Poniżej proponujemy kilka tras dla narciarzy zarówno początkujących, ale i dla dobrych techników.
Pólka ćwiczebne
Na terenie Zakopanego, zarówno w jego centralnych dzielnicach, jak i na obrzeżach, znajduje się wiele pólek narciarskich, nazywanych żargonowo "oślimi łączkami". Zwykle są one wyposażone w wyciągi orczykowe, najczęściej jednoosobowe, przy niektórych działają instruktorzy narciarstwa. Część jest sztucznie zaśnieżana, trasy utrzymywane są ratrakami, a stok oświetlony elektrycznie. Najpopularniejsze są następujące (podajemy w kolejności alfabetycznej):
-
Antałówka - od ul. Broniewskiego. Parkowanie przy ul. Broniewskiego.
-
Gąsienicowy Wierch, od Drogi na Wierch. Parkowanie przy Drodze na Wierch.
-
Gubałówka, stok południowy i północny (zespół wyciągów). Parking przy dolnej stacji kolejki linowej na Gubałówkę.
-
Jaszczurówka, od ul. O. Balzera. Parking przy ul. O. Balzera.
-
Kotelnica, poniżej stacji przekaźnikowej TV na Gubałówce - zespół wyciągów orczykowych. Parking przy dolnej stacji kolejki linowej na Gubałówkę.
-
Koziniec, od Drogi na Antałówkę (zespół wyciągów orczykowych). Parkowanie przy Drodze na Antałówkę.
-
Lipki, od ul. ks. Stolarczyka. Parking przy ul. ks. Stolarczyka.
-
Olimp, od ul. Piłsudskiego. Parkowanie przy ul. Piłsudskiego.
-
Pod Nosalem, od ul. O. Balzera (zespół 4 wyciągów orczykowych, jeden wyciąg krzesełkowy). Dwa parkingi w obrębie ośrodka narciarskiego, restauracja, wypożyczalnia nart.
-
Pod Krokwią - koło Wielkiej Skoczni. parking przy ul. Piłsudskiego.
-
Polana Szymoszkowa - koło Hotelu Mercure "Kasprowy", Parking przy drodze i przy hotelu.
-
Szymoński Wierch - Antałówka nad koleją. Parking przy dworcu kolejowym lub przy ul. Smrekowej.
-
Polana Kuźnicka, od Al. Przewodników Tatrzańskich. Parking przy ul. Br. Czecha, koło Ronda.
-
Wierszyki, od ul. Małe Żywczańskie. Parkowanie przy ul. Małe Żywczańskie.
-
Zgorzelisko, od drogi do Morskiego Oka. Parking koło ośrodka wypoczynkowego.
Zwykle mniej oblężone wyciągi znajdują się w miejscowościach w pobliżu Zakopanego: w Poroninie (dwuosobowy wyciąg orczykowy na Galicową Grapę), w Bukowinie Tatrzańskiej (przeszło dwadzieścia wyciągów, część sztucznie zaśnieżana), w Białce Tatrzańskiej (kilkanaście wyciągów, większość sztucznie zaśnieżana), w Małym Cichem, w Murzasichlu. Dwa dobrze utrzymane ośrodki narciarskie znajdują się także w Nowym Targu - na Długiej Polanie i na Zadziale. W obu funkcjonuje sztuczne zaśnieżanie, a trasy są przygotowywane ratrakami.
Trasy zjazdowe
Wykaz większych tras zjazdowych:
Kotelnica
Dojście od górnej stacji kolejki na Gubałówkę na wschód. Wyciąg orczykowy dwuosobowy, 740 m długości, różnica wysokości 140 m. Trasa dość łatwa, zwykle zatłoczona. Czas oczekiwania w sezonie - ok. pół godziny. W górnej części szeroka łąka, w dolnej - przecinka w lesie o szerokości 30 metrów. Dolna stacja wyciągu na niewielkiej polanie. Tu muldy, na podjeździe do wyciągu niekiedy śnieg wydarty do trawy.
Polana Szymoszkowa
Na Polanie Szymoszkowej są dwa wyciągi - duży i mały (dla początkujących). Duży wyciąg jest jednym z najnowocześniejszych wyciągów krzesełkowych na Podhalu. W ciągu godziny sześcioosobowymi krzesełkami może wywieźć na szczyt 3000 osób. Trasa ma długość około 1300 m, przy różnicy wysokości 261 m. Górny odcinek trasy zjazdowej jest dość stromy, a dolna połowa łagodnie opada szerokim stokiem. Oświetlenie stoku oraz sztuczne śnieżenie zapewniają bardzo dobre warunki jazdy. Przy wyciągu znajduje się restauracja, szkółka narciarska oraz parking.
Nosal - stok slalomowy
Dojazd ul. O. Balzera. Długość 600 m, różnica wysokości 220 m. Trasa dość trudna. Sprzed górnej stacji wyciągu dwukrotny skręt w lewo i pod linami nośnymi wyjazd na szeroką, sztuczną przecinkę o szerokości 40-50 metrów. Jedyną trudność stanowią nierówności na stoku, powiększane przez muldy, tworzące się łatwo zwłaszcza po rozgrywanych tu zawodach, ale w miarę szybko niwelowane ratrakami. Stok sztucznie oświetlany, od listopada do kwietnia sztucznie zaśnieżany. W dolnym odcinku tłok, w związku z usytuowaniem tu długiego wyciągu orczykowego.
Nosal - nartostrada
Około 1500 m, 150 m różnicy wzniesień, prowadzi sprzed górnej stacji wyciągu na Nosalu do Kuźnic. Zjazd z wyciągu na południowy-wschód, łagodnie na Nosalową Przełęcz, skąd ostro w prawo w dół do Kuźnic, razem z nartostradą z Hali Gąsienicowej.
Kasprowy Wierch - Hala Gąsienicowa - Kuźnice
Długość trasy ok. 9700 m (w tym na nartostradzie 8,5 km). Różnica poziomów 940 m (Kocioł Gąsienicowy 350 m, nartostrada 590 m). Trasa dość trudna, ale przy sprzyjających warunkach śniegowych nadaje się nawet dla niezbyt wprawnych narciarzy.
Kocioł Gąsienicowy. Sprzed górnej stacji kolejki linowej na Kasprowym Wierchu w lewo skos, krawędzią kotła w kierunku Beskidu (uwaga na wystające kamienie). W kotle łagodny zjazd - kręcimy mniej więcej równolegle do linii wyciągu krzesełkowego. W dolnej części kotła zwężenie i uskok, a następnie na niewielką polankę i przez zwężoną szyjkę do dolnej stacji wyciągu.
Nartostrada. Nie dojeżdżając do dolnej stacji wyciągu skręcamy w lewo w stronę stoku Uhrocia Kasprowego, gdzie trawersem na Halę Gąsienicową. Ponad schroniskiem "Murowaniec" do schroniska Polskiego Związku Alpinizmu "Betlejemka", skąd podejście na Karczmisko trasą turystyczną. Tu nartostrada odchodzi w prawo, na wschód - najpierw przez las, potem odsłoniętym grzbietem. Ostry zakręt ("agrafka" - 180 stopni), znów w las, kilka zakrętów i ponad Doliną Olczyską (uwaga - niebezpieczeństwo lawin) na Nosalową Przełęcz i w lewo do Kuźnic. Nartostrada Gąsienicowa jest często zamykana z powodu braku śniegu lub przeciwnie - wielkiego zagrożenia lawinowego.
Kasprowy Wierch - Dolina Goryczkowa - Kuźnice
Długość przeszło 5 km (w tym 3500 m nartostrada), różnica poziomów 960 m (650 m kocioł, 310 m nartostrada). Trasa trudniejsza w kotle, a łatwiejsza na nartostradzie od Gąsienicowej. Początek trasy w partii podszczytowej Kasprowego Wierchu, osiągniętego kolejką linową kabinową, lub wyciągiem krzesełkowym z Doliny Goryczkowej. Ponieważ na wyjazd kolejką kabinową zwykle trzeba długo czekać - można podejść do dolnej stacji wyciągu krzesełkowego - z Kuźnic najpierw zielonym szlakiem, potem bez znaków wygodną drogą do Doliny Goryczkowej 40 minut.
Kocioł Goryczkowy. Od górnej stacji kolejki linowej na Kasprowym Wierchu zjazd powyżej Suchej Przełęczy, skąd w prawo trawersem nad Doliną Cichą. Wąski i niezbyt bezpieczny (kamienie, lód) zjazd do Przełęczy nad Zakosy, z której do Kotła. Skręt w prawo (uwaga na narciarzy, zjeżdżających sprzed górnej stacji wyciągu krzesełkowego) i swobodny zjazd do zwężenia, zwanego Szyjką. Przeciwstok stanowią zbocza Pośredniego Goryczkowego Wierchy, skąd niekiedy spadają lawiny. Zwężeniem Szyjki na wybrzuszenie Buli (tu niekiedy oblodzenie), skąd odjazd w prawo skos i leśną przecinką na polanę, gdzie usytuowana jest dolna stacja wyciągu. Wyciąg krzesełkowy dwuosobowy, podjazd ok. 20 min. Sprzed górnej stacji łagodny wjazd do kotła szerokim trawersem, po czym ostry skręt w prawo - niekiedy lód i odsłonięte kamienie.
Nartostrada. Z Kotła Szyjką na Bulę, skąd w lewo skos na Niżnią Goryczkową Rówień. Na szerokiej polanie szałas z herbaciarnią, obok wjazd na wygodną nartostradę. Przez las prosto do tzw. Kolana (wiosną niekiedy brak śniegu), gdzie dwa zakręty - w lewo i w prawo, po czym do Kuźnic.