E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

drzewa

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

drzewa . Liczne gatunki drzew, zarastające lasy tatrz. tak dolnego, jak i górnego regla, można podzielić na różne grupy. A więc przede wszystkim na drzewa iglaste (czyli szpilkowe), np. świerk, jodła, modrzew, limba, i drzewa liściaste, np. buk, jawor, olcha, brzoza. Te pierwsze rosną i w dolnym, i w górnym reglu (» piętra roślinności), te drugie natomiast występują tylko w reglu dolnym, z rzadka jedynie tu i owdzie wkraczając nieco w piętro regla górnego (»górna granica lasu).

Można też podzielić d. tatrz. na rodzime i obce, tj. wprowadzone sztucznie przez człowieka, do tych ostatnich należy np. daglezja, sosna czarna, modrzew japoński.

Można wreszcie wydzielić drzewa rzadkie, np. cis, brzoza czarna, klon, lipa, i drzewa pospolite, tj. rosnące masowo, a przynajmniej w wielu miejscach.

Gatunkiem najbardziej masowym jest świerk, który w reglu górnym zajmuje niepodzielnie prawie cały teren leśny. Jodła wraz z bukiem zajmowały dawniej również pokaźny teren w dolnoreglowym lesie mieszanym, ale w b. wielu miejscach zostały wycięte i obecnie występują gł. w dolinach Białego, Strążyskiej i za Bramką, gdzie rozrosły się z samosiewów, oraz na obu krańcach Tatr. Są to drzewa wapieniolubne.

Drzewa obce wprowadzone, jak daglezja, modrzew japoński, powinny zostać jak najprędzej usunięte, stanowią one chwast leśny, który zanieczyszcza rodzimy skład drzew parku narodowego. Ponadto takie obce gatunki nieraz przenoszą różne choroby drzewne, uprzednio nieznane wśród drzew rodzimych.

Obecnie szczególnym czynnikiem niszczącym drzewa tatrz. są w niższych partiach, zwł. przy drogach i gościńcach zapylenia i spaliny z motorów, a na całym terenie Tatr tzw. kwaśne deszcze, zawierające związki siarki, azotany, i in. Szczególnie jodły są na te wszystkie trucizny b. wrażliwe. Jest to problem trudny do rozwiązania, bo gazy zawierające te trucicielskie składniki są przywiewane nad Tatry zarówno z polskiego Górnego Śląska, jak i z fabryk Czech i sąsiedniej Słowacji, a także Niemiec. Natomiast od spalin można lasy tatrz. o tyle o ile uchronić, zamykając pojazdom motorowym wstęp do wnętrza Tatr (do Morskiego Oka, do Chochołowskiej Doliny itd.), co zrobiono już w Tatrach Słow.

Żółknięcie igieł i całych gałązek, wcześniejsze opadanie nieraz jeszcze zielonych liści z drzew, są symptomami złego stanu zdrowotnego. Także ginięcie porostów nadrzewnych - organizmów najbardziej wrażliwych na zanieczyszczenia - jest oznaką chorobową; takiej np. brodaczki, dawniej pospolitego porostu zwł. na świerkach, dziś nie uświadczy prawie nigdzie. Gleba leśna jest przesiąknięta miazmatami z kwaśnych deszczów i już nie stanowi tej właściwej pożywki dla drzew, przeciwnie, w szczególnych przypadkach może być nawet trucizną. Wreszcie kornik i in. leśne szkodniki rzucają się na osłabione już drzewa i "dobijają" je ostatecznie.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024