Głodówka jest dobrym punktem wyjścia w polskie i słowackie Tatry Wysokie, bazą dla turystów uprawiających wędrówkę wysokogórską i wspinaczkę czy spacery po tatrzańskich szlakach. Położone 3 km od centrum Bukowiny Tatrzańskiej. Głodówka znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie przystanków autobusowych PKS oraz busów (przystanek o tej samej nazwie). Polana ta, choć znana jest wszystkim turystom zmierzających szosą do Morskiego Oka lub do przejścia granicznego na Łysej Polanie, rzadko bywa rzadko bywa kojarzona z Brzegami, a za to najczęściej mylnie z Bukowiną Tatrzańską.
Schronisko Górskie Głodówka
Aktualnie ośrodek harcerski na Głodówce stanowi bazę noclegową oraz punkt widokowy, gdzie można również zatrzymać się w drodze do Morskiego Oka czy przy okazji powrotu ze Słowacji (jadąc z Łysej Polany).
Schronisko "Głodówka" - inaczej niż dawniej - jest otwarte dla wszystkich turystów indywidualnych oraz wycieczek przez cały rok. Turystom udostępniona jest restauracja (jadalnia ze "słynnym" niedźwiedziem), tarasy widokowe z lunetą, ogródek grillowy, toalety, parking i bezprzewodowy Internet. Tatry są tutaj widoczne jak na dłoni (m.in. Giewont, Kasprowy, Rysy, Wysoka, Szeroka Jaworzyńska, Gerlach, Lodowy Szczyt, Hawrań, Murań). Widoki, jakie stąd się rozpościerają, niejednokrotnie zapierają dech w piersiach ... a często też napełniają siłami przed kolejnym powrotem do "rzeczywistości" ...
Informacje: tel. (018) 20-71-188, www.glodowka.com.pl
Historia - od lat trzydziestych...
Współczesny ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy ZHP zbudowano na początku lat trzydziestych jako schronisko, staraniem i pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W tej formie uczczono pamięć profesora Akademii, znanego artysty, architekta, grafika, wielkiego miłośnika gór i znawcy stylów góralskich w architekturze i sztuce - Karola Stryjeńskiego. Tu, gdzie organizował plenerowe zajęcia ze studentami, skąd wyruszały liczne górskie wyprawy, powstał obiekt noszący jego imię.
W 1935 roku Towarzystwo Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych przekazało schronisko w darze Związkowi Harcerstwa Polskiego. Był to czas, kiedy funkcję Przewodniczącego ZHP pełnił ówczesny wojewoda śląski, Michał Grażynski. Harcerstwo wykorzystywało schronisko na szkolenia, kursy, spotkania instruktorskie, jako bazę dla obozów wędrownych i wycieczek. Praktycznie takie same funkcje spełnia również dzisiaj, poszerzając zakres działania także na osoby i grupy spoza ZHP.
W lutym 1938 roku budynek - wtedy jeszcze drewniany - spłonął doszczętnie. Zaraz po tym fakcie podjęto starania o odbudowę schroniska. Powstał Społeczny Komitet Odbudowy Schroniska pod patronatem żeńskiej chorągwi ZHP w Krakowie. Obiekt odbudowano ze składek społecznych oraz zaciągniętej przez ZHP pożyczki w ówczesnym Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych. Odbudowa, a właściwie budowa nowego obiektu (według projektu znawcy góralszczyzny, inż. Antoniego Żukowskiego), zabrała niespełna półtora roku. Na Głodówce pojawił się obiekt murowany (dzisiejszy). Uroczyste otwarcie planowano na 1 września 1939 roku. Wrześniowa tragedia zniweczyła te plany, a obiekt do końca okupacji był w administracji niemieckiej. Dlatego ocalał! Już w 1945 roku obiekt udało się przejąć na powrót w ręce Komendy Chorągwi Krakowskiej ZHP, a następnie - został przejęty przez Naczelnictwo ZHP. W jego dyspozycji pozostawał do lat powstania ZMP i likwidacji naczelnictwa ZHP.
Współcześnie...
W 1957 roku, po kilku latach obecności ZMP w ośrodku, Głodówka powróciła do ZHP. Początkowo była administrowana przez Centralną Składnicę Harcerską, a następnie (do dzisiaj) - przez Główną Kwaterę ZHP.
Głodówka - dziś rozbudowana - służy harcerkom i harcerzom, instruktorom i instruktorkom, młodzieży szkolnej i gościom prywatnym. Uczy, pozwala wypoczywać w ciszy otaczającego lasu, jest jednym z najpiękniejszych miejsc dla miłośników Tatr. Obecnie schronisko prowadzi własne akcje i całoroczny program, m.in. letnie kampanie CZYSTE TATRY, poświęcone czystości szlaków w Tatrach, przekazanie Betlejemskiego światła Pokoju w grudniu, Ogólnopolski Rajd z okazji Dnia Turystyki, kolonie dla dzieci, obozy, turnusy świąteczne i inne.