E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Aktualności
Matka Boska Ludźmierska zawitała do Betlejem!
 dodano: 10 Kwietnia 2009

Kilka lat temu kustosz Ludźmierskiego Sanktuarium Ks. Prałat Tadeusz Juchas i o. dr Jerzy Kraj OFM - gwardian klasztoru przy betlejemskim kościele św. Katarzyny, powzięli myśl o przywiezieniu do Betlejem kopi cudownej figury Matki Bożej. Pomysł został zaakceptowany przez Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza i w tym roku, w 4 rocznicę śmierci Papieża Polaka (2 kwiecień 2009), kopia figury Matuli Ludźmierskiej zawitała w mieście, od którego rozpoczęło się chrześcijaństwo.

Poniżej zamieszczamy relację z pielgrzymki Ojca Jerzego Kraja.


Pokój i Dobro!

05.04.2009

Niedziela Palmowa rozpoczyna ostatni etap wielkopostnego pielgrzymowania. Przez Wielki Tydzień będziemy szli za Jezusem na Kalwarię i do Jego pustego grobu. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że tylko TUTAJ w Jerozolimie można dotknąć śladów Jezusa i wskazać miejsca Jego zbawczej męki oraz zmartwychwstania. O niepowtarzalności takiego doświadczenia mogą zaświadczyć ci, którym dane jest przeżyć Triduum Paschalne w Świętym Mieście oraz wszyscy pielgrzymi, którzy ubogaceni spotkaniem z Jerozolimą uczestniczą w liturgicznych celebracjach mając przed oczami obrazy „Piątej Ewangelii”.

W minionym tygodniu w sanktuariach Ziemi Świętej szczególne zainteresowanie wzbudzała pielgrzymka polskich górali, którzy przylecieli z kopią cudownej figury Matki Bożej czczonej w Ludźmierzu na Podhalu. Pielgrzymka złożona z czterech grup liczyła około 200 osób. Intensywny program rozpoczął się w sobotę 28 marca procesją ze świecami w Nazarecie, podczas której górale w strojach regionalnych nieśli figurę Ludźmierskiej Pani. Modlitwa kilkuset pielgrzymów z Polski oraz piękna muzyka i śpiewy góralskiej kapeli wprowadziły do nazaretańskiego sanktuarium ducha polskiej pobożności maryjnej. Po procesji figura „Gaździny Podhala” została umieszczona w górnej bazylice Zwiastowania i przez trzy kolejne dni gościła w swoim nazaretańskim domu. We wtorek rano, po uroczystej eucharystii, górale z swoją „Gaździną” ruszyli podobnie jak św. Józef z Maryją «z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem» (Łk 2,4).

Pomysł przywiezienia kopii figury Matki Bożej z Podhala do Groty Mlecznej narodził się przed dwoma laty w czasie mojego spotkania w Betlejem z ks. Tadeuszem Juchasem. W czwartek, 2 kwietnia, to przedsięwzięcie miało swój punkt kulminacyjny i stało się najważniejszym momentem góralskiej pielgrzymki. O godz. 16 w kościele św. Katarzyny przy bazylice Narodzenia uformowała się procesja. Na początku szła góralska kapela a za nią asysta w regionalnych strojach oraz duchowieństwo i siostry zakonne. Za figurą niesioną przez przedstawicieli wszystkich grup pielgrzymkowych szedł ks. bp Jan Szkodoń, delegat kard. Dziwisza, w asyście ks. Tadeusza Juchasa, o. Samuela, proboszcza betlejemskiej parafii oraz ojca gwardiana franciszkańskiej wspólnoty.

W czwartą rocznicę śmierci Jana Pawła II, około 250 pielgrzymów z Podhala i ze Stanów Zjednoczonych wzięło udział w historycznym wydarzeniu jakim było przekazanie kopii cudownej figury Matki Bożej Ludźmierskiej do nowej kaplicy pod wezwaniem Maryi Bogurodzicy przy sanktuarium Groty Mlecznej. Po przybyciu do kaplicy ks. Tadeusz, kustosz ludźmierskiego sanktuarium, odczytał akt przekazania kopii figury Matki Bożej Ludźmierskiej franciszkanom z Kustodii Ziemi Świętej.

«Działo się to dnia, 2 kwietnia roku pańskiego 2009. Głową Kościoła rzymskokatolickiego był papież Benedykt XVI. Metropolitą krakowskim ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Proboszczem i kustoszem sanktuarium maryjnego w Ludźmierzu ks. Tadeusz Juchas. Kustoszem Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa. Gwardianem klasztoru ojców franciszkanów w Betlejem o. Jerzy Kraj. Po Mszy świętej na rozpoczęcie pielgrzymki nad ranem dnia 28 marca z sanktuarium ludźmierskiego wyruszyli pielgrzymi do Ziemi Świętej, aby nawiedzić miejsca uświęcone Niepokalanym Poczęciem, narodzeniem, nauczaniem, zbawczą męką, zmartwychwstaniem i wniebowstąpieniem Jezusa Chrystusa. Duszpasterskim opiekunem pielgrzymki był ks. biskup Jan Szkodoń. Organizatorami ojcowie franciszkanie z Komisariatu Ziemi Św. w Krakowie. Ze Stanów Zjednoczonych wyruszyła również pielgrzymka polonijna zorganizowana przez „Redyk Travel” z panią Janiną Duda.

Specjalnym wydarzeniem tej pielgrzymki było przekazanie kopii cudownej figury Matki Bożej czczonej od wieków na Podhalu w Ludźmierzu, w archidiecezji krakowskiej [...]. Szczególnym czcicielem Matki Bożej w tej figurze był sługa Boży Jan Paweł II, który przez wiele lat pełnił posługę pasterza Kościoła krakowskiego, a siebie nazwał „ludźmierskim pielgrzymem”.

W dniu wspominania IV rocznicy odejścia Jana Pawła II do Pana, została przekazana figura na wiecznej rzeczy pamiątkę dla miejsca tak świętego jakim jest Grota Mleczna w Betlejem».

Akt przypomina ponadto, że Matka Boża Ludźmierska jest patronką Związku Podhalan na całym świecie i Królową polskich górali. Patronuje 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich, którzy oddają jej cześć w kościele garnizonowym w Rzeszowie. Jest czczona w Polsce i w wielu miejscach na świecie, między innymi w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie i na Haiti. Akt przekazania wyraża także główną myśl fundacji: «Niech obecność „Gaździny Podhala” w miejscu narodzenia Pana Naszego Jezusa Chrystusa będzie świadectwem żywej wiary i wierności Kościoła krakowskiego na wzór Maryi Chrystusowi. Przekazując figurę Matki Bożej Ludźmierskiej wyrażamy dziękczynienie za katolicką wiarę ojców oddając w pokorze Chrystusowi i Jego Matce nas i następne pokolenia».

Kult Matki Bożej Ludźmierskiej – „Gaździny Podhala“ – trwa od średniowiecza. Według legendy pewien podróżujący kupiec, handlarz winem, znalazł się w niebezpieczeństwie. Zabłądził nocą na bagnach. Przerażony modlił się do Matki Bożej i prosił o pomoc. Przyrzekł, że jeżeli zostanie cudem wybawiony z opresji, ufunduje figurkę Matki Bożej. Wtedy dostrzegł światło w świątyni i odnalazł drogę. W podziękowaniu za uratowanie życia, ofiarował kościołowi w Ludźmierzu figurkę uśmiechniętej Madonny.

Uroczystej eucharystii w Grocie Mlecznej przewodniczył J.E. Jan Szkodoń, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, który podkreślając doniosłość tego historycznego wydarzenia powiedział między innymi: «W tej figurze zostawiamy cząstkę Ludźmierza, cząstkę Podhala, Ojczyzny, cząstkę Chicago, cząstkę naszej pobożności maryjnej, cząstkę góralskiego serca. Zostawiamy cząstkę, ale zabierzmy całą rzeczywistość tej Groty, całą rzeczywistość Betlejem, całą rzeczywistość Ziemi Świętej». Przed błogosławieństwem końcowym została odmówiona modlitwa o rychłą beatyfikację sł. Bożego Jana Pawła II, który był bardzo związany w ludźmierskim sanktuarium. Warto w tym miejscu wspomnieć wydarzenie z 1963 roku. Podczas procesji w uroczystość koronacji figury, której dokonał Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, figura przechyliła się gwałtownie i z rąk Matki Bożej wypadło berło. Idący obok figury bp Wojtyła złapał je w locie. Jako papież Jan Paweł II nawiedził maryjne sanktuarium w Ludźmierzu w 1997 r. i wspólnie z wiernymi odmówił różaniec.

W uroczystościach w Betlejem oprócz franciszkanów, stróżów betlejemskich sanktuariów, oraz pielgrzymów uczestniczyli przedstawiciele władz dyplomatycznych z Izraela, Autonomii Palestyńskiej a nawet Jordanii. Pielgrzymka górali z Podhala do Ziemi Świętej rozpoczęła trzyletnie przygotowania do obchodów 50 rocznicy koronacji Matki Bożej Ludźmierskiej. Górale, którzy cieszą się, że ich „Gaździna” będzie teraz czczona również w Ziemi Świętej obiecali finansową pomoc w utrzymaniu sanktuariów betlejemskich, a zwłaszcza w realizacji projektu nowego oświetlenia franciszkańskiej świątyni św. Katarzyny.

Brat Jerzy Kraj



 
 








«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    2546





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025