E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański


   Nowy Targ (gm. Nowy Targ i Szaflary)
Informacje ogólne

Miejscowość znana z: dobra baza wypadowa w góry (Gorce, Tatry, Pieniny, Babią Góra), wyciągi narciarskie, folklor podhalański

  O miejscowości  
  Dojazd / okolica  
  Lato  
  Zima  
  Turystyka  

Orientacyjne położenie Nowego Targu (mapka udostępniona przez Studio Acord)
Nowy Targ - stolica Podhala. Jedyne poza Zakopanem miasto na Podhalu, stolica regionu podtatrzańskiego, położone w widłach Białego i Czarnego Dunajca, z których spływu właśnie w Nowym Targu powstaje rzeka Dunajec.

Nowy Targ to największe miasto Podhala. Dobre miejsce wypadowe w góry. W zimie wyciągi narciarskie i hokej, w lecie lotnisko ze skokami spadochronowymi. Miejscowość znana z cotygodniowych jarmarków.

Historia, zabytki

Pod nazwą Stare Cło lub Długie Pole, wymieniany był w 1233 roku. Osada miała komorę celną przy szlaku handlowym wiodącym na Węgry. Istniejący niewątpliwie już pod koniec XIII wieku, został u swoich narodzin zniszczony przez najazd Tatarów, a przywilej lokacyjny nadał mu król Kazimierz Wielki w 1346 r. Podczas Zaborów Nowy Targ wchodził w skład Galicji. W XIX wieku nastąpiła jego przebudowa. Po uruchomieniu kolei z Krakowa rozwinęło się garbarstwo oraz handel.

Podczas okupacji miasto było siedzibą kilku central konspiracyjnych, w tym od 1940 roku "Konfederacji Tatrzańskiej".

Najstarszym zabytkiem miasta jest położony obok rynku Kościół p.w. Św. Katarzyny, pochodzący z XIV r., a także pełniący funkcję kaplicy cmentarnej XVI-wieczny kościółek Św. Anny, wg legendy wzniesiony przez zbójników.

Warto odwiedzić

Zainteresowanym przyrodą należy polecić nowotarskie torfowiska. Rezerwat "Bór na Czerwonym" to obecnie jedyna część torfowisk Kotliny Orawsko-Nowotarskiej objęta ochroną - torfowiska te to największe i najcenniejsze przyrodniczo obszary torfowisk wysokich nie tylko w południowej Polsce, ale i Europie Środkowej. Rezerwat znajduje się obok lotniska Aeroklubu Nowy Targ, przy drodze wyjazdowej z Nowego Targu do Białki Tatrzańskiej.

Dla szukających spokoju proponujemy spacery do okolicznych lasów. Pełne są one grzybów oraz malin, borówek (czarnych jagód), poziomek itd. Prosimy pamiętać, że w rezerwacie wszelka działalność zmieniająca naturalne środowisko jest zabroniona.

Imprezy kulturalne / sportowe

Najważniejszą imprezą w stolicy Podhala jest organizowany co roku w sierpniu Jarmark Podhalański. Kultywuje on tradycję jarmarków organizowanych w Nowym targu przed laty. Jest do dobra okazja do spotkania z kulturą i folklorem regionu, zakupu czy oglądnięcia wyrobów sztuki ludowej, a także zobaczenia koncertów zespołów ludowych i czołowych zespołów polskiej muzyki rozrywkowej.

Działalność kulturalną prowadzi kilka obiektów, spośród których największy jest położony przy Al. Tysiąclecia Miejski Ośrodek Kultury.

Będąc w Nowy Targu warto zorientować się czy nie odbywają się zawody trialowe Międzynarodowego Rajdu Tatrzańskiego. Urwiste brzegi Dunajca, leśne ścieżki, a także ogromne skały nad rzeką pokonują na motorach uczestnicy starając się nie podeprzeć podczas przejazdu odcinka. Na zawodach tych spotkać można nie tylko czołówkę zawodników z Polski, ale także ze świata.

W sezonie warto iść na mecz hokejowy wielokrotnego Mistrza Polski w hokeju na lodzie - drużyny "Podhala". Na lodowisku organizowane są różne imprezy ogólnopolskie, a także międzynarodowe, mecze hokejowe oraz zawody w short-tracku.

Ciekawe imprezy lotnicze odbywają się na nowotarskim lotnisku. Warto pamiętać, że 8 czerwca 1979 roku na nowotarskim lotnisku papież Jan Paweł II odprawił mszę podczas pierwszej pielgrzymki do Polski.

Widok na centrum Nowego Targu - kliknij, żeby zobaczyć całą panoramę (fot. G. Japoł)

 

żródło:
Opracowanie własne www.z-ne.pl
«« Powrót do listy wiadomości
Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    15796

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2019