E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

roślinność

 
  Kategoria: 
Terminologia 

  opis  
  forum (0)  

Wzniesienie nad poziom morza i związane z tym zmiany klimatu, różnorodność gleb, krótkość okresu wegetacji, kąt padania promieni słonecznych (wystawa, ekspozycja) wpłynęły na kształtowanie się różnych zbiorowisk roślinnych, tworzących w sposób charakterystyczny, zależnie od wysokości n.p.m., szczególny układ pionowy, zwany » piętrami roślinności (dawniej krainami roślinności).

W skład roślinności tatrz. wchodzi wiele różnych elementów, które napłynęły tu w rozmaitych okresach historii Tatr w ciągu wielu wieków. Są więc rośliny pochodzenia alpejskiego (element alpejski), np. jaślinek (Soldanella); arktycznego (element arktyczny), np. karłowate wierzby; środkowoeuropejskiego, np. jodła, buk, jawor; azjatyckiego, np. rdest żyworodny (Polygonum viviparum); stepowego czyli pontyjskiego, np. krokus , i in.

Znajdują się tu relikty czyli przeżytki, np. dębik (Dryas), a także endemity, np. wiechlina szlachetna (Poa nobilis), które poza Tatrami i co najwyżej sąsiednimi górami (subendemity) nigdzie indziej nie rosną. Inną r. zobaczymy na skałach krystalicznych, np. kozłowce (Doronicum), inną zaś, zazwyczaj bogatszą w gatunki, na skałach osadowych, np. szarotki (Leontopodium). Właściwe rośliny wysokogórskie, tzw. oreofity, ukazują się dopiero mn.w. powyżej » górnej granicy lasu, ale i w niższych położeniach występują już takie, które na niżu nie rosną, np. niektóre goryczki (Gentiana), tłustosz alpejski (Pinguicula alpina).

W wysokogórskich położeniach rośliny wykazują wiele specjalnych przystosowań do warunków życia w surowym klimacie, a więc obfite owłosienie, czasem nawet rodzaj filcu, jak u szarotki, niski wzrost, szybki rozwój, a zwł. wczesne zakwitanie (wobec krótszego w górach sezonu wegetacyjnego), skupianie się w gęste darnie zwane poduszkami (» rośliny poduszkowe), duże, barwne i wonne kwiaty (przywabianie owadów zapylających), i najrozmaitsze inne przystosowania.

Nawet na najwyższych szczytach rosną jeszcze rośliny kwiatowe i niesłuszne jest mniemanie, że w piętrze turni są tylko mchy i porosty, bo na sam wierzchołek Gierlachu wchodzi jeszcze przeszło 40 gatunków roślin kwiatowych, a nieco niżej jest ich oczywiście znacznie więcej.

Rośliny tatrz. skupiają się często w specjalne zbiorowiska, jak » ziołorośla, » mszarniki, » rośliny piargowe, » wyleżyska i różne in. Najbogatsze w gatunki roślinne są Tatry Zach., potem Tatry Biel., a po nich dopiero Tatry Wys. Pd. strona Tatr obfituje w większą liczbę gatunków, ponadto r. tam jest bujniejsza, bo klimat nieco łagodniejszy.

W Tatrach rośnie ok. 1500 gatunków roślin kwiatowych wraz z paprotnikami (obecnie niektórzy uważają, że mniej), zaś roślin niższych, zarodnikowych jak grzyby, porosty, śluzowce itp., ok. 2000 gatunków (niektórzy uważają, że więcej). Poszczególne grupy i najtypowsze rośliny opisane są tu w osobnych hasłach. Wszystkie absolutnie rośliny na terenie Tatrz. Parku Nar. (TPN i TANAP) są chronione, nie wolno ich zrywać, zbierać, wykopywać ani kupować. Zbiory wolno robić tylko samodzielnym naukowcom i to jedynie za pisemnym zezwoleniem dyrekcji TPN lub TANAPu. Zbiory w celach szkolnych i szkoleniowych są niedozwolone.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024