Wieś Bustryk zlokalizowana jest na stokach bocznego ramienia Pogórza Gubałowskiego na wysokości od 860 do 970 m n.p.m. Od północy grzbiet ten ograniczony jest przez Szyposzów Potok, na sąsiednim grzbiecie usytuowana jest wieś Leszczyny, zaś na południu poprzez Bustrycki Potok i Suchowiański Wierch wioska graniczy z osadą Suche. Kierując się z Bustryku na zachód można dotrzeć do równie wysoko położonej wsi Sierockie, natomiast na wschodzie Bustryk graniczy z przysiółkami Białego Dunajca: Dzierżegami i Pańszczykami.
W początkach swych dziejów Bustryk był przysiółkiem Białego Dunajca, lecz już od II połowy XVII w. zaczął się wyodrębniać w samodzielną miejscowość. Dziś przy swej autonomii - jako sołectwo - jest integralnie powiązany z sąsiednim Zębem poprzez włączenie go do obwodu szkolnego, parafii i ośrodka zdrowia w powyższej miejscowości. Do Bustryku należą administracyjnie przysiółki Okarmusy, Zagrody i Jarosze, które wizualnie zdają się należeć do wsi położonych na głównym grzbiecie Gubałowskim.
Wypoczywając w Bustryku próżno tu szukać zabytków świadczących o zamierzchłych dziejach wsi, lecz nietrudno z kolei zauważyć jak żywe są tu jeszcze tradycje pasterskie i rękodzielnicze.
We wsi Bustryk działa prężnie miejscowy oddział Związku Podhalan oraz jednostka OSP, która we wrześniu 2004 roku obchodziła 50-lecie swojego istnienia, połączone z poświęceniem nowego sztandaru. Obie te organizacje godnie prezentują się przy okazji wielu uroczystości gminnych i kościelnych, wówczas to można z bliska zobaczyć autentyczną jeszcze kulturę góralską, stroje (które nawiasem mówiąc udzielają się również strażakom), taniec i śpiew.