E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Artyści
Mieczysław Karłowicz

Działalność:kompozytor


Urodzony 11 grudnia 1876 r. w Wiszniewie na Litwie, zmarł 8 lutego 1909 r. w Tatrach, kompozytor, taternik, narciarz. Jeden z największych polskich symfoników. Od 1889 r. bywał w Zakopanem, uprawiał najpierw turystykę, a w początku XX wieku stał się jednym z najwybitniejszych taterników. W wieku 18 lat wszedł na Gerlach i Mięguszowiecki Szczyt, później dokonał kilku pierwszych wejść i pionierskich przejść letnich i zimowych (m.in. Czeska Turnia, Młynarz, Wielka Kołowa Turnia, Ostra, Kościelec, Wołoszyn, Żółta Turnia, Mięguszowiecki Czarny). Kształcił się w grze skrzypcowej m.in. u Stanisława Barcewicza, a jako skrzypek debiutował publicznie w Zakopanem, na koncercie w Dworcu Tatrzańskim w 1892 r. W tymże roku opublikował w "Kurierze Zakopiańskim" swój pierwszy artykuł na tematy tatrzańskie. W późniejszych latach współpracował z pismami turystycznymi, m.in. "Wędrowcem", "Taternikiem", "Pamiętnikiem TT", zajmował się też fotografiką tatrzańską. W 1896 r. wstąpił do Towarzystwa Tatrzańskiego i działał w jego Sekcji Turystycznej, a w 1907 r. był jednym z pierwszych członków Zakopiańskiego Oddziału Narciarzy (choć nie był, jak to się czasem mówi, jego współorganizatorem) i wchodził w skład jego władz. W 1907 r. zamieszkał na stałe w Zakopanem - początkowo w "Limbie", potem "Lilianie", wreszcie, od 1908 r. aż do śmierci w willi "Lutnia" przy ul. Sienkiewicza (tablica pamiątkowa). Wspólnie z Mariuszem Zaruskim zajmował się organizowaniem TOPR. Zginął w lawinie śnieżnej pod Małym Kościelcem w czasie nietrudnej wycieczki, poświęconej robieniu zdjęć fotograficznych. Pochowany na warszawskich Powązkach. Jego imię nosi zakopiańska Szkoła Muzyczna. W Zakopanem na Bystrem jest ulica Karłowicza.

żródło:
A. Chybiński, Mieczysław Karłowicz (1876-1909). Kronika życia artysty i taternika, Kraków 1949; H.P.Anders, Mieczysław Karłowicz, życie i dokonania, Poznań 1998
«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    3911





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024