E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Lubertowicz Zygmunt

 
  Kategoria: 
Ludzie 

  opis  
  forum (0)  

Lubertowicz Zygmunt (16 IX 1883 Nowy Targ - 28 IX 1958 Bielsko). Poeta, publicysta, działacz społ. i kult. na Podhalu i Śląsku, z zawodu nauczyciel. Ojciec jego przybył na Podhale po Powstaniu Styczniowym.

Jako nauczyciel języka pol. pracował L. kolejno od 1909 w Brodach, Czerniowcach, Nowym Targu (1916-27), w Bielsku (od 1927, z przerwą wojenną, gdy musiał się ukrywać). W 1918 redagował "Echo Tatrzańskie ", w 1921-22 "Gazetę Podhalańską ". Był w owych latach działaczem Związku Podhalan i uczestniczył w przygotowaniach do plebiscytu na Spiszu , Orawie i Górnym Śląsku. Prowadził żywą i wielostronną działalność społ. i kult. na Podhalu i potem na Śląsku (w Bielsku był m.in. prezesem oddziału PTT).

Debiutował jako poeta w 1901 wierszem Śpiący rycerze (porównywał do nich wieśniaków), a pierwszy tomik wierszy, U wrót Getsamenu, wydał w 1909, jednakże jego najlepszy zbiór wierszy to Sonety tatrzańskie i inne poezje (Nowy Targ 1922, wyd. 2 w 1925), o tematyce tatrz., podh., gorczańskiej, pienińskiej i in. Wiersze zawarte w tym zbiorze i liczne in. wiersze tatrz. i podh. ogłaszał też w czasopismach, jak np. "Na Ziemi Naszej" (dod. "Kur. Lwow.", od 1909), "Zakopane" (od 1910), "Gaz. Podh." (od 1913), "Głos Zakop." (od 1924), "Giewont" (1928), "Polska Zach." (od 1937). Parokrotnie drukowany był m.in. wiersz o Klimku Bachledzie : Orli rapsod (np. "Głos Zakop." 1925, nr 20). Popularny w swoim czasie w związku ze swą aktualną treścią był jego Hymn podhalański ("Gaz. Podh." 1922, nr 19), potem przy współpracy Stiastnego przerobiony na piosenkę. Jako b. czynny publicysta pisywał L. na różne tematy tatrz., zakop. i podh. od 1910 do licznych czasopism pol. (a w Czerniowcach w 1913 do czasopism pol. i niem.), m.in. o twórczości Kazimierza Tetmajera , Władysława Orkana , Feliksa Gwiżdża , Andrzeja Galicy , malarza Michała Rekuckiego , o Bartku Obrochcie dłuższy utwór O Pani skowronków i grajków tatrzańskich ("Gaz. Podh." 1931, nr 36-37 oraz "Polska Zach." 1934, nr 98-101), cykl felietonów Nasze Tatry ("Polska Zach." 1928, nr 139-145), opowiadanie o niedźwiedziu tatrz. Jak miś Kudła budował sobie gawrę? (tamże 1936, nr 353) i wiele in. Z dziedziny historii literatury najważniejsze jest jego studium Kazimierz Tetmajer jako epik Tatr ("Wierchy " 1932 i wcześniejsza wersja w 1910). Wydał też przewodnik tur. po Beskidzie Śląskim i Małym (Bielsko 1935 i wyd. 2 w 1937), w którym pamiętał też o swych umiłowanych Pieninach i Tatrach, a jeden ze swych ostatnich artykułów poświęcił rodzinnym stronom: Uroda Gorców ("Turysta" 1952, nr 3). Pozostawił pamiętnik (nie opublikowany), w którym pisze m.in. o swych spotkaniach z Kazimierzem Tetmajerem, co cytuje Edmund Rosner w artykule Wokół Zygmunta Lubertowicza ("Kalendarz Beskidzki 1985", Bielsko-Biała).

W Bielsku w 30-lecie pracy L., poety i zasłużonego działacza społ. i kult., uczczono go okolicznościowym wydawnictwem Głos Młodych, nazwano jego imieniem ulicę w Bielsku i szkołę w Straconce.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024