E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański


   Nowe Bystre (gm. Poronin)
Informacje ogólne

  O miejscowości  
  Dojazd / okolica  
  Lato  
  Zima  
  Turystyka  

Orientacyjne położenie Nowego Bystrego (mapka udostępniona przez Studio Acord)
W dolinie Bystrego Potoku.

Nowe Bystre to malowniczo położona wieś w dolinie Bystrego Potoku, pomiędzy grzbietami Pogórza Gubałowskiego. Wioska znajduje się w dość głębokiej dolinie, podobnie jak sąsiadująca z nią od północy wioska Ratułów. Z pozostałych trzech stron świata otoczona jest wysokimi grzbietami: od zachodu Szeligowskim Wierchem, który oddziela Nowe Bystre od Dzianisza, od południa grzbietem Gubałówki i Butorowego Wierchu, na zboczach których rozłożone są Kościeliska i Zakopane zaś od wschodu sąsiaduje z najwyżej położoną polską wsią Zębem, oraz nieco niżej położonymi Bustrykiem i Czerwiennym.

Osada ta została założona w II połowie XVII w. Pierwotnie była częścią Rogoźnika - Starego Bystrego, a po wyodrębnieniu się w samodzielną miejscowość dla odróżnienia od tamtej otrzymała nazwę "Nowe Bystre".

Bystrzanie szczycą się wybudowanym w 1870 r. drewnianym kościółkiem parafialnym pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, który w ostatnim czasie został gruntownie odnowiony i wraz z terenem przyległym stanowi dużą atrakcję turystyczną.

W Nowym Bystrym warto odwiedzić nie tylko centrum wioski, ale również nieco dalsze okolice, np. okalające ją wzgórza, usiane przydrożnymi krzyżami i kapliczkami, podzielone dziewięcioma potokami, które tworzą Bystry Potok. Na wschód od wioski znajduje się wzgórze Gawronówka (966 m n.p.m.), pod którym znajduje się należący do wioski Ząb przysiółek Jarosy. Na południe od wsi znajdują się gęste lasy pokrywające północne stoki Gubałówki, za to bardziej widokowe zdają się być grzbiety położone na zachód od wioski: położony na wysokości 1022 m n.p.m. Wierch Trzy Kopce oraz nieco niższy Wierch Szeligowski (964 m n.p.m.).

W ramach tzw. Tatrzańskich Wici - serii imprez folklorystycznych organizowanych w okresie wakacji, w różnych miejscowościach Powiatu Tatrzańskiego, w Nowym Bystrym odbywa się rokrocznie święto pasterskie "Osod", które podkreśla pasterskie tradycje i związane z tą dziedziną gospodarki przetwórstwo nabiału wykonywane do dzisiaj na terenie Nowego Bystrego. W ramach tej imprezy można np. przyjrzeć się, w jaki sposób formuje się oscypki.

żródło:
Opracowanie własne www.z-ne.pl
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    12125

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024