E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Artyści
Trebunie Tutki

Działalność:zespół regionalny
Oficjalna strona WWW:www.trebunie.pl


Hołubią swoją tradycję i muzykują w rodzinnym gronie już prawie sto lat od czasów dziadka Stanisława Budza-Mroza, którego Jan Kasprowicz opiewał w poemacie "Kobziarz Mróz". Podążają jego śladem i z rodzinnego gniazda w Białym Dunajcu wyruszają ze swoją góralską muzyką: ojciec Władysław mistrz sztuki podhalańskiej i jego dzieci: Krzysztof poeta i kompozytor, Anna - przejmujący głos w nowej muzyce polskiej i Jan na scenie i w życiu "hardy Janosik". Wspiera ich ze wszystkich swych sił na wielkim kontrabasie Andrzej Wyrostek mąż Ani. Są artystami renesansowymi. Władysław, absolwent krakowskiej ASP, od 35 lat jest uznanym malarzem, Krzysztof dyplomowany architekt z pasją projektuje chałupy góralskie, Ania - studiuje w Krakowie grafikę i religioznawstwo, a Jan i Andrzej zajmują się lutnictwem. Mają szerokie horyzonty i zapewne dlatego są w światowej awangardzie "world music", bo zawsze są sobą Góralami z krwi i kości, ale i nie boją się chodzić "po górach, po chmurach".

Najpierw w 1991 roku wybrali się "Higher Hights" ("Na wysokości") takim koniem trojańskim reggae Twinkle Brothers Normana Granta i zdobyli tytuły: płyty miesiąca marca'93 w Anglii oraz "Act of teh Year" ("Wydarzenie roku") na World-Music-EXPO'94 w Berlinie. No i muzyka ta popłynęła przez oceany docierając do kanadyjskiej "Top Twenty", a nawet do dalekiej Australii.

Zachęceni tymi sukcesami i popularnością nowych piosenek góralskich za słowami poetki Anny Gąsienicy-Czubernat, Władysław i Krzysztof zaczęli sami pisać, komponować i śpiewać wprost od siebie utwory z bardzo osobistym, duchowym przekazem. Nie stronią też od telewizji, filmu i teatru, a także od dialogu z innymi artystami.

Z zespołami Adriana Sherwooda i legendarnym Kiniorem nagrali album "W Sherwood", który okazał się 9-tą płytą roku 1997 na World Music Charts Europe. Z Orkiestrą Kiniora występowali na wielu festiwalach m.in. w Poczdamie, Budapeszcie, Londynie i na World EXPO'98 w Lizbonie z programem "Góral-ska Apo-Calypso". To była pierwsza autorska próba Krzysztofa Trebuni, który z równym powodzeniem napisał, na festiwal "Kraków 2000", scenariusz spektaklu "Góralskie Bronowice" wystawionego z udziałem aktorów Teatru Witkacego, chóru i tancerzy Zespołu "Skalni" oraz orkiestry kameralnej Simfonietta Cracovia.

Do listy znaczących wydarzeń na muzycznej drodze zespołu Trebunie-Tutki dopisać należy występ na festiwalu w Sopocie, współpracę z Katarzyną Garner przy jej najnowszej płycie oraz zdobycie głównej nagrody na MFFK Niepokalanów'99 za niekonwencjonalny muzyczno-poetycko-platyczny album "Podniesienie". Zrecenzowano to tak: "Podniesienie" ma szansę stać się bramą do trzeciego tysiąclecia i votum na Wielki Jubileusz.

W 2000 r. koncertowali w Belgii, Niemczech, Kirgistanie, na Węgrzech i w Hiszpanii, a w najbliższym czasie na polskich i zagranicznych scenach rozbrzmiewać będzie "Etno-techno" Trebuniów-Tutków i Kinior Future Sound'u.

«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    3604

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2023