E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Podhale» Folklor podhalański» Sztuka

Sztuka


Podhale jest jednym z niewielu regionów Polski, gdzie najlepiej zachowała się sztuka ludowa. Wydaje się, że znamy wszystkie charakterystyczne cechy kultury góralskiej.

Kaletnictwo

Kaletnictwo, czyli wyroby ze skóry to jedna z lepiej zachowanych dziedzin sztuki. Największe zakłady tego rękodzieła można znaleźć w Zakopanem, Krościenku oraz Nowym Targu.

Wyroby z tego materiału są zdobione kolorowym metalem tj. klamrami i ozdobnymi gwoździami. Na wyrobach tych wytłacza się różne wzory oraz zdobi się je, plecionkami ze skóry. Najcenniejszymi wyrobami kaletniczymi są pasy bacowskie o szerokości 30 cm z czterema mosiężnymi klamrami, a także pasy juhaskie, z wbijanymi mosiężnymi gwoździami oraz torby bacowskie i kierpce, również bogato zdobione.

Odlewnictwo

Obok wyrobów ze skóry, na Podhalu rozwinęło się odlewnictwo z metali kolorowych. Górale wykonują odlewy - ciupagi, dzwonki oraz elementy uprzęży końskiej. Rozwinęła się również produkcja biżuterii: tradycyjnych spinek na wzór noszonych przez górali przy koszulach, z charakterystycznymi wisiorkami - "brambolcami".

Hafty

Do równie pięknego regionalnego rzemieślnictwa należą hafty. Dziś powróciła moda na wyszywanie gorsetów kolorowymi nićmi. Końce jednokolorowych spódnic są ozdabiane kwiecistymi wzorami, lecz można jeszcze kupić gorsety wyszywane koralikami. Na spodniach góralskich wyszywane są tzw. "parzenice". Natomiast haft dziurkowy wykorzystuje się do ozdabiania pościeli i damskich koszul góralskich, w męskich koszulach (na kołnierzach i rękawach) stosuje się haft biały.

Galanteria

Jednym z rzemiosł, z których słynie Podhale, są wyroby z drewna. Powszechnie stosuje się tu snycerstwo, tokarstwo, intersję, inkrustację, a także rzeźbę. Ta ostatnia, jest jednym z najpopularniejszych dziedzin sztuki ludowej występującej na Podhalu. W niektórych rodzinach rękodzieło to przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Często trudno jest rozróżnić rzeźbę jednego brata od drugiego.

Popularnymi wyrabianymi przedmiotami są również półki, łyżniki, czerpaki, łyżki bacowskie, listwy z "gaździkami", solniczki, formy na masło i sery, laski, zabawki, miniatury kołowrotków, łyżki, konwie, przęślice...

Malarstwo na szkle

Malarstwo na szkle jest tym rodzajem sztuki, które najbardziej kojarzy się ze sztuką ludową. Głównym tematem były elementy sakralne. Pod koniec XIX wieku twórczość malarstwa na szkle uległa znacznemu zanikowi. Ponowne zainteresowanie tą sztuką nastąpiło po II wojnie światowej. Organizowano nauki malowania na szkle młodzieży z profesjonalnymi malarzami, pozostawiając jednak swobodę w rozwijaniu wyobraźni, fantazji i inwencji. Obecnie na Podhalu wciąż jest wielu artystów, którzy chętnie rozwijają tę starą, ale piękną sztukę.


źródło:
Opracowanie własne www.z-ne.plJeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024