E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Warto odwiedzić
Torfowiska
Perła Kotliny Orawsko - Nowotarskiej
Lokalizacja:od Chyżnego poprzez Czarny Dunajec, aż do Nowego Targu
Dostępność:rezerwat ścisły "Bór na Czerwonem" w Nowym Targu - pozostałe torfowiska nie są objęte ochroną :(
Torfowiska (fot. G. Japoł)
strona: 1/3    1 2 3 
    Torfowiska wzdłuż Kotliny Orawsko-Nowotarskiej zwane inaczej puściznami rozciągają się od Chyżnego poprzez Czarny Dunajec, aż do Nowego Targu. Kotlina otoczona jest łańcuchem Tatr, masywem Babiej Góry i rozległymi szczytami Gorców. Jest tu łącznie 18 torfowisk, z czego 16 to torfowiska wysokie. Są to największe i najcenniejsze przyrodniczo obszary torfowisk wysokich nie tylko w południowej Polsce, ale i Europie Środkowej.

Torfowiska usytuowane są na europejskim dziale wodnym Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. Obejmują obszar 1100 ha. Największe z nich to Puścizna Wielka o powierzchni około 500 ha, a najmniejsze, obejmujące niespełna 6 ha, położone jest w pobliżu Ludźmierza. Obszar torfowisk w Polsce szacuje się na około 0,4 proc. powierzchni całego kraju, z czego 89 proc. przypada na torfowiska niskie, a tylko 6,5 proc. na torfowiska wysokie.

To specyficzne warunki klimatyczne i sprzyjające podłoże geologiczne sprawiły, że właśnie na tym obszarze ponad 10 tys. lat zaczęły powstawać unikatowe twory przyrody, nieprzerwanie żywe - torfowiska. Porastające torfowisko rośliny, obumierając w warunkach beztlenowych, nie ulegają pełnemu rozkładowi i w takim stanie odkładają się, tworząc powolnie przyrastające złoże torfowe o wielometrowej miąższości (niektóre złoża mają do 10 metrów grubości).

Złoże przyrasta bardzo wolno. W sprzyjających warunkach powiększa swą miąższość o około 1-1,5 mm rocznie, czyli 1-1,5 m na tysiąclecie. Warunki hydrologiczne i klimatyczne umożliwiają wegetację zespołów roślinnych charakterystycznych dla takich siedlisk. Są to tzw. "mszary sfagnowce", w których głównie występują gatunki mchu torfowca: Sphagnum megallanicum, Sphagnum rubellum, Sphagnum recurvum, Sphagnum tenellum i Sphagnum papillosum. Charakterystyczna budowa anatomiczna torfowców pozwala wchłaniać i gromadzić wodę. Waga wody pochłoniętej może około czterdziestu razy przekroczyć wagę ich suchej masy. Właściwości higroskopijne mchów dają możliwość gromadzenia i zatrzymywania wód opadowych i nadmiaru wilgoci.

Torfowiska mają charakterystyczny wygląd. Jest to tzw. struktura kępkowo-dolinkowa, co jest konsekwencją zróżnicowania występującej roślinności. Kępki są mniej nawodnione niż dolinki, a budujące je mchy torfowce odznaczają się bardzo szybkim wzrostem. W strukturze kępkowo-dolinkowej zachodzą rytmiczne zmiany tzn. dolinka przekształca się w kępkę w ciągu kilkunastu lat i torfowisko wzrasta na grubość. Kiedy osiąga sędziwy wiek, czyli kilka tysięcy lat i wygląda jak olbrzymi wyrośnięty bochen chleba, wskutek zgromadzonej dużej ilości wody - zaczyna, pod wpływem ciężaru pękać. Powstają szczeliny, do których spływa woda. Wierzchnie warstwy ulegają przesuszeniu i pojawiają się na powierzchni inne rośliny (potrzebujące mniej wody).

Torfowiska (fot. G. Japoł)
Torfowiska (fot. G. Japoł)
strona: 1/3    1 2 3 
Galeria zdjęć do artykułu: Torfowiska (10 zdjęć) [ lista zdjęć w galerii ]




















(1-10)
żródło:
Materiały ze strony www.przyrodapolska.pl - autorki: Danuta Fus, Krystyna Janczura, Jagna Dziedzic
«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    21505





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024