E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Wycieczki po Podhalu
Przez Słowackie Podtatrze - duża pętla


strona: 1/4
1 2 3 4 
Chochołów - Zamek Orawski - Dolny Kubin - Rużomberk - Liptowski Mikulasz - Poprad - Kieżmark - Spiska Biała - Spiska Stara Wieś - Łysa nad Dunajcem. Trasa całodniowa, pozwalająca na zapoznanie się z całym masywem Tatr, w otoczeniu innych pasm górskich, po drodze możliwość zwiedzania ciekawych zabytków i kilku sporych miast słowackich.

Trasą 25 jedziemy do Chochołowa, a następnie trasą 27 - przez Suchą Górę, Trzcianę i Twardoszyn do Podbieli.

45 km Podbiel (Podbiel). W lewo odchodzi droga do Zuberca i Liptowskiego Mikulasza, ale my jedziemy tym razem prosto, za drogowskazem w kierunku Dolnego Kubina. Po chwili wjeżdżamy do wsi Krzywa (Krivá), której początki sięgają XVI w. Cały czas poruszamy się na terenie dawnego "Państwa Orawskiego", zarządzanym ongi przez Zamek Orawski. Mijamy kolejne miejscowości - Długą nad Orawą (Dlhá) i Sedliacka Dubová, obie o proweniencji XV i XIV-wiecznej, ale zabudowane zupełnie nowocześnie, podobnie jak dwie następne - Górna Lehota (Horná Lehota) i Dolna Lehota. Po lewej stronie mamy cały czas rzekę Orawę. Po minięciu tablicy kończącej Dolną Lehotę w lewych oknach samochodu pojawia się monumentalna sylwetka skały zamkowej i zamku, usytuowanego 112 metrów nad lustrem rzeki. Po kilku zakrętach wjeżdżamy do Orawskiego Podzamcza.

62 km Orawskie Podzamcze (Oravský Podzámok). Miejscowość, powstała z dawnego zamkowego podgrodzia, dziś nastawiona na obsługę gości, zwiedzających Zamek Orawski. Niewielki parking w centrum, przy placu Hviezdoslava, przed hotelem "Oravan", główny parking znajduje się w lewo od głównej drogi, kilkaset metrów od skrzyżowania z szosą prowadzącą w kierunku zamku.

Zamek Orawski składa się w trzech budowli, z których najstarsza - zamek górny - pochodzi z połowy XIII w. Stał na straży ważnego szlaku komunikacyjnego między Węgrami a Polską i początkowo był własnością królewską, zarządzaną przez kasztelanów, zarządzających tak zamkiem, jak i całą górną Orawą. Potem przeszedł w ręce magnatów, wiążących się bądź z legalnymi władcami, bądź z pretendentami do władzy węgierskiej, czy zgoła rebeliantami. W XV wieku jednym z kasztelanów, a zarazem żupanów orawskich był Polak Piotr Komorowski, słynny tak ze zdolności organizacyjnych i dzielności rycerskiej, jak i z niesłychanego okrucieństwa. Najpierw wiernie służył królowi Maciejowi Korwinowi, potem zdradził go na rzecz Kazimierza Jagiellończyka, a po jego przegranej uratował gardło, choć stracił zamek. Ślady polskie jeszcze kilkakrotnie pojawiają się w historii orawskiej twierdzy, ale najwięcej zawdzięcza Zamek Orawski rodzinie Thurzonów i ich spadkobierców. Z końcem XIX w. urządzono tu muzeum. Dziś zwiedza się go w grupach oprowadzanych przez przewodnika (język słowacki, angielski, niemiecki), wchodzących do zamku co pół godziny. Tura po wszystkich zamkowych piętrach trwa około 2 godzin. Zamknięte od listopada do końca kwietnia.

Z placu Hviezdoslava jedziemy dalej za drogowskazami na Dolny Kubin. Szosa prowadzi równolegle do rzeki Orawa, wreszcie rozszerza się i dojeżdżamy do rozwidlenia dróg. Prosto droga prowadzi do Rużomberku, w prawo skręca do Dolnego Kubina i dalej - Królewian, Martina i Żyliny. Trzymamy się lewego pasa i jedziemy prosto. Po chwili wjeżdżamy do Wyżniego Kubina.

75 km Wyżni Kubin (Vyzný Kubín). Droga biegnie skrajem miejscowości usytuowanej na północnych zboczach Wielkiego Chocza (1607 m). Turyści na ogół mijają niewielką dziś wieś nie zdając sobie sprawy z jej starożytności (osadnictwo bez przerwy od neolitu) i współczesnych walorów turystycznych. Tutaj urodził się w 1849 r. największy poeta Słowacji Pavol Országh-Hviezdoslav. Miejscowość jest jednym z punktów wyjścia na Wielki Chocz (1607 m).

Dojeżdżamy na przełęcz Brestową, dzielącą Orawę od Liptowa oraz Małą Fatrę od Gór Choczańskich. Po lewej, wschodniej stronie wznosi się Wielki Chocz. Przed przełęczą parking, nawet stanowisko dla rowerów. Zjeżdżamy z przełęczy i mijamy rozłożoną z lewej strony dużą wieś Valaská Dubová, założoną w XV w., której sporą atrakcją jest stylowa "Karczma Janosika", gdzie w myśl jednej z legend pojmano słynnego harnasia. Zjeżdżamy w dół, mając po prawej stronie wzgórza Małej Fatry, a po lewej, na stoku Wielkiego Chocza ruiny XIV-wiecznego zamku w Likawie (Likavský hrad), gdzie do XVI w. była siedziba władz środkowego Liptowa. Zamek został zburzony w 1707 r. za czasów powstania Franciszka II Rákóczego.

Przez Likawkę wjeżdżamy do Rużomberku.


strona: 1/4
1 2 3 4 




«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    12359





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024