E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

skarby

 
  Kategoria: 
Terminologia 

  opis  
  forum (0)  

Wiara w s. znajdujące się rzekomo w Tatrach była od dawna i przez długi czas dość powszechna. Jedni wierzyli w s. zaklęte, inni byli przekonani, że w Tatrach muszą istnieć niebywale bogate naturalne złoża drogocennych kruszców, a jeszcze inni wierzyli, że zbójnicy poukrywali w różnych miejscach kotliki pełne złotych dukatów.

Zaklęte s. są motywem licznych podań w wielu górach i krajach; w Tatrach s. takie najczęściej miały być ukryte w jaskiniach, jak to opisywano w dawnych spiskach, tj. przewodnikach dla poszukiwaczy skarbów. Nacieki jask. o nieraz cudownych barwach i kształtach mogły być jednym ze źródeł dawnej wiary w skarby znajdujące się w jaskiniach.

Wiara w tatrz. s. była podsycana również przez fakt, że w Tatrach prowadzono ongiś normalne górn. poszukiwania i roboty, oparte zresztą często na równie nieuzasadnionej wierze w bogactwo złóż mineralnych i kruszców w tych górach.

Największe nasilenie poszukiwań s. w Tatrach istnialo w XVIII w., kiedy przybywało tu w tym celu sporo cudzoziemców, ale najusilniej na tym polu działali mieszkańcy Podtatrza: Polacy, Słowacy i Niemcy spiscy. Najstarsze nazwiska poszukiwaczy skarbów tatrz. (pomijając tu autorów » spisków) zachowały się w napisach na ścianach » Bielskiej Jaskini (z 1713 i 1731); byli to zapewne mieszkańcy Białej Spiskiej. Bardziej znany » Johann Andreas Papirus (w II poł. XVIII w.) pracował w Maciejowcach na Spiszu, ale pochodził ze Śląska.

Poszukiwacze s. tatrz. działali nieraz jeszcze w okresie międzywoj., a sporadycznie także obecnie, nawet przy użyciu dawnych spisków czy ich odpisów. Wiara w s. tatrz. znalazła silne odbicie w podaniach lud. na Podtatrzu, a w Tatrach spotyka się wyryte w skałach dawne znaki, które przynajmniej częściowo pochodzą od dawnych poszukiwaczy s. Znaki takie opisywano w spiskach i następnie w literaturze. W ostatnich latach odkryto więcej takich znaków, np. w jaskiniach Jaworowej Doliny.

Spotyka się też w Tatrach znaki i napisy nowsze, wyryte przez turystów i juhasów, a także na potrzeby filmu. Zdarza się również barbarzyńskie niszczenie starych znaków poszukiwaczy s.

Zob. też: spiski, podania ludowe, Fabri Jakob sen.



Literatura:
Lit. - STER = Stanisław Eljasz-Radzikowski : Ze świata tajemnic. Skarby zaklęte w Tatrach. "Prz. Zakop." 5, 1903, nry 16-19. - Tenże: Jeszcze o skarbach zaklętych w Tatrach. Tamże 1903, nr 21-22. - Tenże: Skarby zaklęte w Tatrach. Kr. 1903 (wsp. odb. poprzednich dwóch pozycji). - Juliusz Zborowski : Przyczynki o przewodnikach do skarbów tatrzańskich. "Wierchy" 41, 1972 (z przypisami Jana Reychmana ). - Wojciech W. Wiśniewski : W zakamarkach Żaru. "Eksplorancik" 1990, nr 1 (15). - Wojciech W.Wiśniewski: Znaki naskalne w Tatrach Polskich. Lokalizacja znanych stanowisk. Przegląd literatury i stan poznania . " Wierchy " 57, 1988-91. - Wojciech W.Wiśniewski: Prace badawcze nad znakami naskalnymi w Tatrach w latach 1988-91 . "Wierchy" 57, 1988-91. - Wojciech W.Wiśniewski: W poszukiwaniu znaków naskalnych w Tatrach. "Wierchy" 56, 1987.Ponadto literatura przy haśle spiski.



KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024