E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Podhale» Kultura i sztuka» Malarstwo

Malarstwo


Widoki Tatr i Podhala wiele osób próbowało uwiecznić jako obraz, lecz udało się to tylko niektórym artystom.

Jednym z nich jest Stanisław Gałek, od 13 roku życia mieszkał w Zakopanem, gdzie ukończył Szkołę Przemysłu Drzewnego. Wystawiał w Krakowie pierwsze pejzaże tatrzańskie i tej tematyce pozostał wierny do końca życia. Wróciwszy po studiach do Zakopanego, zamieszkał początkowo na ul. Kościeliskiej, a następnie we własnym domu przy ul. Sienkiewicza. Od 1920 aż do śmierci brał udział we wszystkich wystawach zakopiańskich, a jego obrazy trafiały także do wielu miast polskich, a także zagranicznych galerii.

Na Podhalu tworzył także Kazimierz Brzozowski, który dał się poznać jako malarz w 1901, jako autor afisza reklamującego Zakopane, a rok później uczestnik wystaw plastycznych. Był nauczycielem w gimnazjum. Namalował wiele pejzaży tatrzańskich oraz portretów. Dzieła Brzozowskiego znajdują się w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, w Muzeach Narodowych Polski oraz w Holandii, Francji, Jugosławii, RFN, Włoszech i Watykanie oraz USA.

Kazimierz Sichulski w swoich obrazach ukazywał życie codzienne górali. Malował także karykatury znanych postaci, które były zapłatą dla właściciela lokalu, który wynajmował. Muzeum Tatrzańskie posiada około 50 obrazów tego artysty.

Stanisław Witkiewicz dał się poznać jako twórca stylu zakopiańskiego, lecz oprócz architektury zajmował się również malarstwem. Wiele jego prac znajduje się w jednym z zaprojektowanych przez niego domów, w siedzibie Muzeum im. Stanisława Witkiewicza.

Również jego syn Stanisław Ignacy Witkiewicz był znanym zakopiańskim malarzem. Pod wpływem ojca już w dzieciństwie zainteresował się tą dziedziną a także literaturą. Jego prace malarskie znajdują się w wielu muzeach i w rękach prywatnych. Największy zbiór portretów zgromadziło Muzeum Pomorza środkowego w Słupsku. Kilkadziesiąt ma Muzeum Tatrzańskie, kilka muzeum Kasprowicza na Harendzie i "Atma". Wiele portretów jest nadal w rękach prywatnych. Od 1985 r. Witkacy jest patronem zakopiańskiego teatru.




•  Artyści w Zakopanem   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 zofiagut      12:22 Pią, 05 Maj 2017
Świetny portal i artykuł! Mnie również fascynuje wpływ tatrzańskiej przyrody na polskich artystów, w szczególności tych z początku XX wieku. Serdecznie zapraszam na mój blog o Zakopanem i artystach z nim związanymi.
http://szlakiemg wiazd.pl/

•  Artyści w Zakopanem   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 zofiagut      12:24 Pią, 05 Maj 2017
Świetny portal i artykuł! Mnie również fascynuje wpływ tatrzańskiej przyrody na polskich artystów, w szczególności tych z początku XX wieku. Serdecznie zapraszam na mój blog o Zakopanem i artystach z nim związanymi.
http://szlakiemg wiazd.pl/










Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024