E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Podhale» Kultura i sztuka» Muzyka

Muzyka


Od początków swojej wielkiej kariery Zakopane jest miejscem licznych koncertów. Obecnie głównym organizatorem imprez muzycznych jest Towarzystwo Muzyczne im. K. Szymanowskiego, utworzone w 1977 r. i mające siedzibę w Muzeum Szymanowskiego "Atma". Koncerty odbywają się przede wszystkim właśnie w "Atmie" (dla bardzo kameralnego grona słuchaczy), a także w Miejskiej Galerii Sztuki, w auli Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych przy ul. Sienkiewicza, w Galerii Sztuki na Kozińcu, w Galerii Hasiora, sporadycznie także w innych salach. Także Teatr S. I. Witkiewicza urządza wieczory muzyczne, prezentując kameralistykę, jazz oraz piosenki aktorskie. Teatr prezentuje także własne spektakle muzyczne (m.in. "Samotny wieczór, czyli herbatka przy ognisku" z piosenkami Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, "Droga" - recital piosenkarski Marty Szmigielskiej, "Buy some illusions" - piosenki z repertuary Marleny Dietrich w wykonaniu Doroty Fty Ficoń), a większości sztuk towarzyszy muzyka, komponowana przez Jerzego Chruścińskiego.

W 1997 r. wznowiono w Zakopanem (po 40 latach!) festiwal jazzowy "Jazz-Camping Kalatówki", w czasie którego w Hotelu Górskim na tej polanie spotykają się najwybitniejsi polscy jazzmani, by wspólnie muzykować. Jeden z koncertów tradycyjnie odbywa się na scenie Teatru Witkacego. W marcu 1998 r. w Zakopanem założono Stowarzyszenie Polskich El-muzyków, którego prezesem jest zakopiański kompozytor i wykonawca muzyki elektronicznej, a także malarz i grafik - Jerzy "Juras" Gruszczyński. Choć oficjalną siedzibę Stowarzyszenie ma w Katowicach - to jednak w Zakopanem odbywają się jego corocznie zjazdy.

Największą imprezą cykliczną, organizowaną w Zakopanem jest Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, odbywający się w trzeciej dekadzie sierpnia. Co roku bierze w nim udział kilkanaście zespołów regionalnych z górskich terenów Polski i świata. Festiwal ma charakter konkursu, w którym główne nagrody stanowią "Złote Ciupagi". Towarzyszą mu liczne imprezy uzupełniające - dni otwartych pracowni plastyków profesjonalnych i izb twórczych artystów ludowych, wycieczki wysokogórskie organizowane przez Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego, kiermasze wyrobów ludowych.

Muzyka poważna, przeważnie w wydaniu kameralnym, prezentowana jest na dorocznych Dniach Muzyki Karola Szymanowskiego, organizowanych w lipcu przez Towarzystwo Muzyczne imienia Karola Szymanowskiego. Przeglądy muzyczne o nieco mniejszym wymiarze odbywają się, także staraniem Towarzystwa, jeszcze w marcu ("Marcowe Wieczory Kameralne") i październiku ("Jesienne Spotkania Muzyczne"). Mniej więcej raz na miesiąc odbywają się muzyczne "Wieczory w Atmie". Natomiast nieregularnie organizowane "Wieczory na Harendzie" poświęcone są zagadnieniom literackim lub ogólnokulturowym. Odbywają się one w Muzeum Jana Kasprowicza, a gospodarzem jest tu Towarzystwo Miłośników Twórczości Jana Kasprowicza. Co wtorek w świetlicy Związku Podhalan "Śwarna" odbywają się "Posiady Góralskie", mające charakter prelekcji o szeroko rozumianej tematyce regionalnej. Zwykle towarzyszy im kapela góralska.

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024