, ponadto muszą zaprezentować taniec zbójnicki z trudnymi technicznie figurami, np. muszą zatańczyć tzw. hajduka oraz taniec solowy z partnerką. Do wygrania konkursu potrzebny jest także dobry głos i umiejętność jazdy konnej, bowiem tylko w taki sposób można zaprezentować się w roli weselnego pytaca. Do tego organizowane są dodatkowe konkurencje, w których kandydaci na Harnasia mogą popróbować swych sił miedzy sobą. Oglądając tego rodzaju konkurs można dopiero sobie uzmysłowić, jakie wyzwania pomimo powszechne nowoczesnego życia, stoją przed prawdziwymi góralami, a przez to ocenić, co to znaczy na Podhalu być prawdziwym mężczyzną.