E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański


   Ząb (gm. Poronin)
Informacje ogólne

  O miejscowości  
  Dojazd / okolica  
  Lato  
  Zima  
  Turystyka  

Orientacyjne położenie Zębu (mapka udostępniona przez Studio Acord)
Najwyżej położona miejscowość w Polsce.

Ząb to najwyżej położona w Polsce wioska, której grunty leżą na wysokości 910-1013 m n.p.m. rozciągnięte wzdłuż głównego grzbietu Pasma Gubałowskiego. Od południa ograniczona jest przysiółkiem Furmanowa, zaś od północy graniczy z wioską Bustryk. Na wschód od Zębu położona jest osada Suche, która schodzi w dolinę Białego Dunajca, a po zachodniej stronie w dolinie Bystrego Potoku położone jest Nowe Bystre.

Wieś została założona w 1620 roku, kiedy to sołectwo w "Zubie" (i pobliskim Suchem) otrzymali od nowotarskiego starosty Stanisława Witowskiego Wiktoryn i Anna Zdanowscy. Niedługo potem kolejny starosta, osławiony okrutnik Mikołaj Komorowski, przemocą zlikwidował sołectwo, przekształcając łany sołtysie w folwark. Po jego śmierci Zdanowscy powrócili na swój urząd, jednakże niebawem odsprzedali go kolejnemu staroście, Adamowi Kazaneckiemu. Ten znów urządził w Zębie folwark. W 1763 roku starościna Anna Radziwiłłówna rozparcelowała go między poddanych. W pierwszej połowie XIX wieku Ząb stał się samodzielną gromadą, której grunty od 1824 r. wchodziły w skład "państwa zakopiańskiego" - dóbr rodziny Homolacsów. Już od 1885 roku wieś dysponowała własną szkołą, a w latach I wojny światowej rozpoczęto budowę kościoła, ukończoną w 1921 roku. Od czasów autonomii galicyjskiej, aż do połowy lat siedemdziesiątych XX w. Ząb był samodzielną gminą. Obecnie wioska liczy około 1500 mieszkańców. Z uwagi na swoje atrakcyjne położenie i dobry klimat, jest coraz częściej odwiedzany przez letników, a także narciarzy.

W centrum wsi warto skręcić w lewo, by obejrzeć stylowy kościół pod wezwaniem św. Anny. Świątynia została wybudowana według planu Andrzeja Gracy z Bustryku, zrealizowanego przez cieślę Jana Ustupskiego z Zakopanego. W jej wnętrzu znajduje się zabytkowy główny ołtarz, projektowany przez wybitnego rzeźbiarza Wojciecha Brzegę (górala który studiował rzeźbiarstwo w Paryżu!), zaś wystrój wnętrza jest dziełem zakopiańskiego snycerza Jana Tylki.

Kilkaset metrów za kościołem znajduje się uroczo położony cmentarz obsadzony limbami. Z okolicy cmentarza jest wspaniały widok na góry, od Tatr Bielskich po Zachodnie. W ostatnich latach wybudowano też w Zębie ładną stylową kaplicę. Poza tym godna polecenia jest także sama zabudowa wsi niestroniąca od tradycyjnych rozwiązań architektonicznych. Spacerując drogą biegnącą z grzbietu Gubałówki, przez Ząb i wioski położone w kierunku północnym, nie sposób też pominąć licznych tablic, krzyży i kapliczek, które świadczą nie tylko o rzeźbiarskim kunszcie miejscowych górali, ale również o ich życiu religijnym.

Życie kulturalne Zębu kreuje aktywnie działający Oddział Związku Podhalan wraz z dwoma zespołami regionalnymi: "Zbójnicek i "Mały Zbójnicek". W centrum wsi - przy drodze do Poronina zlokalizowany jest Ośrodek Zdrowia, poddany generalnemu remontowi w 2004 r. W budynku Ośrodka Zdrowia funkcjonuje apteka. Ząb posiada własną pocztę oraz Zespół Szkół Podstawowych i Gimnazjum, w którym kształci się najwięcej młodzieży spośród innych szkół gminy

żródło:
Opracowanie własne www.z-ne.pl
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    53080





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024