Małe Ciche to jedna z najbardziej urokliwych wiosek podhalańskich, położona w dolinie Filipczańskiego Potoku, na wysokości około 840 m n.p.m. pomiędzy Zgorzeliskiem a Zadnim Wierchem. Od zachodu przez górskie bory i wierch Sichłę graniczy z Murzasichle a od północy ze Stasikówką. Na południe od Małego Cichego rozciąga się Dolina Filipki, należąca już do Tatr.
Małe Ciche u zarania swych dziejów było zwane Polaną Cichą, na której wypasano owce. Polana ta była posiadłością sołtysów białodunajeckich, a od królewskiego nadania w 1669 r. stała się własnością braci Pawlików (stąd częste w Małym Cichym nazwiska: Pawlikowski). Gdy pojawiły się tam zagrody stała się osadą pasterską a z czasem wsią, w której do dziś mieszkają Pawlikowscy. Później osiedliła się tu rodzina Żegleniów, toteż te dwa nazwiska są najpopularniejsze we wsi która otrzymała w końcu nazwę Małe Ciche: Ciche - od polany, na której leży oraz Małe - dla odróżnienia istniejącego już wcześniej Cichego Wielkiego położonego za wzgórzem Gubałowskim. W 1946 r. Małe Ciche zostało odłączone od Poronina i otrzymało prawa samodzielnej gromady. Na początku lat 70. powstała droga asfaltowa łącząca wieś z Kośnymi Hamrami, kościół, szkoła, wodociąg, a później remiza straży pożarnej oraz w latach 80. asfaltowa droga przez wieś i cmentarz. Do wsi należą dwa przysiółki: Tarasówka i Zgorzelisko - oba bardzo atrakcyjne krajobrazowo - tym bardziej podnoszą znacząco walory turystyczne Małego Cichego. Małe Ciche szczególnie w ostatnich latach dzięki dużej aktywności mieszkańców bardzo rozwinęło infrastrukturę wsi. Jest jedyną wsią w gminie Poronin w całości skanalizowaną, posiada własny wodociąg, kilka wyciągów narciarskich oraz powstały w 2005 r. nowo otwarty kompleks narciarski (4-osobowa nowoczesna kolejka krzesełkowa), również wiele miejsc noclegowych z wyżywieniem w domach prywatnych i pensjonatach, przez cały rok oczekują na gości.
Wieś i jej mieszkańcy oferują swoim gościom bogatą i różnorodną gamę form wypoczynku, zarówno letniego jak i zimowego, a otoczenie lasami i bezpośrednie sąsiedztwo z Tatrzańskim Parkiem Narodowym stanowią dodatkową atrakcję dla turystów. Poza kościółkiem nie ma tu co prawda innych obiektów zabytkowych lecz nie sposób pominąć bez chwili refleksji drewnianą zabudowę wioski tak bardzo zakorzenioną w otaczającym ją górskim, leśnym środowisku, z którego natchnienie i materiały czerpali od wieków miejscowi górale.
Warto odwiedzić
Godnym zwiedzenia obiektem w Małym Cichym jest niewątpliwie drewniany kościółek parafialny, który podobnie jak świątynia w pobliskiej wiosce Murzasichle powstał wbrew zakazom komunistycznych władz państwowych. Kościółek położony jest przy drodze głównej, na wzgórzu, tam też zlokalizowano duszpasterski ośrodek OO. Dominikanów pod wezwaniem św. Józefa.
Imprezy kulturalne
Przy miejscowej Szkole Podstawowej i we współpracy z Oddziałem ZP działa dziecięcy zespół regionalny "Mali Cichowianie", toteż od czasu do czasu można spotkać się z góralskim folklorem oko w oko. Poza tym na wiosnę w przysiółku Tarasówka ma miejsce rytualne poświęcenie stad owiec udających się na hale, zaś zimą w Małym Cichym odbywa się słynna nie tylko na Podhalu Parada Gazdowska.