E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański


   Murzasichle (gm. Poronin)
Informacje ogólne

  O miejscowości  
  Dojazd / okolica  
  Lato  
  Zima  
  Turystyka  

Orientacyjne położenie Murzasichla (mapka udostępniona przez Studio Acord)
Za górami, za lasami, za Sichlą…

Murzasichle to malowniczo położona miejscowość w otulinie Tatrzańskiego Parku Narodowego u podnóża Tatr Wysokich oddalona od Zakopanego o 8 km oraz 12 km od przejścia granicznego ze Słowacją. Murzasichle znajduje się w południowo-wschodniej części Gminy Poronin na dwóch bezleśnych grzbietach: Za Sichłą i Budzowym Wierchu, na wysokości od 840 - 950 m n.p.m.. Wioska ta posiada unikalne walory krajobrazowe (panorama Tatr) oraz klimatyczne a zarazem jest to znany ośrodek letniskowy słynny z tradycyjnego drewnianego budownictwa.

Historia

Przyjeżdżając do Murzasichle warto wiedzieć, że jeszcze do końca XVI w. tereny dzisiejszego Murzasichla były w większości zalesione, a potem wykorzystywano je czasowo pod wypas owiec. Formalnie wieś została założona około 1630 r. W okolicy dzisiejszego Muru (obecna część wsi położona bliżej Poronina i Stasikówki) było kilka, podobno sześć domów. Mieszkańcy tej osady chcieli utworzyć gromadę z mieszkańcami Sichły. Stało się tam nieszczęście na skutek jakiejś epidemii, umarli tam (na Murze) wszyscy ludzie i stąd od słowa oznaczającego śmierć, a więc - mor, albo pomór, osadę tę nazywano Mur. - Długo aż do czasów II Wojny Światowej, Mur i Zasichła stanowiły jedną gromadę, mieszkańcy Muru sprawy gminne załatwiali u sołtysa w Zasichlu. Te dwie wioski łączono w pisowni w ten sposób: Mur-Zasichła. Po II Wojnie Światowej, gdy Mur przyłączono administracyjnie do gromady Stasikówka, Sichla otrzymała nazwę dzisiejszą - Murzasichle. Niemniej obok prawdy historycznej z powstaniem Murzasichla wiążą się różnorakie legendy: jedna mówi, np. że nazwa wsi wzięła się od pewnego Tatara - Murzy, inna mówi, że Murzasichle w języku wołoskim to wieś ze bagnem lub podmokłym lasem. Tutaj napotykamy częściowo na prawdę: istotnie Murzasichle oddzielone jest od Poronina doliną Porońca, w której są torfowiska i lasy. Jeszcze inna legenda głosi, że mniej więcej 400 lat temu przyszedł z okolic Nowego Sącza człowiek nazwiskiem Łukasz Sądelski. Przybył tutaj, aby znaleźć schronienie przed ścigającym go prawem pańszczyźnianym. Zamieszkał na terenie dzisiejszej Capówki, którą wówczas nazywano Cyryl. Zbudował z pomocą swoich 4 synów domek z pnioka, co w tutejszym języku górali oznacza budowę z okrąglaków, ściętych z pomocą siekiery i piły. Szpary między okrąglakami uszyli mchem leśnym. Synowie Sądelskiego, jak również sam ich ojciec, byli ludźmi dobrze zbudowanymi, wysokiego wzrostu i niebywałej siły, i stad okoliczni górale zwali ich sichłą, od słowa siła. Łukasz swoich synów Łukaszczykami i stąd wywodzi się nazwisko tak często spotykane w Murzasichlu - Łukaszczyk.

Warto zwrócić jeszcze uwagę na wymowę samej nazwy, która wymowa nastręcza wielu problemów zwłaszcza tym, który nie wiedzą od czego jest zapożyczona: bowiem nazwa Murzasichle składa się z trzech części : mur - za - sichle. Mur - to dawna nazwa wsi, również występująca w tym rejonie. "Sichła" oznacza według jednych źródeł podmokły las, według innych: mgły czy opary siedzące w dolinie lub nad bagnami, torfowiskami itp. Nazwę miejscowości wypowiada się więc Mur-za-sichle (litery "r" i "z" czytamy oddzielnie; litera "i" zmiękcza "s"). Lokalnie miejscowość nazywa się również Sichła (Sichle).

Warto odwiedzić

Główną arterią Murzasichla jest ulica Sądelska, przy której skupiają się najważniejsze obiekty wsi: Zespół Szkół (od VI 2004 r. noszący imię Ratowników Tatrzańskich), poczta, biblioteka, remiza OSP i piękny drewniany kościółek p. w. Najświętszej Marii Królowej, wybudowany w 1955 r., z kopią XIII wiecznego tryptyku z kościoła w Opatówku. Na ten podhalański kościółek warto zwrócić szczególną uwagę, bowiem chociaż wygląda na pierwszy rzut oka na stary zabytek góralskiej architektury sakralnej to jednak powstał dopiero w połowie XX w., toteż nie tyle wiekowość co historia budowania tej świątyni powoduje powszechne uznanie dla mieszkańców. Budowanie kościółka w Murzasichlu miało miejsce w latach największej komuny, toteż świątynie budowano z niezwykłym zacięciem jednak bez jakiegokolwiek przyzwolenia ze strony władz. Gdy we wsi pojawiali się milicjanci górale ostrzegali się wzajemnie znakami świateł, by majstrowie zdążyli czmychnąć z budowy. Efekty tej odwagi można oglądać do dzisiaj: świątynia jest godną naśladowania kopią faktycznych drewnianych kościółków z północnej części Podhala, zbudowanych w XV i XVI w. Warto też wiedzieć, że w czasie Świąt Bożego Narodzenia w kościele wystawiane są jasełka, w których aktorami są mieszkańcy Murzasichla, zaś w czasie wakacji oraz ważniejszych świąt odprawiane są również msze z muzyką i śpiewem góralskim.

Z Murzasichla roztacza się wspaniały widok na Tatry od Murania przez Granaty, Zawrat i Świnicę, aż po Giewont i część Czerwonych Wierchów. Jest to jedna z najbardziej rozwiniętych pod względem bazy turystycznej wsi na Podhalu z około 2000 miejsc noclegowych, dobrym zapleczem sportowym i gastronomicznym. Warto dodać, że była to jedna z pierwszych wsi na Podhalu, gdzie społecznym wysiłkiem miejscowej ludności wybudowana została sieć kanalizacyjna i oczyszczalnia ścieków.

Imprezy kulturalne

W Murzasichlu działa aktywnie miejscowy Oddział ZP i zespół regionalny "Regle", a przy Zespole Szkół Podstawowych i Gimnazjum działa zespół "Małe Bartusie" toteż przy okazji wiejskich imprez folklorystycznych można oko w oko zapoznać się z góralskim tańcem i śpiewem.

żródło:
Opracowanie własne www.z-ne.pl
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    38215





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024