E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Aktualności
Zagra "Klimatyczna"
 dodano: 8 Listopada 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/11/08)

Niepodległościowy koncert w "Jasnym Pałacu".

W sobotę, 10 listopada, z okazji Dnia Niepodległości, w Zakopanem zagra Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreiner. To wydarzenie wyjątkowe nie tylko ze względu na okoliczności, ale także dlatego, że koncert będzie promować nowe miejsce na muzyczne spotkania w Zakopanem - salę lustrzaną w pensjonacie "Jasny Pałac".


Brak sali widowiskowej w Zakopanem doskwiera od lat wszystkim organizatorom imprez pod Giewontem. Apele o jej wybudowanie jak dotąd nie odniosły skutku, chociaż nieustannie władze miasta zapewniają, że mają to w swoich planach. Ratunkiem dla tych, którzy w Zakopanem chcą koncertować, jest wciąż sala Miejskiej Galerii Sztuki, która i tak już z trudem godzi wszystkie terminy.

Agnieszka Kreiner, szefowa TOK, zainspirowana pomysłem burmistrza Zakopanego Janusza Majchra, postanowiła sprawdzić nowe miejsce do koncertowania - salę w pensjonacie "Jasny Pałac", który jest obecnie we władaniu Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury. I tu kolejny sukces. Dwie promocyjne instytucje w Zakopanem: TARPiK i Biuro Promocji Zakopanego, z pomocą Wydziału Kultury UM, porozumiały się, czego efektem będzie sobotni koncert pt. "Kwiaty polskie".

Budynek pensjonatu powstał w czasach międzywojennych i był własnością hrabiego Wysockiego. Ciekawostką jest, że często bywał tam, zaprzyjaźniony z właścicielem, Karol Szymanowski, który w sali lustrzanej grywał na fortepianie.

- Program koncertu inspirowany wytwornym, neorokokowym charakterem sali będzie obejmował muzykę skomponowaną na instrumenty smyczkowe i klawesyn - zapowiada Agnieszka Kreiner. - Warto zaznaczyć, że ten rzadki instrument - jedyny tego rodzaju w Zakopanem, został niedawno odrestaurowany staraniem zakopiańskiego Towarzystwa Edukacyjnego, przede wszystkim jego prezesa Janusza Kasieczki.

Wykonawcami koncertu "Kwiaty polskie" będą: Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreiner; wybitna krakowska klawesynistka, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie Bogumiła Gizbert-Studnicka; partie solowe na skrzypcach i wiolonczeli wykonają koncertmistrzowie orkiestry: Ilona Latocha-Dylewska i Janusz Miryński. Poezję recytować będzie aktor Teatru Witkacego Krzysztof Najbor.

(ECZ)•  koncert w Jasnym Pałacu   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 goryczka      23:55 Nd, 11 Lis 2007
Bardzo sie cieszę, że wspaniała sala w Jasnym Pałacu została doceniona i wykorzystana w tak właściwym dla niej charakterze! Bywam od lat w Jasnym Pałacu i z żalem w tym roku skonstatowałam, że znikł fortepian, na którym grywał podobno sam Szymanowski. Teraz mam nadzieję, że na stałe zagoszczą w Jasnym Pałacu imprezy kulturalne ożywiające i ubogacające pobyt w tym wyjątkowo urokliwym pensjonacie.:-)

«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    5728

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2022