E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Wycieczki po Podhalu
Dookoła Tatr - mała pętla


strona: 4/5
1 2 3 4 5 

91 km Podbańska (Podbanské). Niewielka miejscowość, wywodząca swoją nazwę z dawnej tradycji górniczej (na stokach pobliskiego Krywania znajdowały się kopalnie złota). Główne zabudowania (hotel "Krivaň") i spory parking znajdują się po prawej stronie szosy. Turystyczne znaczenie miejscowości jest spore, w ostatnich latach coraz częściej pojawiają się tu także narciarze, korzystający z wyciągu na stoku Hliny.

Niebawem opuszczamy teren TANAP-u i wjeżdżamy na Liptów. Pierwszą miejscowością na naszej drodze w tym regionie jest Przybylina. Na horyzoncie pojawia się pasmo Tatr Niżnich, z dobrze widocznymi przecinkami narciarskich tras zjazdowych. W centralnym punkcie panoramy najwyższy szczyt masywu - Dziumbir. W prawo odchodzi dobrze oznakowana droga do Doliny Raczkowej i Skansenu Wsi Liptowskiej.

Za skrzyżowaniem po prawej stronie samotny blok na tle Tatr Zachodnich to jedyny w miejscowości hotel "Esperanto".

100 km Przybylina (Pribylina). Spora wioska (ok. 1400 mieszkańców) rozłożona jest po lewej stronie naszej drogi, a szosa biegnie jej północno-zachodnim skrajem. Miejscowość wywodzi się z XIII w. i ma przeszłość głównie pasterską. Z szosy dobrze widać dwa kościoły - neoromański ewangelicki z 1901 r. i neobarokowy katolicki, pod wezwaniem św. Katarzyny, z 1910 r.

Mijamy niewielką wieś Vavrisova i przed dzielnicą Liptowskiego Hradku o nazwie Liptowski Piotr przejeżdżamy pod nowoczesną autostradą i zaraz potem skręcamy w kierunku Liptowskiego Mikulasza. Przejeżdżamy przez blokowiska dzielnicy Okolične i dookoła Placu Wyzwolicieli koło kościoła św. Mikołaja dojeżdżamy do ul. Stúrovej. Jesteśmy w centrum stolicy regionu.

114 km Liptowski Mikulasz (Liptovský Mikulas). Miasto powiatowe (ok. 30 tys. mieszkańców), usytuowane w centrum Kotliny Liptowskiej, nad brzegami Wagu, na przedpolu Zachodnich i Niżnich Tatr. Osadnictwo istnieje tu już ok. 4 tysięcy lat, początki obecnej miejscowości datowane są na przełom IX i X w. Pierwsze pisemne wzmianki o mieście, którego nazwa pochodzi od patrona pierwszego kościoła, datują się z 1286 r. i wiążą się z nazwiskami pierwszych właścicieli tego terenu - Mikołaja i Andrzeja, synów Serafina Pongráca. Oni to, wespół ze swymi krewnymi przez kilka stuleci byli właścicielami Liptowskiego Mikulasza. W XV w. miasto stało się głównym ośrodkiem centrum Liptowa. Wtedy to przez 10 lat część miasta była w posiadaniu ówczesnego liptowskiego żupana, Polaka Piotra Komorowskiego. W XVI w. rodzina Pongráców powróciła do władzy. Za ich sprawą miasto weszło w nurt reformacji, większość kościołów przejęli protestanci i oni zaczęli nadawać ton życiu miasta. W 1713 r. tutaj właśnie sądzono zbójnika Juraja Janosika, skazanego na śmierć przez powieszenie na haku na szubienicy za poślednie ziobro.

Liptowski Mikulasz był także ważnym ośrodkiem ruchu kulturalnego i narodowego, szczególnie w XIX w. kiedy to działał w mieście Gaspar Fejérpataký, który dla podkreślenia swego poparcia dla narodowych aspiracji Słowaków i w proteście przeciw madziaryzacji przyjął nazwisko Belopotocký. W 1841 r. zorganizował pierwsze zbiorowe wejście na Krywań - po latach szczyt ten stał się symbolem narodowych aspiracji Słowaków. Tutaj w czasie "Wiosny Ludów" w 1848 r. ludność miasta i słowaccy działacze patriotyczni przyjęli "Żądania Narodu Słowackiego", w których domagali się respektowania praw do autonomii narodowej i używania języka słowackiego. W maju 1918 r. właśnie tutaj ogłoszono manifest, żądający odłączenia się Słowacji od Węgier i utworzenia wspólnego organizmu państwowego z Czechami.

Po II wojnie światowej powstał tu duży ośrodek przemysłowy i turystyczny, a niemniej - kulturalny i naukowy. Poza atrakcjami związanymi z turystyką górską, w ostatnich latach coraz częściej przyjeżdżają tu miłośnicy sportów wodnych i wypoczynku nad wodą, korzystający z faktu, iż od 1975 r. w coraz większym stopniu udostępniany jest dla wodniaków zalew Liptowska Mara. Znaczenie turystyczne tej okolicy wzrosło po odkryciu pobliskiej Demianowskiej Jaskini Wolności i Demianowskiej Jaskini Lodowej, a także po uruchomieniu wielkiego centrum narciarskiego w Dolinie Demianowskiej w Tatrach Niżnich.

Najważniejszym zabytkiem Liptowskiego Mikulasza jest usytuowany na placu Wyzwolicieli gotycki katolicki kościół św. Mikołaja z ok. 1280 r., wystawiony w miejscu dawniejszej świątyni romańskiej, przebudowany w stylu renesansowym i barokowym. W wyposażeniu wnętrza ma nieco detali średniowiecznych. Wokół kościoła umieszczone są trzy pomniki: św. Mikołaja, Janka Kraža i G. Féjerpataký-Belopotockiego. Gotycką proweniencję ma także Kościół Franciszkanów w Okolicznem, ul. Klástorná, z końca XV w., pod wezwaniem św. Piotra z Alkantary. Z tego samego stulecia pochodzi dwór dawnych właścicieli miasta - Pongráców, przy placu Wyzwolicieli. Na przełomie XVII i XVIII w. mieściła się tu siedziba Liptowskiej Żupy. Spośród kilku muzeów turyści najczęściej zwiedzają Muzeum Janosika - ul. Palučanská 1. Mieści się ono w dawnym kasztelu Vranovo, w zachodniej części miasta, wybudowanym w połowie XVI w..

Juraj Janosik, żołnierz wojsk Franciszka Rákóczego, a potem walczącej z Rákóczym armii cesarskiej w latach 1711-13 stał na czele bandy zbójnickiej działającej na północno-zachodnim obszarze Słowacji. Został schwytany i zamknięty w marcu 1713 r. właśnie tutaj, we Vranowskim Kasztelu, a po procesie w siedzibie Żupy w Mikulaszu został skazany i stracony na szubienicy, ustawionej nie opodal nad brzegiem Wagu. Ekspozycja poświęcona jest dziejom Liptowa, osobie Janosika i jego tradycji, głównie w sztuce ludowej, a także profesjonalnej. W rycerskiej sieni znajdują się cenne organy z 1721 r., wykorzystywane w czasie letnich koncertów. Rzeźba, przedstawiająca Janosika, usytuowana przed budynkiem, pochodzi z 1985 r., a jej autorem jest Ladislav Pollák.

Ulica Stúrova doprowadza nas do ważnego skrzyżowania, na którym w lewo można dojechać do Doliny Demianowskiej i bliżej, do autostrady Poprad - Rużomberk. My jednak skręcimy w prawo, by koło Hotelu "Janosik", ulicą Janosikovo nabrezie wyjechać z miasta w kierunku na spory ośrodek sportów wodnych Liptowski Tarnowiec (Liptovský Trnovec) nad jeziorem Liptowska Mara.

Szosa biegnie nadbrzeżnym skrajem miejscowości, po chwili skręca na północ i wijąc się malowniczo pośród pól mija z lewej strony Liptowską Sielnicę (Liptovská Sielnica), jedną z najstarszych miejscowości Liptowa (pozostałości kultury puchowskiej, pierwsze wzmianki o wsi z XIII w.), w dużej części dziś zatopionej wodami jeziora. Zabytkowe budowle, m.in. gotycki kościół, przeniesione zostały do skansenu wsi liptowskiej w Przybylinie.

Dalej szosa rozwidla się: prosto prowadzi podrzędna droga do Kwaczan (i malowniczego Kwaczańskiego Wąwozu), my zaś skręcamy w prawo i podjeżdżamy w górę do miejscowości Liptowskie Maciejowce (Liptovské Matiajovce). W dolnej części wsi mijamy renesansowy kościółek św. Władysława z początków XVI w., otoczony murem obronnym z basztami i strzelnicami, z barokowym wystrojem wnętrza. Przy nim romantyczny wiejski cmentarzyk. W północnej, najwyższej części odnaleziono pozostałości osady rzymskiej z III-IV w. n.e., na wschód od wsi - cmentarzysko z epoki halsztackiej. Za wioską droga wznosi się stromymi zakosami na Kwaczańską Przełęcz.


strona: 4/5
1 2 3 4 5 




«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    32791





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024