E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

ptaki


(Aves)
 
  Kategoria: 
Zwierzęta 

  opis  
  forum (0)  

Liczniejsze są w położeniach niższych, gdzie jest więcej zarośli i drzew liściastych. Im wyżej, tym p. występują mniej licznie, i tam gł. jako gatunki górskie, przystosowane do ostrego klimatu i trudnych warunków życia.

W krainie uprawy i w reglu dolnym żyją przede wszystkim znane z nizin gatunki: zięby, strzyżyki, trznadle, kosy, pliszki, dzwońce, szczygły, kukułki, jemiołuszki, kwiczoły, przepiórki, a na polach i przy osiedlach wrony, kawki, gawrony i coraz liczniejsze sroki, a czasem kruk. Jedne z nich osiadłe, inne tylko przelotne. Skowronki jedynie niżej: w okolicach Olczy, Poronina, Chochołowa, wyjątkowo zalatują do samych stóp Tatr; bociany, nieliczne, dopiero poniżej Nowego Targu i Chochołowa, za to po II wojnie świat. rzadkie czarne bociany czyli hajstry osiedliły się w paru miejscach pod samymi Tatrami, m.in. w okolicy Zazadniej. Słowików nie ma w ogóle w Tatrach i na Podtatrzu, zbyt ostry tu dla nich klimat.

Wróble są stosunkowo niedawnymi gośćmi, przywędrowały jako element synantropijny za człowiekiem i zamieszkują okolice bardziej zaludnione, jak Zakopane, Nowy Targ, Bukowina Tatrz. itd. Jaskółki, głównie oknówki, nie są zbyt liczne na Podhalu, gnieżdżą się tu i owdzie po wsiach, ale w paru miejscach także w samych Tatrach (np. były przy Morskim Oku pod dachem werandy schroniska). Nad potokami skacze świetny nurek pluszcz kordusek. Ptaki wodne, jak np. dzikie kaczki, bywają w przelocie, podobnie ptaki błotne z wyjątkiem paru gatunków jak derkacz, słonka, która się gnieździ w Tatrach.

W lasach reglowych żerują dzięcioły, żyją różne gatunki drozdów, zwł. drozd śpiewak i drozd obrożny; krzyżodziób świerkowy jest b. częsty, występuje gromadnie; są też gile gnieżdżące się w podtatrz. lasach i gajach, grubodzioby, sójki, nierzadko widuje się skrzekliwą kraskę. Niezwykle rzadki jest zimorodek. Żyje także kilka gatunków sów, z których najbardziej znany jest puszczyk oraz rzadki puchacz. Na łąkach i polanach leśnych dzwonią liczne świergotki łąkowe, których śpiew b. przypomina śpiew skowronka.

Wyżej w górach żyją gatunki górskie: siwarniki, niewłaściwie siwerniakami nazywane (ta góralska nazwa siwarnik pochodzi od słowa siwar - wysokie trawy i turzyce wilgotnych miejsc), płochacz halny, kopciuszek, zwany też gazdą szałaśnym lub szałaśnikiem.

Przy górnej granicy lasu, tam zwł. gdzie są limby, przebywa dość duży ptak, orzechówka. Wysoko w skałach można czasem ujrzeć barwnego pomurnika, który wraz z płochaczem i siwarnikiem zalatuje na najwyższe szczyty Tatr. Wysoko w powietrzu śmigają jerzyki, a najwyżej, najwspanialszy ze wszystkich górskich skrzydlatych mieszkańców, buja orzeł skalny czyli przedni, bardzo już rzadki w Tatrach, zwł. w Tatrach Polskich.

Wysoko też nad halami i turniami unoszą się tzw. ptaki "drapieżne", częstokroć jedne z najbardziej pożytecznych, np. myszołów dorównujący orłowi rozpiętością skrzydeł. Prócz niego są pustułki, kanie, jastrzębie, orlik krzykliwy, sowy. W lasach reglowych żyje głuszec, cietrzew i jarząbek, dwa pierwsze są już dosyć rzadkie, jarząbek natomiast jest częstszy. Przy zabudowaniach, na łąkach i w ogrodach przebywają liczne szpaki. Wszystkie p. w Tatrach, i tzw. łowne, i niełowne są oczywiście pod ścisłą ochroną. Jednak w ciągu ostatnich stu lat niektóre gatunki wyginęły zupełnie, jak wieszczek (Pyrrhocorax graculus), czarny z żółtym dziobem i czerwonymi nóżkami, jak wrończyk alpejski (Pyrrhocorax pyrrhocorax), podobny do poprzedniego, tylko nieco większy i o czerwonym dziobie (niektórzy ornitologowie podają jednak w wątpliwość występowanie kiedykolwiek wrończyka w Tatrach).

Ponoć w ubiegłych wiekach gnieździły się w Tatrach nawet dwa gatunki sępów: sęp płowy (Gyps fulvus) i sęp kasztanowaty (Aegypius monachus). Obecnie chyba tylko przypadkiem można tu ujrzeć sępa w przelocie.Natomiast przybywają w Tatry niektóre nowe gatunki, jak wspomniane już czarne bociany i wróble; po II wojnie świat. pokazuje się coraz więcej synogarlic tureckich (Streptopelia decaocto), a wyżej w górach zauważono ciągłe powiększanie się liczby kruków. Część tych p. są to tzw. gatunki synantropijne, idące za człowiekiem, jak np. wróble i synogarlice tureckie, ale zaobserwowano, również już po II wojnie świat., zupełnie nowe dla Tatr, choć rzadko spotykane gatunki, jak czeczotka alpejska (Carduelis flammea cabaret) i nagórnik skalny (Monticola saxatilis), zwany też drozdem skalnym.

Zob. też hasła o poszczególnych ptakach.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024