E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański


   Stasikówka (gm. Poronin)
Informacje ogólne

  O miejscowości  
  Dojazd / okolica  
  Lato  
  Zima  
  Turystyka  

Orientacyjne położenie Stasikówki (mapka udostępniona przez Studio Acord)
Między górą a doliną, Poroninem, Bukowiną …

Stasikówka to bardzo młoda miejscowość podhalańska, położona pomiędzy Poroninem a Bukowiną Tatrzańską przy szosie nr 961, a ściślej mówiąc po północnej stronie drogi, w dolinie potoku Poroniec oraz na stokach południowych Pogórza Gliczarowsko-Bukowińskiego. Wioska ta została wyodrębniona ze wsi Poronin w roku 1997 i od tej pory stanowi osobne sołectwo. Usytuowanie wzdłuż drogi wojewódzkiej, oraz malownicze położenie wśród łąk i lasów, czyni Stasikówkę jako atrakcyjne miejsce do wypoczynku, tym bardziej, że baza turystyczna - pokoje gościnne, kilka pensjonatów, gospodarstwa agroturystyczne oraz wyciągi narciarskie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom gości, którzy chętnie odwiedzają Stasikówkę zarówno latem jak i zimą.

W tak młodej miejscowości, jaką jest Stasikówka trudno mówić stricte o zabytkach jednak warto odwiedzić w tej wiosce równie młodą jak sama miejscowość - kaplicę pod wezwaniem, św. Józefa, która urządzona jest w stylowym góralskim wnętrzu.

Ze starszych obiektów uwagę turystów winny pochłaniać stare, lecz równie stylowe chałupy góralskie, które w dość znacznej ilości znajdują się w Stasikówce. Domy starszego typu w całości wykonane są z drewnianych bali (płazów), i wiązane na węgłach (rogach) poprzez specjalne nacięcia, czyli tzw. zamki ciesielskie. Ponadto są one zazwyczaj parterowe i składają się z trzech części: dwóch izb - białej i czarnej oraz przechodniej sieni. Pomieszczenia te spełniały niegdyś konkretne funkcje: izba czarna była typową izbą mieszkalną, w której ludzie, pracowali spali i jedli (toteż musiał tam znajdować się piec, a zatem i sadze, które nadawały jej miano czarnej), zaś izba biała była pokojem "odświętnym", nie wyposażonym w piec, stąd używana sporadycznie zazwyczaj tylko w porze letniej lub podczas wizyty najznamienitszych gości. Na co dzień ta izba pełniła raczej funkcję domowego skarbca.

Przebywając w Stasikówce warto odwiedzić okolice tej osady: idąc w stronę Poronina w miejscu gdzie dzisiaj znajduje się tartak w zamierzchłych czasach znajdowała się Huta Żelaza - i właśnie tu w tzw. Kośnych Hamrach (bo tak się to miejsce nazywa po dziś dzień!) wykonywano z przekutego już żelaza rolnicze narzędzia m.in. właśnie kosy.

W samym Poroninie godny odwiedzenia jest kościół parafialny pod wezwaniem św. Magdaleny oraz galeria wiejska, która w latach komunistycznych była obiektem muzealnym im. Włodzimierza Iljicza Lenina. Do Stasikówki można wracać inną drogą np. przez Galicową Grapę (biegnie tam czerwony szlak turystyczny), i dalej przez południowe stoki Pogórza Gliczarowskiego, które oddzielają Stasikówkę od Gliczarowa Górnego. Na południe od Stasikówki, nieco za szosą wiodącą do Bukowiny Tatrzańskiej znajdują się natomiast świetne tereny rekreacyjne: przeplatające się lasy i polany, ponad którymi majaczą tatrzańskie szczyty.

żródło:
Opracowanie własne www.z-ne.pl
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    21640





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024