Wieś o zabudowie ulicowej ciągnie się na długości 8 km wzdłuż rzeki Białki (rzeki granicznej pomiędzy Podhalem i Spiszem, która poniżej wsi tworzy piękny przełom) i otoczona jest okolicznymi wzgórzami: od pd-zach. Wierchami bukowińskimi, od zachodu Kaniówką (725 m) i Kotelnicą (917 m), a od wschodu masywem Czarnej Góry (902 m). Z południowej strony wsi otwiera się w stronę Jurgowa szeroka dolina ku Tatrom Bielskim, która sprawia że w Białce Tatrzańskiej wstępuje wysokie nasłonecznienie łagodzące ostry górski klimat.
Białka Tatrzańska pierwotnie jako Nowa Białka, powstała w XVII w. za panowania Władysława IV Wazy, i przez długie czasy była zarządzana przez rodzinę sołtysów tzw. Nowobielskich. W skład wsi wchodziły dobra leśne w Tatrach (m.in. w okolicy Morskiego Oka i Wołoszyna) toteż poza gospodarką rolną mieszkańcy Białki zajmowali się również pasterstwem, a w XVIII-XIX w. zasłynęli jako wytrawni kuśnierze, którzy produkowali dla potrzeb Podhalan i mieszkańców sąsiedniego Spisza słynne kredowane, białczańskie kożuchy. Obecnie Białka Tatrzańska to słynna miejscowość narciarska, konkurująca z pobliskim Zakopanem, a także doskonała wieś letniskowa.
Prawie każdy kompleks narciarski dysponuje bazą gastronomiczną, lokali nie brak również w centrum wsi a do tego gospodynie poszczególnych pensjonatów oferują smaczne posiłki oparte na kuchni polskiej i specjałach góralskich (istnieje możliwość całodziennego wyżywienia).
Zabytki
Drewniany kościół w Białce Tatrzańskiej wybudowany został około roku 1700 przez Jędrzeja Topora i Jana Chlipalskiego. Kościółek, podobnie jak okoliczne świątynie drewniane pokryty jest gontem, składa się z prezbiterium, nawy oraz wieży z nadwieszaną izbicą i hełmem. Wyposażenie jest barokowe i barokowo-klasycystyczne. Kościół okolony jest murowanym ogrodzeniem, w który zachowały się bramy z XVIII i XIX wieku. Całość ocieniają lipy - zabytki przyrody. W latach 20-tych XX wieku, wykonano w prace renowacyjne i konserwatorskie. Dziś we wnętrzu zgromadzony jest niewielki zbiór narzędzi rolniczych i dawnych przedmiotów gospodarczych.
Naprzeciwko starego kościółka funkcjonuje murowany kościół parafialny im. św. Szymona i Judy Tadeusza, w którym odprawiane są niedzielne nabożeństwa.
Imprezy kulturalne / sportowe
W sierpniu w Białce Tatrzańskiej w ramach tzw. Tatrzańskich Wici, czyli cyklu imprez folklorystycznych odbywających się w miejscowościach Powiatu Tatrzańskiego, odbywają się od kilku lat słynne imprezy folklorystyczne: "Wybór harnasia roku...", czyli wybór młodego sprawnego górala oraz "Wybór cepra i ceperki roku...", czyli rzecz jasna wybór osoby zamieszkałej co najmniej 99 km od Zakopanego (tak mówi regulamin imprezy!), który odbywa się w drodze konkursu. W ramach tej imprezy organizowane są również koncerty i występy zespołów regionalnych, degustacja kuchni góralskiej oraz rafting na rzece Białce.
Zimą w Białce Tatrzańskiej każdego roku przygotowuje się kilkanaście imprez zimowych, m.in.: zjazd na plastikowych workach wypełnionych sianem czy słynna biała noc sylwestrowa na nartach, a w karczmach można słuchać muzyki góralskiej.
Warto odwiedzić
Zachwycającym zakątkiem, którego nie można pominąć podczas pobytu w Białce Tatrzańskiej jest Przełom Białki - ścisły rezerwat przyrody. Przełom rzeki znajduje się na północ od wsi. Po prawej stronie drogi spotkamy dwie skały Kramnicę i Obłazową, które tworzą bramę dla przepływającej rzeki. W masywie Obłazowej znajduje się gratka dla pasjonatów - archeologów: jaskinia w której przed 30 tys. lat obozował człowiek pierwotny, który pozostawił w niej narzędzia łowieckie m.in. najstarszy na świecie bumerang.
W oddali na północ od wsi Białki (przy drodze do Nowego Targu) widoczna jest Cisowa Skałka, która może być również celem letnich wędrówek. Z wierzchołka skałki rozciągają się wspaniałe widoki na wszystkie strony świata, tj. na okoliczne pasma górskie: Tatry, Pieniny, Gorce i Babią Górę.
Po wschodniej stronie wsi góruje nad Białką osypujące się urwisko Litwinowej Grapy (Litwinki) - zbudowane z piaskowców i łupków fliszowych, zwanej również Czarną Górą (903 m n.p.m.). Ze szczytu rozciąga się panoramiczny widok: na południu widnokrąg zakreślają Tatry od Bielskich aż po Zachodnie, na północy Gorce, na północnym zachodzie przy dobrej widoczności dostrzec można Pieniny, a na północnym wschodzie Beskidy z Babią Górą. Obraz widokowy dopełnia panorama pobliskich miejscowości przecięta wstęgą wijącej się rzeki Białki.