E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Warto odwiedzić
Dębno
Wieś rekreacyjno-rolnicza z zabytkowym drewnianym kościołem z początku XVI wieku.
Lokalizacja:Kotlina Nowotarska, pomiędzy Dunajcem i Białką.
Kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła
strona:    

Wieś w Kotlinie Nowotarskiej, łącząca w swojej zabudowie cechy podhalańskie, spiskie i pienińskie. W Dębnie jest drewniany kościół z początku XVI wieku, zabytek wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

DĘBNO jest położone w widłach Dunajca i Białki. Teren wsi w całości leży w obrębie Kotliny Nowotarskiej na wysokości 530-560 m n.p.m. Domy i zabudowania Dębna położone są na południe od drogi z Nowego Targu do Szczawnicy przy kilku uliczkach zbiegających się w środku wsi. Pola dębniańskie to płaska równina podhalańska, zajęta pod łąki kośne, uprawy zbóż, ziemniaków i koniczyny. Wielki kompleks leśny stanowi tu Bór harklowski, nieznacznie przekraczający granice wsi w południowo-zachodniej części. Mieszkańcy Dębna niedostatek drewna uzupełniają z lasów położonych w Ochotnicy Górnej.

Dębno pozostało do dziś wsią rolniczą, ale coraz większą rolę zaczyna odgrywać tu rzemiosło i usługi. Wieś może stać się ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym; nad brzegami Białki, która stanowi wschodnią granicę gruntów wiejskich, rozciągają się atrakcyjne dla rekreacji tereny leśne i zielone.

Historia

Dębno powstało w pierwszej połowie XIV wieku. Według dyplomu lokacyjnego z roku 1335 Leszko Leszicki, bracia Piotr, Marcin i Jerzy - synowie Zbigniewa ze Szczyrzyca - nadają Urbanowi z Grybowa dziedziczną posiadłość swoją Dambnam (Dębno) z przyległym lasem do wykarczowania i osadzenia wsi na prawie niemieckim. Nazwa dębno znana była już w wieku XIII, kiedy występowała w dokumentach zakonu cystersów na oznaczenie ówczesnych pól i łąk.

Bardzo zniszczony dokument lokacyjny zostaje odnowiony przez Mikołaja Bełzowskiego, właściciela Dębna w roku 1457, a zatwierdzony na rzecz Wojciecha - dziedzicznego sołtysa - w 1518 r. przez króla Zygmunta Augusta. W roku 1614 sołtystwo było własnością Macieja Ochotnickiego, sołtysa Ochotnicy i Dębna, a później, od roku 1618, jego syna Jana Ochotnickiego. W roku 1675 Dębno liczyło 11 ról, 3 zagrody i jeden młyn. Wraz z Ostrowskiem i Gronkowem stanowiło tzw. Tenutę Ostrowską, zwaną też dzierżawą dębniańską.

Kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła

Dębno znane jest z zabytkowego kościoła pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Świątynia ta według podań została wybudowana przez zbójników, którym objawił się na dębie św. Michał. Kościół wybudowano około roku 1500. Ściany zrębowe z bali modrzewiowych wykonane są na planie dwóch kwadratów - nawy i prezbiterium. Kościół jest nakryty stromym siodłowym dachem, do którego przylega drewniana wieża słupowa oddzielnej konstrukcji. Dach i dzwonnica pokryte są gontem. Dzwonnica o skośnych ścianach i spiczastym hełmie jest reliktem drewnianego budownictwa fortecznego. Szczególnie cenne jest wyposażenie wnętrza kościoła w stylu gotycko-renesansowym. Unikatową polichromię tworzą różnorodne motywy w 33 kolorach, w tym motywy perskie i chińskie. Zastosowano oryginalne, nadzwyczajnej trwałości farby, których skład do dziś pozostaje tajemnicą. Zabytkowy wystrój kościoła stanowią: tryptyk w głównym ołtarzu przedstawiający Świętą Rodzinę, w stylu gotycko-renesansowym szkoły sądecko-spiskiej (przełom XV i XVI wieku), krzyż z roku 1380, tzw. Drzewo Życia, wykonany na desce tęczowej z naturalnego elementu drzewa w kształcie krzyża, barokowe ołtarze boczne z XVII wieku z pięcioma gotyckimi figurami, tworzącymi "Orszak Pięciu Panien", gotyckie tabernakulum z XIV wieku, figura św. Mikołaja z 1420 r., oraz cymbałki z XV wieku o wyjątkowym brzmieniu - wbrew zasadom fizyki niskie tony wydawane są przez cienkie sztaby, wysokie zaś przez grube sztaby.

strona:    
żródło:
Umieszczone za pozwoleniem Urzędu Gminy Nowy Targ - www.ugnowytarg.pl
«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    11200





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024