E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Warto odwiedzić
Torfowiska
Perła Kotliny Orawsko - Nowotarskiej
Torfowiska (fot. G. Japoł)
strona: 3/3    1 2 3 

Drugą formą eksploatacji jest wybieranie wgłębne. Dokonuje się mechanicznego wykopu do głębokości 70 cm. Formowane "cegiełki" torfowe wywozi się z terenu eksploatacji. Taka przemysłowa eksploatacja tortu na najcenniejszym obszarze Puścizny Wielkiej trwa od 1948 roku. Obszary eksploatowane to tzw. "potorfia" niczym nie przypominają torfowisk. To raczej krajobraz księżycowy. Pojawiające się rośliny nie tworzą określonych zbiorowisk, występują pojedynczo w niewielkich ilościach. Są to: wrzos zwyczajny, płonnik pospolity, wełnianka pochwowata oraz pijanica, czyli borówka bagienna. Występowanie tych roślin świadczy o zachwianiu równowagi wodnej, obniżeniu się poziomu wód gruntowych i osuszeniu terenu. Ekolodzy przewidują, że jeśli nie uda się zaprzestać dzikiego pozyskiwania torfu i nie zasypie się całego systemu rowów odwadniających, za 20-30 lat torfowiska wysokie przestaną istnieć na tym terenie.

Miejscowa ludność jest przeciwna wprowadzeniu ochrony torfowisk. W 1994 roku gminy sprzeciwiły się koncepcji powołania parku krajobrazowego. Jedyny rezerwat na torfowiskach znajduje się na terenie nadleśnictwa Nowy Targ. Rezerwat ścisły "Bór na Czerwonem" liczy prawie 50 ha. Torfowiska nie są również udostępnione turystycznie, brak tu oznaczonych szlaków pieszych czy ścieżek dydaktycznych.

Obszary torfowiskowe są własnością gruntową wspólnot wiejskich, tzw. "urbarów" i indywidualnych właścicieli. Porozumienia w sprawie ochrony torfowisk muszą zostać zaakceptowane przez właścicieli, jak i władze samorządowe gmin. W ochronie torfowisk chodzi o partnerski układ właścicieli gruntów i władz ochrony przyrody. Ochrona ta może opierać się na wspólnotach ("urbarach")‚ ale państwo musi na ten cel przeznaczyć stosowne środki finansowe. Wspomagałyby one określone zadania ochronne, realizowane przez wspólnoty wiejskie i samorządy gminne. Nie jest możliwy całkowicie dobrowolny wykup torfowisk przez władze ochrony przyrody w celu objęcia ich ochroną rezerwatową. Konieczne jest więc finansowanie programu stopniowego wprowadzania ochrony, za zgodą właścicieli gruntów i przy odnoszeniu przez nich z tej ochrony długoletnich korzyści.

Ochronie obszarów torfowiskowych muszą towarzyszyć działania edukacyjne. Powinny brać w nich udział władze ochrony przyrody, organizacje społeczne, szkolnictwo, jednostki naukowe, zrzeszenia kulturowe oraz parafie. Potrzebne jest szerzenie zamiłowania do ocalonego dziedzictwa przyrody, zamiłowania do wiedzy, kultury i tradycji związanej ze spuścizną przyrodniczą Orawy i Podhala.

strona: 3/3    1 2 3 
Galeria zdjęć do artykułu: Torfowiska (10 zdjęć) [ lista zdjęć w galerii ]
(1-10)
żródło:
Materiały ze strony www.przyrodapolska.pl - autorki: Danuta Fus, Krystyna Janczura, Jagna Dziedzic
«« Powrót do listy
Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    19596

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2021