E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Podhale» Aktywny wypoczynek» Turystyka piesza

Turystyka piesza

 
Turyści w Tatrach - 1936 r. (fot. arch. Muzeum Tatrzańskiego)

Zakopane oraz Tatry i Podtatrze są pod względem turystyczno-krajoznawczym obszarem bardzo interesującym. Pewne jednak obszary są wyłączone z ruchu turystycznego i rowerowego z uwagi na fakt, że są terenami chronionymi jako park narodowy lub jako rezerwat przyrody. Ruch turystyczny na terenach chronionych ograniczają liczne przepisy i zarządzenia. Całe Tatry z wyjątkiem nielicznych enklaw są parkiem narodowym. Po polskiej stronie jest to Tatrzański Park Narodowy z siedzibą w Zakopanem, a po stronie słowackiej Tatransky Narodny Park z siedzibą w Tatrzańskiej Łomnicy.

Przy wejściu na teren TPN pobierane są opłaty w wysokości podanej w cenniku. Przy wejściu na teren TANAP-u nie pobiera się opłat. Płaci się jedynie w Tatrach Bielskich na szlaku z Doliny Monkowej na Szeroką Przełęcz Bielską oraz przy wejściu na teren symbolicznego Cmentarza pod Osterwą.

W okresie od 1 listopada do 15 czerwca Tatry Słowackie powyżej Magistrali Tatrzańskiej i powyżej schronisk są zamknięte dla ruchu turystycznego.

Turystyka piesza na szlakach znakowanych

W całych Tatrach istnieje gęsta sieć znakowanych szlaków turystycznych, z których mogą korzystać zarówno turyści indywidualni, jak i grupy wycieczkowe. W Tatrach Polskich liczą one łącznie około 250 km. Posiadają różne stopnie trudności od bardzo łatwych aż po trudne, eksponowane i ubezpieczone łańcuchami, drabinkami i klamrami. Te, o największym stopniu trudności nie są polecane dla dzieci, zwłaszcza najmłodszych. Dla nich najbardziej odpowiednie będą spacery po dolinkach reglowych, gdzie można poruszać się również z wózkami.

W zależności od doświadczenia górskiego można wędrować tymi trasami indywidualnie, natomiast grupy zorganizowane i wycieczki szkolne muszą być, zgodnie z obowiązującymi przepisami, prowadzone przez przewodników tatrzańskich posiadających ważną licencję TPN. Przewodnik zapewni większe bezpieczeństwo grupie, a ponadto udzieli wielu interesujących informacji na trasie. Przewodnicy Tatrzańscy mogą również prowadzić wycieczki znakowanymi szlakami turystycznymi na terenie Tatr Słowackich.

W Tatrach Polskich turyści indywidualni mają możliwość wejścia na niektóre szczyty i przełęcze poza szlakami znakowanymi, na terenach, na których dopuszczana jest działalność taternicka, pod warunkiem, że są prowadzeni przez przewodników tatrzańskich posiadających ważną licencję oraz wymagane kwalifikacje taternickie. Informacji o nich udzielają Centrum Informacji Turystycznej TPN przy Rondzie, tel. +48 (0-18) 20-637-99 oraz Biuro Turystyczne PTTK, ul. Krupówki 12, tel. +48 (0-18) 20-158-48. Przewodnicy mogą prowadzić od 1 do 5 osób, w zależności od trudności drogi i panujących warunków, w sezonie letnim od czerwca do października, a w zimowym - od grudnia do kwietnia.

W Tatrach Słowackich turyści indywidualni mogą korzystać z usług słowackich przewodników tatrzańskich, którzy prowadzą poza znakowanymi szlakami turystycznymi na najwyższe tatrzańskie szczyty. Można wejść na: Kieżmarski Szczyt, Kołowy Szczyt, Baranie Rogi, Łomnicę, Lodowy Szczyt, Pośrednią Grań, Staroleśny Szczyt, Jaworowy Szczyt, Gierlach, Batyżowiecki Szczyt, Zmarzły Szczyt, Wschodnie Żelazne Wrota, Kończystą, Wysoką, Szatana, Szczyrbski Szczyt i Solisko. Wejście takie musi być jednak każdorazowo zgłoszone osobiście lub telefonicznie w HS TANAP w Starym Smokowcu z podaniem nazwiska przewodnika, nazwy szczytu i ilości prowadzonych klientów.

Przewodnik musi się upewnić, czy wejście to mieści się w limicie 30 osób, które w jednym dniu mogą wejść na dany szczyt. Przewodnik może prowadzić maksymalnie 5 osób. Trasy na wymienione szczyty są dostępne tylko w okresie od 16 czerwca do 30 października. W okresie od 1 listopada do 15 czerwca Tatry Słowackie powyżej schronisk są zamknięte dla ruchu turystycznego. Po obu stronach granicy na terenie parków narodowych, trasy rowerowe występują w ograniczonym zakresie. Natomiast poza chronionym obszarem można uprawiać kolarstwo w pięknej, górskiej scenerii na drogach dojazdowych o łącznej długości kilkuset kilometrów. Tak długie wyprawy wymagają już jednak dobrego przygotowania kondycyjnego i wyposażenia w akcesoria umożliwiające zabranie bagażu wraz z ekwipunkiem.


źródło:
Opracowano na podstawie materiałów TPN www.tpn.pl


•  rezerowane   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 uważaj      14:49 Wt, 02 Gru 2014
jeśli się za darzy po tej treści będziecie mieli dużo roboty do choinki dajecie rade po po prostu ja zwykle - wymień ce zapobiegania obiecaj ze sprzetem i biletem sie pokażę latem przy jednym dla ciebie czy jesteś z odprawą










Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024