E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Paralotnie
Gubałówka S-SE

  
Start z Gubałówki zimą

Grzbiet Gubałówki o długosci ok. 1 km stanowi fragment większego pasma ciagnącego się od Palenicy Kościeliskiej (1198 m npm) aż po Kotelnicę. Pasmo Gubałowskie zamyka od północy Kotlinę Zakopiańską i rozciąga się w linii południowy-zachód - północny-wschód. Bardzo łatwy i wygodny dostęp na szczyt Gubałówki (1120 m npm) zapewnia kolej linowo-terenowa oraz droga asfaltowa, prowadząca przez Kościelisko. Możliwe jest również piesze dojście szlakami turystycznymi - czarnym i niebieskim, prowadzącymi południowymi stokami Gubałówki z Zakopanego, jednak jest ono czasochłonne i mozolne z uwagi na nachylenie zbocza. Czas podejścia od dolnej stacji kolei na polanę w pobliżu stacji górnej zajmuje w zależności od kondycji od 30 do 60 minut (z plecakiem). Ze szczytu ku południowi rozpościera się przepiękna panorama Zakopanego i Tatr z dominującymi w obrazie Giewontem i masywem Czerwonych Wierchów. Na północ widoczne są Podhale i Orawa z zamykającymi je pasmami Gorców i Babiej Góry. Loty z Gubałówki możliwe są w kierunku południowym w stronę Zakopanego przy wiatrach z kierunku południowego oraz południowego z odchyłką wschodnią.

Polana pod szczytem Gubałówki,
miejsce startu
  

Startowisko dla glajciarzy stanowi duża polana położona na wschód od górnej stacji kolei terenowej, dobrze widoczna po wyjściu z budynku kolejki. Różnica wysokości pomiędzy startem na polanie a dolna stacja kolei wynosi 295 metrów. Nie jest to jednak deniwelacja jaką pokonuje się w locie gdyż lądowanie przy kolejce jest bardzo trudne i ryzykowne. Dla zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa należy wybrać do lądowania większe pola położone na prawo (patrząc w dół) i nieco wyżej niż dolna stacja kolei.

Zbocze Gubałówki jest dość aktywne termicznie, zwłaszcza w miesiącach wiosennych: kwiecień, maj, czerwiec (kontrasty, południowa wystawa zboczy) i z tego powodu nadaje się również do wykonywania dalekich przelotów w kierunku północnym i północno-zachodnim. Polana na Gubałówce jest też wykorzystywana jako startowisko dla lotów doskonałościowych w kierunku południowym z lądowaniami na Lipkach.

W prawym dolnym rogu zdjęcia widoczne miejsca do lądowania

Głównym atutem tego miejsca jest szybki dojazd samochodem we wczesnych godzinach porannych jeszcze przed kursami kolei. Warto zaznaczyć, że tylko wczesne godzinny poranne mogą być wykorzystane do odbycia takich lotów. Startowisko na Gubałówce jest też uczęszczane przez pilotów tandemów, wykonujących loty pasażerskie. Drugie ze startowisk znajduje się na Pająkówce, ok. 1 km na zachód od szczytu Gubałówki. Stanowi je rozległa trawiasta polana, do której paralotniarze mają dostęp opisywaną wyżej drogą asfaltową, jak i dzięki wyciągowi krzesełkowemu na Butorowy Wierch. Lądowisko znajduje się na Polanie Szymoszkowa, w pobliżu karczmy regionalnej i hotelu "Mercure". Droga samochodem z lądowiska na start to 5 km. Deniwelacja start-lądowisko wynosi 280 metrów. W trakcie lotu należy zwracać szczególną uwagę na liny kolejki krzesełkowej oraz wyciągu narciarskiego na Polanie Szymoszkowej.


żródło:
Krzysztof Dudziński (www.air-sport.pl)
«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    18710

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2022