E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański


   Ludźmierz (gm. Nowy Targ i Szaflary)
Informacje ogólne

  O miejscowości  
  Dojazd / okolica  
  Lato  
  Zima  
  Turystyka  

Orientacyjne położenie Ludźmierza (mapka udostępniona przez Studio Acord)
Najstarsza wioska podhalańska. Sanktuarium Wniebowzięcia NMP.

Ludźmierz jest uznawany za najstarszą wieś na Podhalu. Pierwotnie zagrody leżały wśród trzęsawisk nad Czarnym Dunajcem, pomiędzy ujściem potoków Lepitnicy i Rogoźnika, przy starym szlaku handlowym, prowadzącym z Krakowa przez Nowy Targ na Węgry. Po pogłębieniu koryt potoków teren osuszono, a po mokradłach pozostały jedynie torfowiska wysokie w zachodniej części Ludźmierza. Według faktów historycznych w 1234 r. niezamieszkałe jeszcze terytorium Ludźmierza oraz okoliczne ziemie zostały przekazane przez wojewodę krakowskiego Teodora Gryfitę, cystersom z Jędrzejowa. Ci po kilku latach mieli założyć tu filię swego zakonu, lecz złe warunki atmosferyczne, i wylewy rzek wymogły na nich decyzję o przeniesieniu się w bardziej przyjazne tereny, toteż udali się stąd do Szczyrzyca w Beskidzie Wyspowym, choć administrowali ludźmierską parafię do XIX wieku. Warto też podkreślić fakt, że w Ludźmierzu urodził się Kazimierz Przerwa-Tetmajer, jeden z najsłynniejszych twórców literackich, wykorzystujących w swej twórczości motywy tematyczne i gwarę podhalańską.

Głównym a zarazem jedynym zabytkiem Ludźmierza jest Sanktuarium Wniebowzięcia NMP, zwanej popularnie przez miejscowych górali Gaździną Podhala. Sanktuarium to miało być zbudowane w bagnistym terenie po tym jak węgierski kupiec, który wioząc wino utknął na bagnach i cudem został uratowany od śmierci przez Matką Boską. On to według ludowych podań miał zbudować tu kapliczkę. Z czasem zbudowano tu drewniany, modrzewiowy kościół kryty gontem, z trzema ołtarzami. W latach 1869 - 1877 na miejsce rozebranego drewnianego kościoła wybudowano nowy, murowany w stylu neogotyckim. Obecnie Sanktuarium składa się z kościoła, ołtarza polowego oraz położonego na tyłach Sanktuarium Ogrodu Różańcowego, w którym znajduje się 3,5 metrowy pomnik Jana Pawła II.

W Ludźmierzu odbywa się wiele uroczystości kościelnych, poza świętami kościelnymi odbywają się tutaj zwyczajowo Dożynki Podhalańskie, Dzień Strażaka, a także Parada Gazdowska.

Z Ludźmierzem wiąże się przede wszystkim obecność w tym miejscu wielu dostojników kościelnych, z których najważniejszym gościem sanktuarium był papież Jan Paweł II, który odwiedził Ludźmierskie Sanktuarium w czerwcu 1997 roku.

żródło:
Opracowanie własne www.z-ne.pl
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    16851





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024