E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański


   Suche (gm. Poronin)
Informacje ogólne

  O miejscowości  
  Dojazd / okolica  
  Lato  
  Zima  
  Turystyka  

Orientacyjne położenie Suchego (mapka udostępniona przez Studio Acord)
Wioska na Pogórzu Gubałowskim.

Wioska Suche położona jest przy zakopiance na zachód od Poronina i rozpoczyna się tuż za mostem na rzece Biały Dunajec, która kilkaset metrów wyżej tworzy się ze spływu Zakopianki i Porońca. Drugi koniec wioski znajduje się nieco poniżej kulminacji grzbietu odchodzącego z Gubałówki w stronę Białego Dunajca. Cała wioska położona jest więc w głębokiej dolinie Suchego Potoku, który jest lewym dopływem rzeki Biały Dunajec.

Wioska była lokowana razem z położonym na grzbiecie Pogórza Gubałowskiego, Zębem w 1620 roku, jednym dekretem starosty nowotarskiego Stanisława Witowskiego, na rzecz Wiktoryna i Anny Zdanowskich i początkowo nazywała się Jastrzębiec, ale nazwa ta, jako obca na Podhalu, wkrótce została zastąpiona przez ludową, która wywodzi się od nazwy potoku przepływającego dołem wsi, który najprawdopodobniej często wysychał. Związek z Zębem trwał aż do lat powojennych, a w latach dwudziestych i trzydziestych obie te wsie stanowiły wspólny organizm, funkcjonując pod nazwą "Zubsuche". Dziś bliższe związki ma Suche z Poroninem. Wieś liczy około 1200 mieszkańców. Obecnie w Suchem - podobnie jak w pozostałych sołectwach Gminy działa prężnie Oddział Związku Podhalan z zespołami regionalnymi: "Małe Harnasie", "Harnasie" oraz jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. We wsi przybywa miejsc noclegowych i punktów wyżywienia przede wszystkim w gospodarstwach agroturystycznych.

Ozdobą wsi jest zabytkowy drewniany "Dom Orłów", przez kilkadziesiąt lat wykorzystywany na lokalne potrzeby edukacyjne i społeczne, aż do roku 2003 tj. do czasu oddania do użytku nowej Szkoły Podstawowej im. Antoniny Tatar - nauczycielki - osoby zasłużonej wielce dla tutejszego środowiska.

W najbliższej okolicy Suchego znajdują się wysokie grzbiety boczne Pogórza Gubałowskiego, które kolejno otaczają Suche - od północy Suchowiański Wierch, a od południa Rafaczańska Grapa. Od zachodniej strony Suche zamknięte jest głównym grzbietem Pogórza, na którym przysiadła wieś Ząb. Warto więc skorzystać z takiego położenia wioski i oglądnąć ją dookoła niemal z lotu ptaka, tym bardziej że wędrówka ta nie wymaga większych umiejętności wspinaczkowych, tylko nieco kondycji fizycznej, a szczytami wymienionych grzbietów poprowadzone są polne drogi, ścieżki a na pewnym odcinku nawet znakowany szlak turystyczny. Do wędrówki zachęcać będą również same widoki.

żródło:
Opracowanie własne www.z-ne.pl
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    13008





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024