E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Buchholtz Georg senior

 
  Kategoria: 
Ludzie 

  opis  
  forum (0)  

Buchholtz Georg senior , zwany Buchholtz der »ltere (1 V 1643 Sabinów k. Preszowa - 11 V 1724 Wielka Łomnica).

Spiskoniem. badacz Tatr , z zawodu nauczyciel (1665-75), potem (gdy jako ewangelik nie mógł uczyć) zajmował się handlem (1675-82), odbywając w 1678 podróż z towarem drogą wodną ze Spisza aż do Gdańska. W 1682 (gdy chwilowo ustały prześladowania ewangelików) został wyświęcony w Lewoczy na duchownego ewang. i mimo powtarzających się prześladowań był kolejno proboszczem w Batyżowcach (1682-88), kaznodzieją dla ewangelików niem. i słow. w Kiezmarku (1688-1705), wreszcie proboszczem w Wielkiej Łomnicy (1705-09), gdzie i potem z przerwami prowadził duszpasterstwo ewang. (bez kościoła) aż do 1716, gdy władze nawet tego zabroniły. Pochowano go jako szlachcica (nie jako duchownego ewang.) w kościele kat. (dawniej ewang.) w Wielkiej Łomnicy.

Co najmniej od 1664 bywał w Tatrach: jako turysta, jako badacz, jako uciekinier ukrywający się przed prześladowaniami. W swojej epoce stał się jednym z najlepszych znawców tych gór. Szczegóły jego pobytu w Tatrach nie są znane, z jednym wyjątkiem. W czasie gdy był uczniem i kantorem szkolnym w Maciejowcach, w lipcu 1664, dokonał z towarzyszami i myśliwym-przewodnikiem pierwszego znanego wejścia na Sławkowski Szczyt i wycieczkę tę opisał szczegółowo w swej rękopiśmiennej kronice rodzinnej (zob. niżej), a w druku skrót tego opisu został opublikowany po raz pierwszy przez Samuela Augustiniego ab Hortis jun . w jednej z jego prac w 1774.

W 1703-10 B. spisywał kronikę rodzinną, Historischer Geschlechts-Bericht, uwzględniając w niej także wcześniejsze dzieje własne oraz swych przodków i spowinowaconych rodzin. Zawiera ona dużo cennych wiadomości o Tatrach: o zjawiskach przyr., o roślinności (dużo o limbie i produkowanych z niej lekach), o zwierzętach (zwł. o świstakach ), o poszukiwaczach skarbów itd. Kronikę tę wydał drukiem Rudolf Weber dopiero w 1904, jednakże już w XVIII i XIX w. niejeden piszący o Tatrach i Spiszu korzystał z oryginału tej kroniki lub istniejących jej odpisów. (Ciąg dalszy tej kroniki napisał syn B., Jakob ).

W 1719 (mając wtedy lat 76) B. opracował najlepszy do owego czasu opis Tatr: Das weit und breit erschollene Ziepser-Schnee-Gebürg. Jest to stosunkowo obszerny i wszechstronny opis tych gór wg stanu wiedzy o nich z przełomu XVII i XVIII w. Miał być opublikowany w projektowanym w 1732 przez Daniela Fischera czasopiśmie nauk. "Acta Eruditorum Pannoniae ; ogłoszony jednak dopiero w 1899. Dołączona pierwotnie do tego opisu panorama Tatr, sporządzona znad Wielkiej Łomnicy przez Stefana Berzeviczyego  i uważana długo za zaginioną, została odnaleziona i opublikowana przez Józefa Szaflarskiego dopiero w 1934 (i powtórnie w 1935 w "Wierchach ). Objaśnienia do tej panoramy (z kolei uważane za zaginione) znajdują się właśnie we wspom. opisie B. z 1719. Również i z tego opisu korzystali różni badacze Tatr przed jego drukiem.

B. został uczczony tablicą pamiątkową, umieszczoną w 1901 w kościele ewang. w Wielkiej Łomnicy, oraz nazwami pamiątkowymi w niem. i węg. nazewnictwie tatrz.: Buchholtz Seen oraz Buchholtz-tavak (są to Zbójnickie Stawy  w Staroleśnej Dolinie ). Synami Georga B. sen. byli Georg jun . i Jakob . Wszyscy trzej mieli wspólną tablicę pamiątkową na ścianie Hotelu Kolbach na Smokowieckiej Kazalnicy , umieszczoną tam przez MKE w 1902; budynek ten spłonął w 1927 i tablica zaginęła.



Literatura:
"SBS" 1, 1986. - "Krásy Slov." 1986, nr 7 (Ivan Bohuš).



KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024