E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Tatry» Redakcja

Wycieczki po Podhalu
Przez Słowackie Podtatrze - duża pętla


strona: 4/4
1 2 3 4 

182 km Spiska Biała (Spisská Belá). Osada, założona przez kolonistów saskich, powstała tu w XIII wieku, na miejscu zasiedlanym już od paleolitu. W 1412 r. Spiska Biała stała się jednym z miast, zastawionych Polsce i pozostawała we władaniu polskich starostów spiskich do 1769 r. Co najmniej od połowy XIV w. była posiadaczem sporej części terenów tatrzańskich w rejonie Doliny Kieżmarskiej i w Tatrach Bielskich wraz z Jaskinią Bielską (stąd ich nazwa). Najcenniejszym zabytkiem jest katolicki kościół św. Antoniego z XIII w., pierwotnie późnoromański, przebudowany w 1720 r. w stylu barokowym. Znajduje się tu także Muzeum poświęcone życiu i działalności Jozefa Maximiliána Petzvala, pioniera nowoczesnej optyki fotograficznej,

Przejeżdżamy przez stosunkowo nowoczesne centrum miejscowości, mijamy odchodzącą w prawo drogę do Starej Lubowli (można tędy dojechać m.in. do przejścia granicznego w Piwnicznej), a przy wyjeździe z miasta skręcamy w prawo, na drogę prowadzącą do Spiskiej Starej Wsi.

Za mostem na rzece Biela wjeżdżamy do Słowackiej Wsi (Slovenská Ves - tu skrzyżowanie ze źle utrzymaną i wąską drogą łączącą Lendak z Buszowcami), a potem jedziemy prostą drogą na północ. To ostatni na tej trasie prosty i płaski odcinek. Kilka kilometrów dalej zaczyna się ostra, górska jazda w poprzek pasma Magury Spiskiej. Strome podjazdy i niebezpieczne zakręty (droga wąska, zimą bardzo trudna, ale dobrze oznakowana) pozwalają nam wspiąć się na Magurską Przełęcz (950 m), po pokonaniu 300 metrów wzniesienia na odcinku zaledwie 7 kilometrów. Zjazd początkowo równie trudny, ale wreszcie wjeżdżamy do miejscowości Režov, dziś niewielkiej i podupadłej, ale o XIII-wiecznej tradycji i po chwili wyjeżdżamy z obszaru górskiego. W lewo odchodzi wąska droga do narciarskiego ośrodka w Jeziersku (wspólny kompleks wyciągów z terenem Bachledowej Doliny koło Ździaru), a my jadąc dalej prosto mijamy Spiskie Hanuszowce (Spisské Hanusovce), a dalej wjeżdżamy na bezpośrednio przylegający teren Maciejowiec (Matiasovce). Tutaj w XIV wieku rozpoczynało się "Państwo Niedzickie" - teren, podległy rodzinie Berzeviczych, panów na Zamku Niedzickim. Po prawej stronie - XIII-wieczny gotycki kościół i barokowa XVIII-wieczna kapliczka z figurą Madonny. Jeszcze prosty i płaski odcinek szosy, z którego dobrze już widać malownicze szczyty Pienin - i wjeżdżamy do Spiskiej Starej Wsi.

212 km Spiska Stara Wieś (Spisská Stará Ves). Wbrew nazwie jest to spore miasteczko, o szerokiej, jakby "ponad stan" poprowadzonej głównej ulicy. Miejscowość istniała już prawdopodobnie na przełomie XII i XIII w., zniszczona w czasie najazdu tatarskiego, ponownie zasiedlona przez rodzinę Berzeviczych, potem należąca do dominium Czerwonego Klasztoru. Prawa miejskie od XIV w. Według tradycji, w 1108 w tej okolicy spotkał się Bolesław Krzywousty z węgierskim królem Kolomanem. Może to właśnie wtedy uzgadniano szczegóły kontraktu małżeństwa Bolesławowej córki Judyty z synem Kolomana, Stefanem, w myśl którego węgierski królewicz otrzymał w posagu Spisz. W 1385 r. po raz pierwszy spotkali się tu Jagiełłowie, Władysław i Witold, z Zygmuntem Luksemburczykiem. W 1398 r. zawarto tutaj układ o przyjaźni na 16 lat (zerwany potem przez Zygmunta w 1409 r. przez podpisanie traktatu z Krzyżakami), prawdopodobnie królowie zjechali się tu jeszcze rok wcześniej. W 1423 r. Zygmunt Luksemburczyk i Władysław Jagiełło pertraktowali tutaj ponownie, a w 1474 r. tutaj właśnie Maciej Korwin i Kazimierz Jagiellończyk podpisali pokój po trzyletniej wojnie o tron węgierski. Osadnictwo na tym terenie w dużej mierze pochodziło z Polski, a jeszcze w końcu XIX w. większa część ludności mówiła po polsku.

Obecnie rozwija się tu przemysł tekstylny, metalowy i spożywczy. Coraz większe znaczenie ma turystyka - Spiska Stara Wieś jest dobrym punktem wypadowym w rejon Magury Spiskiej, Zamagurza i Pienin. Najcenniejszym zabytkiem jest gotycki kościół Wniebowzięcia Panny Marii z I połowy XIV w., obecnie w kształcie barokowym.

Jedziemy szeroką drogą przez centrum (po lewej spory ośrodek handlowy) i niebawem wyjeżdżamy z miejscowości. Rozwidlenie dróg - w prawo odchodzi droga do Czerwonego Klasztoru (skąd można piechotą dojść do Szczawnicy, przez turystyczne przejście graniczne), w lewo - do przejścia granicznego w Łysej nad Dunajcem. Skręcamy w lewo i jadąc równolegle do Dunajca dojeżdżamy do niewielkiej miejscowości, niegdyś nazywanej Golembark.

214 km Łysa nad Dunajcem (Lysá nad Dunajcom). Obecnie niewielka osada (ok. 100 mieszkańców) stanowiąca dzielnicę Spiskiej Starej Wsi, w XVIII w. folwark Czerwonego Klasztoru, zasiedlony przez Szwabów. Nazwa od niemieckiego określenia Kahlenberg - Łysa Góra.

Przekraczamy granicę na przejściu granicznym Łysa nad Dunajcem - Niedzica i już na terytorium Polski jedziemy wzdłuż brzegów małego zbiornika wyrównawczego na Dunajcu w stronę dobrze widocznej zapory czorsztyńskiej. Dojeżdżamy do rozstaju dróg: prosto do Zamku Niedzickiego, w lewo - na Polski Spisz.


strona: 4/4
1 2 3 4 




«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    12343





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024