Nowe Bystre to malowniczo położona wieś w dolinie Bystrego Potoku, pomiędzy grzbietami Pogórza Gubałowskiego. Wioska znajduje się w dość głębokiej dolinie, podobnie jak sąsiadująca z nią od północy wioska Ratułów. Z pozostałych trzech stron świata otoczona jest wysokimi grzbietami: od zachodu Szeligowskim Wierchem, który oddziela Nowe Bystre od Dzianisza, od południa grzbietem Gubałówki i Butorowego Wierchu, na zboczach których rozłożone są Kościeliska i Zakopane zaś od wschodu sąsiaduje z najwyżej położoną polską wsią Zębem, oraz nieco niżej położonymi Bustrykiem i Czerwiennym.
Osada ta została założona w II połowie XVII w. Pierwotnie była częścią Rogoźnika - Starego Bystrego, a po wyodrębnieniu się w samodzielną miejscowość dla odróżnienia od tamtej otrzymała nazwę "Nowe Bystre".
Bystrzanie szczycą się wybudowanym w 1870 r. drewnianym kościółkiem parafialnym pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, który w ostatnim czasie został gruntownie odnowiony i wraz z terenem przyległym stanowi dużą atrakcję turystyczną.
W Nowym Bystrym warto odwiedzić nie tylko centrum wioski, ale również nieco dalsze okolice, np. okalające ją wzgórza, usiane przydrożnymi krzyżami i kapliczkami, podzielone dziewięcioma potokami, które tworzą Bystry Potok. Na wschód od wioski znajduje się wzgórze Gawronówka (966 m n.p.m.), pod którym znajduje się należący do wioski Ząb przysiółek Jarosy. Na południe od wsi znajdują się gęste lasy pokrywające północne stoki Gubałówki, za to bardziej widokowe zdają się być grzbiety położone na zachód od wioski: położony na wysokości 1022 m n.p.m. Wierch Trzy Kopce oraz nieco niższy Wierch Szeligowski (964 m n.p.m.).
W ramach tzw. Tatrzańskich Wici - serii imprez folklorystycznych organizowanych w okresie wakacji, w różnych miejscowościach Powiatu Tatrzańskiego, w Nowym Bystrym odbywa się rokrocznie święto pasterskie "Osod", które podkreśla pasterskie tradycje i związane z tą dziedziną gospodarki przetwórstwo nabiału wykonywane do dzisiaj na terenie Nowego Bystrego. W ramach tej imprezy można np. przyjrzeć się, w jaki sposób formuje się oscypki.