E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Komisja Szkolenia Górskiego KWPTT

 
  Kategoria: 
Organizacja 

  opis  
  forum (0)  

Komisja Szkolenia Górskiego KWPTT (i ZG PTT). Utworzona 2 VII 1948 przez Klub Wysokogórski PTT ; od lipca 1949 działała również jako organ ZG PTT.

Zadania KSG określono następująco: ujęcie we właściwe ramy ruchu masowego w turystyce górskiej oraz szkolenie we wszelkich stopniach i umiejętnościach turystyki górskiej, taternictwa i alpinizmu. Jako najbliższy program ustalono wyszkolenie odpowiednich kierowników do prowadzenia wycieczek zbior. (wczasowych, szkolnych, z zakładów pracy itp.).

Siedzibą KSG było Zakopane , a od chwili rozpoczęcia działalności skład KSG był następujący: Justyn T. Wojsznis (przewodniczący), Zygmunt Wójcik (wiceprzewodniczący), Witold H. Paryski (kier. szkolenia), Zofia Radwańska-Paryska (sekr.), Tadeusz A. Pawłowski ; oprócz Wojsznisa wszyscy oni byli też wykładowcami i instruktorami w szkoleniu teoretycznym i na wycieczkach szkoleniowych.

W czasie swego dwuletniego istnienia (1948-50) KSG opracowała i po uzgodnieniu z odpowiednimi instytucjami państw. i organizacjami społ. wprowadziła w życie nowe programy szkoleniowe i nowe wymagania egzaminacyjne dla kierowników wycieczkowych, instruktorów tur. i przewodników tatrz., a przeprowadziła szereg kursów, z których wyszło ponad stu egzaminowanych kierowników wycieczkowych oraz grupy instruktorów tur. i informatorów turystycznych.

KSG prowadziła też szkolenie i doszkalanie przewodników tatrz., co umożliwiło im zdawanie egzaminów na wyższe klasy. Przeprowadziła również kurs ratownictwa dla członków TOPR i kilka kursów tatern. oraz stworzyła pierwszą kadrę instruktorów taternickich.

Do sprawniejszego realizowania swych powiększających się zadań KSG już w 1948 zorganizowała w Zakopanem (w gmachu hotelu "Morskie Oko") zaczątek stałej Szkoły Turystyki Górskiej i Taternictwa KWPTT (kier. W.H. Paryski, sekr. Józef Zubek ). Cała ta rozwijająca się pomyślnie działalność KSG oraz sama KSG wraz z jej szkołą zostały nagle w 1950 zlikwidowane przez ZG PTT (z inicjatywy swojej Komisji Turystyki Górskiej ) pod pretekstem pilnej potrzeby stworzenia do tych samych celów całkiem nowej instytucji pod egidą Komisji Turystyki Górskiej ZG PTT; ale takiej instytucji nie stworzono.

Działalność KSG nie poszła jednak na marne, gdyż po niej pozostała kadra wyszkolonych kierowników wycieczkowych i doszkolonych przewodników tatrz. oraz instruktorów tur. i tatern., którzy wraz z niektórymi członkami KSG odegrali w nast. latach b. aktywną rolę zarówno w obsłudze wzrastającego ruchu tur. w Tatrach i na Podtatrzu , jak i w szkoleniu nowych kadr przewodników tatrz., a ustalone przez KSG zasady i programy szkoleniowe zostały wcielone bez zasadniczych zmian do kolejnych zarządzeń państw. o przewodnictwie (w 1961 i 1968), zaś w praktyce kół przewodników są nadal stosowane.

Zob. też przewodnictwo .



Literatura:
W.H. Paryski i in.: Akcja turystycznego szkolenia górskiego... "Tat." 1948, nr 3-4.



KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024